Jak zwiększyć wydajność smartfonów i tabletów

Im dłużej używamy smartfona, bądź tabletu, tym wolniej zaczyna on działać. Przy intensywnej personalizacji, wyraźny spadek prędkości można zaobserwować już po kilku tygodniach, a nawet dniach. Z czego wynika pogorszenie wydajności i jak temu przeciwdziałać?

Każdy sprzęt elektroniczny „starzeje się”, a co za tym idzie, znacząco spada jego użyteczność. Przy wieloletnim użytkowaniu wpływ na to mają zwykle zanieczyszczenia dostające się do wnętrza urządzenia, które mogą powodować przegrzewanie się poszczególnych układów. Dodatkowo często zdarza się, że sprzęt narażony jest na wstrząsy, czy upadki, które mogą powodować mikrouszkodzenia – choć gadżet w dalszym ciągu działa, znacząco spada jego wydajność.

Jednak za spadek efektywności w krótkim okresie zwykle odpowiada nadmiar zainstalowanych programów. Często bowiem instalujemy dodatkowe aplikacje, które nie tylko nie są nam potrzebne, ale też zużywają zasoby systemu, co przekłada się na znacznie wolniejszą pracę urządzenia. Na co więc zwracać uwagę, by uniknąć tego typu problemów?

jak zwiększyć wydajność smartfonów i tabletów,

fot. marketinvest.pl

Po pierwsze, usuńmy niepotrzebne programy. Użytkownicy smartfonów i tabletów mają tendencje do instalowania ich na zasadzie „bo kiedyś może się przyda”. Oczywiście okazuje się, że z takiego programu praktycznie nigdy nie korzystamy, a zabiera cenne zasoby systemu. Dlatego warto co jakiś czas przeglądać listę zainstalowanych aplikacji i rewidować przydatność poszczególnych elementów. Z pewnością okaże się, że posiadamy tam programy, których nie używaliśmy od miesięcy. Skasowanie ich powinno uwolnić sporo pamięci i poprawić płynność działania aparatu.

Po drugie, pozbądź się starych, niepotrzebnych plików. Podobnie jak nieużywane apliakcje, stare pliki są nie tylko zbędne, ale też potrafią znacząco pogorszyć jakość pracy urządzenia. Dlatego lepiej zgrać stare zdjęcia do albumu na komputer, czy też wirtualny dysk, i zwolnić tym samym nieco pamięci na aparacie. Dodatkowo, w przypadku smartfona, warto pousuwać stare SMSy i call-logi – nie potrzeba nam przecież informacji, kto dzwonił do nas dwa miesiące temu w poniedziałek o 13:21. Podobnie jest z informacjami zawartymi w SMSach – zwykle po kilku dniach stają się całkowicie nieistotne i możemy się z nimi pożegnać raz na zawsze.
Kolejnym ważnym elementem jest optymalizacja ekranu startowego. Jeśli bowiem królują na nim widżety, animowane ikony, czy tapety, zabierają one cenne zasoby systemu. Wprawdzie zwykle wyglądają one bardzo estetycznie i ciekawie, to jednak musimy się zdecydować – albo kolorowy, animowany ekran, albo szybki, sprawnie działający system.

Warto też regularnie czyścić pamięć podręczną. Jest to pamięć, która zachowuje pewne dane z najczęściej odwiedzanych stron internetowych, czy uruchamianych programów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będą one uruchamiać się dużo szybciej. Wadą jest jednak fakt, iż pozostałe programy, a przez to całe urządzenie, działają wolniej, przez co warto regularnie ją czyścić.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.30 / 5.0 (15)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.