Jaka jest różnica między szkłami hartowanymi 2D, 2,5D i 3D?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkieł ochronnych na ekrany urządzeń mobilnych. Ze względu na typ wykończenia fabrycznego, szkła hartowane dzielimy na: 2D, 2,5D oraz 3D. Czym różnią się powyższe rodzaje akcesoriów?

Szkło hartowane 2D na ekran

Szkło hartowane 2D posiada prostokątne brzegi wykończone prostymi cięciami. Powierzchnia szkła jest płaska i pokrywa ekran jedynie do krawędzi wyświetlacza. Mimo tego szkło ochronne 2D skutecznie chroni przed uszkodzeniami, ponieważ w całości pokrywa najwrażliwszą część frontu urządzenia.

Wytrzymałość szkła 2D jest mniejsza od innych typów szkiełek, ponieważ ostro zakończona krawędź szybciej ulega uszkodzeniom. Szybki 2D to odpowiednia propozycja dla użytkowników, dla których podstawowa ochrona smartfona jest wystarczająca i którym nie przeszkadza widoczność szkła na ekranie.

Szkło ochronne 2,5D na płaski wyświetlacz smartfona

W przeciwieństwie do osłony 2D, szkło hartowane 2,5D pokrywa cały front telefonu łącznie z ramkami. Brzegi szkła 2,5D są za wyraźnie zaokrąglone, a sama szybka na powierzchni urządzenia jest niemal niewidoczna.

Co ciekawe, zakrzywione obszary nie są samoprzylepne, a jedynie spoczywają na powierzchni ekranu. Dzięki temu czułość wyświetlacza nie ulega pogorszeniu. Ten niezwykle wygodny rodzaj osłony można polecić wszystkim właścicielom telefonów komórkowych z płaskim wyświetlaczem.

Szkło hartowane 3D na zaokrąglony ekran telefonu

Ostatni wariant szkła ochronnego, 3D, przeznaczony jest do ochrony zaokrąglonych wyświetlaczy (typu iPhone 7, 8, X, Samsung Galaxy S8, S8 Plus czy S7 Edge). Szkło 3D posiada elastyczną krawędź z tworzywa sztucznego i zabezpiecza cały wyświetlacz wraz z jego zaoblonymi brzegami.

Dużym plusem szkła 3D jest to, że wyjątkowo skutecznie chroni wyświetlacz przed pęknięciami i zadrapaniami. Podobnie jak w przypadku szybek 2,5D, zaokrąglone brzegi szkła 3D lepiej utrzymują akcesorium na ekranie smartfona i zapewniają mu większą trwałość. Za wadę szkła 3D można uznać plastikową krawędź, która dla wielu użytkowników może nie być wystarczająco gustowna.

W etuo posiadamy szeroki wybór szkieł ochronnych na smartfony topowych marek, takich jak m.in. Apple, Samsung, Huawei, HTC, LG czy Xiaomi. W ofercie sklepu znajdują się akcesoria chroniące fronty telefonów z płaskim wyświetlaczem, a także zabezpieczające ekrany z zaokrąglonymi brzegami. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.

szkła i folie ochronne sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.10 / 5.0 (24)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.