Jaka będzie sieć 5G?
Informacje o pracach nad siecią 5G pojawiają się w mediach od dłuższego czasu. Choć plany wdrożenia nowej technologi są odległe, to jednak sporo już wiemy o jej specyfice. Czy rzeczywiście będzie to krok naprzód?
Zasięg LTE w Polsce sięga blisko 90% i pod tym względem jesteśmy w światowej czołówce. Na pewno każdy, kto przeszedł z 3G na 4G odczuł znaczną różnicę w szybkości łącza. Wydawałoby się, że 100 Mb/s to bardzo dużo, ale technologia 5G będzie miała do zaoferowania znacznie szybsze łącze - 10-100 Gb/s! Choć nieznana jest dokładna data tej rewolucji, szacuje się, iż nastąpi to po roku 2020.
Zdjecie: mobirank.pl
Nowa generacja sieci zmieni nie tylko szybkość transmisji danych, ale także zminimalizuje ich opóźnienia. To jednak tylko skromny ułamek możliwości 5G, gdyż jednym z głównych założeń jest wsparcie inteligentnych infrastruktur, motoryzacji czy urządzeń codziennego użytku. Z pewnością przyczyni się do tego fakt, iż łącze będzie świetnie radzić sobie z teraźniejszymi przeciążeniami sieci spowodowanymi zbyt dużą ilością jednocześnie połączonych użytkowników. Krótko mówiąc - ma być to prawdziwa rewolucja.
Podstawowe założenia infrastruktury piątej generacji są bardzo obiecujące, aczkolwiek rozwiązania będą bardzo kosztowne. Jednym z największych problemów to budowa nadajników, gdyż przez wyższą częstotliwość przesyłu danych (6 GHz) sygnał będzie znacznie mniejszy, niż obecny LTE. Zatem warto zadać pytanie - czy opłaca się tworzyć nowy produkt, czy zmodernizować istniejący?
Zdjęcie z okładki: plblog.kaspersky.com