Jak zsynchronizować iPhone'a z MacBookiem?
Synchronizacja iPhone’a z MacBookiem stanowi duże udogodnienie, które stanowi jeden z głównych atutów urządzeń marki Apple. W ten sposób szybko i wygodnie prześlesz określone utwory muzyczne, zdjęcia, dokumenty tekstowe i wiele innych. Proces zachodzi automatycznie, dlatego nie zabiera Ci cennego czasu. Zawsze korzystasz z najnowszego oprogramowania i masz fizyczny bakcup swoich danych.
Synchronizacja iPhone’a z MacBookiem krok po kroku
Synchronizacji iPhone’a z MacBookiem można dokonać podczas pierwszego podłączenia telefonu do komputera za pomocą kabla USB. Program komputerowy Finder na MacBooku niezwłocznie wyświetli informację o nowym urządzeniu. Po kliknięciu na tę informację w pasku bocznym Findera powinny wyświetlić się możliwe opcje synchronizacji iPhone’a z MacBookiem: ogólne i 9 tematycznych (m.in. muzyka, filmy i książki). Osoby korzystające z usług takich jak Zdjęcia iCloud lub Apple Music nie muszą synchronizować zdjęć i muzyki, ponieważ są one automatycznie synchronizowane przez inne oprogramowanie.
Jako użytkownik masz możliwość zaznaczenia danych, które chcesz synchronizować pomiędzy iPhonem a MacBookiem. Najszybsze rozwiązanie to zaznaczenie określonych kategorii danych (na przykład całej muzyki), choć można też wybrać konkretne pliki (na przykład pojedyncze utwory muzyczne) lub w zależności od potrzeby stosować obie metod. Wbrew pozorom warto rozważyć wybór drugiej, bardziej skomplikowanej opcji, ponieważ omyłkowo usunięty plik na MacBooku zniknie także z iPhone’a przy kolejnej synchronizacji.
Po zatwierdzeniu ustawień synchronizacji poprzez kliknięcie „Zastosuj” smartfon będzie uaktualniać pliki podczas rozpoczęcia każdej synchronizacji z komputerem. Można wybrać także opcję automatycznej synchronizacji, która znajduje się w ogólnych ustawieniach na pasku przycisków. Pasek na dole okna wyświetlanego na MacBooku informuje o ilości wolnego miejsca na iPhonie po zakończeniu synchronizacji.
Bezprzewodowa synchronizacja iPhone’a z MacBookiem
W przypadku posiadania iPhone’a z systemem iOS 5 lub nowszym możliwa jest konfiguracja także synchronizacji bezprzewodowej. Chociaż przebiega ona wolniej niż synchronizacja przewodowa, stanowi wygodne rozwiązanie i wielu użytkowników preferuje właśnie ją. W razie potrzeby do transferu cięższych plików zawsze można ponownie wykorzystać kabel USB (nie wpłynie to na domyślne ustawienia). Wystarczy, że iPhone i MacBook będą połączone z tą samą siecią Wi-Fi. Pierwsza synchronizacja urządzeń musi jednak i tak odbyć się poprzez kabel USB.
Podobnie jak w przypadku klasycznej synchronizacji, należy wybrać iPhone w pasku bocznym programu Finder na MacBooku. Następnie przechodzimy do opcji „Ogólne” na wyświetlonym pasku przycisków. Pojawi się rozwijana lista z różnymi opcjami do zaznaczenia, z której trzeba wybrać „Pokazuj tego iPhone’a w sieci Wi-Fi".
Po zatwierdzeniu metody synchronizacji poprzez Wi-Fi przyciskiem „Zastosuj” iPhone będzie wyświetlać się w Finderze za każdym razem, gdy znajdzie się w zasięgu sieci Wi-Fi, z której korzysta MacBook. Przed odłączeniem kabla USB z iPhonem należy kliknąć przycisk wysuwania na pasku bocznym Findera. W ten sposób synchronizowanie przez Wi-Fi będzie stale aktywne.