Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w telefonie?

Słaby zasięg Wi-Fi w telefonie może powodować szybsze rozładowywanie się baterii, a przede wszystkim powolne działanie internetu. Na szczęście istnieją sposoby na to, by zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej. Zwykle jego ograniczenie wynika z przyczyn, które w stosunkowo łatwy sposób jesteśmy w stanie wyeliminować. Zanim przejdziemy do zaawansowanych ustawień sieci w naszym telefonie, najpierw warto zweryfikować działanie samego routera. Jeżeli zależy nam na jak najsilniejszym zasięgu Wi-Fi, najlepiej umieścić router w miejscu, w pobliżu którego na co dzień spędzamy najwięcej czasu. Jeżeli posiadamy duży dom lub mieszkanie, router powinien znajdować się mniej więcej w jego centrum – tak by zasięg docierał do każdego pomieszczenia.

Ustawienie i kalibracja routera

1. Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w telefonie?

Warto umieścić router na jakimkolwiek podwyższeniu. Wówczas może działać on efektywniej niż w przypadku, gdy jest ustawiony bezpośrednio na podłodze. Najlepiej jeśli w bezpośrednim otoczeniu routera nie będą znajdować się inne urządzenia elektryczne, które mogłyby zakłócać przesyłane przez niego fale. Jeżeli mamy również taką możliwość, dobrze jest zmienić pasmo częstotliwości Wi-Fi na 5 GHz. Wyższa częstotliwość nadawanego sygnału zwiększy jego zasięg w telefonie. W starszych smartfonach konieczna będzie ręczna kalibracja ustawień do odbiór pasma 5 GHz. W tym celu należy przejść do zaawansowanych ustawień telefonu, następnie wybierając preferowane pasmo częstotliwości.

Sprawdź, czy etui na telefon nie blokuje sygnału Wi-Fi

Niektóre obudowy na telefon, szczególnie te „pancerne”, mogą zakłócać prawidłową pracę odbiornika Wi-Fi. Aby zweryfikować, czy za słaby sygnał Wi-Fi w telefonie nie odpowiada zbyt grube etui, najlepiej wykonać test sygnału Wi-Fi. Aplikacje do jego pomiaru znajdziemy zarówno w sklepie App Store, jak i Google Play. Pierwszy test przeprowadźmy przy zdjętym etui, a drugi przy założonym. Jeżeli różnica w sygnale jest znacząca, najlepszym rozwiązaniem będzie wyposażyć się w cieńszy case na telefon.

Skorzystaj z aplikacji wzmacniającej sygnał Wi-Fi

Zamiast gimnastykować się z telefonem, aby znaleźć odpowiednią lokalizację, w której jest najlepszy zasięg Wi-Fi, warto spróbować aplikacji wzmacniającej sygnał sieci bezprzewodowej. Możemy pobrać ją ze sklepu Google Play lub App Store. Działanie aplikacji polega na bieżącym śledzeniu dostępności sieci Wi-Fi i doborze tej o najmocniejszym zasięgu. Niektóre z aplikacji mogą również wskazywać optymalną dla pracy lokalizację, w której jest najlepszy zasięg sieci.

Włącz opcję pomijania słabych połączeń Wi-Fi

2. Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w telefonie?

W ustawieniach sieciowych smartfona możemy włączyć automatyczne odrzucanie tych połączeń Wi-Fi, które są słabe. To przydatna funkcja szczególnie, gdy znajdujemy się w miejscu publicznym, w którym mamy dostęp do wielu hot spotów. W ten sposób nie jesteśmy zdani na ręczną selekcję połączenia Wi-Fi o najlepszym zasięgu. Smartfon zrobi to za nas. Funkcję tę znajdziemy w zaawansowanych ustawieniach sieciowych.

Jeżeli możesz, rozłącz z siecią inne urządzenia

Stopniowy spadek jakości i prędkości Wi-Fi wynika także z tego, ile urządzeń elektronicznych jest połączonych z siecią. Im więcej – tym niższa przepustowość internetu. Często z Wi-Fi połączone są sprzęty, których w danym momencie nie używamy. Jeżeli zatem możemy pozwolić sobie na rozłączenie innych urządzeń, odnotujemy znaczną poprawę sygnału. Pamiętajmy również o tym, by skutecznie zastrzec dostęp do naszego Wi-Fi, stosując silne hasło. Jeżeli pozostawimy sieć „otwartą”, z łatwością połączą się z nią na przykład sąsiedzi z mieszkania obok.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.20 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.