Jak zrootować telefon?

Producenci urządzeń z Androidem ograniczają dostęp do zaawansowanych funkcji systemu zwykłym użytkownikom, przez blokowanie dostępu do Roota. Ograniczenie to ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Niestety blokada konta administratora nie pozwala na pełną kontrolę ustawień telefonu. Wyjaśniamy jak zrootować smartfona z Androidem. Instrukcję tę dedykujemy jednak wyłącznie zaawansowanym użytkownikom.

Czym jest Root?

smartfony z androidem

Root to nazwa konta administracyjnego w urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android. Sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa korzeń. Stając się administratorami otrzymujemy prawo do pełnej modyfikacji wszelkich plików systemowych oraz do kontroli ustawień w telefonie. Bez dostępu do konta administratora dysponujemy jedynie ograniczonymi możliwościami pracy ze smartfonem.

Rootowanie a ryzyko

logo android

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rootowanie telefonu wiąże się z utratą gwarancji. Czynność ta trwale zaburza integralność plików systemowych w telefonie. Co prawda w niektórych przypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia procesu odwracającego działanie, jednak zmiany pozostawiają trwały ślad w mechanizmach zabezpieczających smartfona.

Kolejnym ważnym aspektem jest zwiększone ryzyko ataków hakerskich na zrootowany telefon. Dostęp do plików systemowych otwiera furtkę wszelkim wirusom i złośliwym oprogramowaniom. Osoby zamierzające przeprowadzić tę operację powinny skorzystać z zaawansowanego programu antywirusowego. W przeciwnym razie może dojść do poważnych konsekwencji, jak utrata numerów kart kredytowych czy danych logowania do kont poczty elektronicznej.

Instrukcja rootowania telefonu z Androidem:

rotowanie telefonu - ustawienia

Aby przeprowadzić root telefonu należy:

Krok 1. włączyć możliwość instalacji programów spoza Google Play  Store:

1. otworzyć “Ustawienia”,

2. przejść do zakładki “Ekran blokady i zabezpieczenia”*/ “Bezpieczeństwo”* / "Bezpieczeństwo i prywatność”*->”ustawienia dodatkowe”*,

3. Odszukać opcję “Nieznane źródła”,

4. wybrać “włącz”.

*W zależności od modelu i marki urządzenia nazwy funkcji mogą się różnić. W celu łatwiejszego lokalizowania funkcji w smartfonie, warto korzystać z wyszukiwarki w ustawieniach urządzenia. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę “Nieznane źródła”, a telefon sam odszuka opcję w ustawieniach.

Krok 2. pobrać i zainstalować aplikację Kongo Root na telefonie;

Krok 3. uruchomić połączenie z internetem;

Krok 4. włączyć aplikację i kliknąć: One Click Root;

Krok 5. oczekiwać na komunikat: Root Succeeded;

Krok 6. zrestartować urządzenie.

W sklepie Google Play można znaleźć mnóstwo aplikacji, które umożliwiają konfigurację dotychczas niedostępnych w smartfonie ustawień. Kongo Root domyślnie instaluje narzędzie Kingo SuperUser, które pozwala korzystać z nowych możliwości zrootowanego telefonu. Odkrywanie nowych funkcji smartfona może być energochłonne, dlatego polecamy szeroki wybór power banków oraz pozostałych akcesoriów gsm

akcesoria gsm sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (26)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.