Jaką ładowarkę do telefonu wybrać?

Ładowarka stanowi niezbędne akcesorium każdego smartfona. To, jakiej ładowarki używamy, ma wpływ nie tylko na czas ładowania telefonu, ale również na żywotność jego baterii. Ładowarkę do telefonu możemy wybrać także ze względu na sposób jej użytkowania, na przykład do ładowania bezprzewodowego lub w trakcie podróży samochodem. Niezależnie od tego, jaki dokładnie rodzaj ładowarki nas interesuje, warto nabyć akcesorium o wysokiej jakości i odpowiednich parametrach. Podstawowe kryterium, które różnicuje ładowarki do telefonów, to sposób ich wykorzystania. Zastanówmy się, w którym miejscu spędzamy najwięcej czasu i kiedy najczęściej potrzebujemy naładować baterię naszego telefonu. Producenci oferują trzy typy ładowarek, z których możemy skorzystać.

Ładowarki sieciowe

Jaką ładowarkę do telefonu wybrać? Ładowarki sieciowe

Ładowarki sieciowe to najpopularniejszy rodzaj ładowarek do telefonów, które podłączymy bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. W Polsce korzystamy z ładowarek z wtyczką europejską, jednak w razie podróży do innego kraju powinniśmy sprawdzić, czy nie potrzebujemy odpowiedniej przejściówki. Zwykle otrzymujemy dedykowaną ładowarkę sieciową przy zakupie nowego smartfona. Jeśli jednak ulegnie ona uszkodzeniu lub ją zgubimy, musimy kupić nową o takich samych, kompatybilnych parametrach.

Część ładowarek sieciowych posiada odłączany kabel USB. Może on służyć do wymiany danych pomiędzy telefonem a komputerem, ale można również wykorzystać go do ładowania telefonu przez komputer. Spore udogodnienie stanowią ładowarki sieciowe z kilkoma portami USB. Przykładem mogą być akcesoria oferowane przez markę Baseus:

• Ładowarka sieciowa Baseus Speed PPS z USB-C PD i USB Quick Charge 3.0 – w tym modelu ładowarki znajdziemy zarówno klasyczne USB, jak i USB typu C PD. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku posiadania dwóch różnych modeli telefonów, a zatem także odmiennych przewodów. Do USB typu C PD wykorzystamy kabel, który został dołączony do zestawu. W przypadku klasycznego USB możemy użyć przewodów, które po jednej stronie są zakończone USB typu C, jak micro USB czy lightning.

• Ładowarka sieciowa Baseus Speed PPS z 2 x USB Quick Charge 3.0 – podwójne USB daje nam większą dowolność w doborze kabli. Zasadnicza zaleta ładowarki to również kompatybilność z technologiami szybkiego ładowania w większości smartfonów. Inteligentny układ zarządzania gwarantuje dopasowanie bezpiecznego napięcia prądu. Ponadto ładowarka wyłączy się automatycznie po naładowaniu baterii telefonu do 100%.

Ładowarki bezprzewodowe (indukcyjne)

Jaką ładowarkę do telefonu wybrać? ładowarki bezprzewodowe

Najnowocześniejszy i coraz chętniej wybierany typ ładowarki pozwala na bezprzewodowe odnawianie energii. W zestawie do ładowarek indukcyjnych dołączany jest kabel zasilający akcesorium.

Choć konieczne jest podpięcie samej ładowarki do źródła energii, to do ładowania smartfona nie używamy już żadnego przewodu. Wystarczy umieścić telefon tylnym panelem na ładowarce indukcyjnej, a zacznie się on ładować. Należy przy tym pamiętać, że naładujemy w taki sposób wyłącznie telefony zgodne ze standardem Qi, o czym powinien informować producent w specyfikacji urządzenia. Poniżej wymieniamy dwa polecane modele ładowarek indukcyjnych:

• Uniwersalna ładowarka indukcyjna Baseus Simple 2A 1.67A – okrągła ładowarka posiada szklany, czarny panel. Akcesorium ma niewielkie wymiary i jest bardzo lekkie, ważąc zaledwie 70 g. Istotny atut stanowi duża cewka ładująca, dzięki czemu nie musimy szczególnie precyzyjnie odkładać smartfona. Ładowana bateria jest chroniona przed przeładowaniem, przegrzaniem oraz krótkimi spięciami.

• Ładowarka indukcyjna Nillkin Magic Disk III – powierzchnię tej ładowarki wykończono przyjemną w dotyku, białą skórą ekologiczną. Wbudowana dioda LED informuje o stanie naładowania telefonu. Wybierając wskazany model ładowarki, mamy pewność, że jest on zgodny ze wszystkimi smartfonami kompatybilnymi ze standardem Qi. Możemy skorzystać z technologii Fast Charge skracającej czas odnawiania energii.

Ładowarki samochodowe

Jaką ładowarkę do telefonu wybrać? ładowarki samochodowe

Przydatne urządzenie pozwoli na zasilenie baterii w telefonie podczas podróży samochodem. Ładowarki samochodowe mogą być zarówno indukcyjne, jak i na kabel USB lub lightning. Co więcej, mogą zawierać wszystkie te rozwiązania, dzięki czemu naładujemy więcej urządzeń.

Klasyczne ładowarki samochodowe podłączamy bezpośrednio do gniazdka zapalniczki. Istnieją jednak też modele indukcyjne, które możemy zamontować na kratce wentylacyjnej lub desce rozdzielczej. Wówczas potrzebujemy dodatkowej ładowarki samochodowej z kablem ładującym, do której podłączymy ładowarkę Qi. Polecane modele ładowarek samochodowych znajdują się poniżej:

• Grawitacyjny uchwyt samochodowy Baseus Gravity – montowana na kratce wentylacyjnej ładowarka indukcyjna. Posiada automatycznie zamykające się szczęki, dzięki którym smartfon pozostaje bezpieczny pomimo ułożenia w pozycji pionowej. Uchwyt posiada gumowe nakładki, dlatego nie porysujemy nawiewu samochodowego ani ładowanego urządzenia. Możemy dokonywać regulacji, dzięki którym podczas jazdy dobrze będziemy widzieć ekran telefonu.

• Ładowarka samochodowa Nillkin Vigor Car Charger 3,4A z 2 x USB i LED – klasyczna, minimalistyczna ładowarka samochodowa oszczędza cenną przestrzeń. Podwójny port USB pozwoli na jednoczesne ładowanie dwóch smartfonów. Akcesorium wspiera technologie szybkiego ładowania. Jednocześnie chroni baterie telefonów przed uszkodzeniem w wyniku przeładowania lub skoków napięcia. Wbudowana dioda LED wskazuje na poziom naładowania baterii.

Na co uważać podczas wyboru ładowarki do telefonu?

Oprócz rodzaju ładowarki oraz jej designu istnieją konkretne parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem danego modelu. Mogą one okazać się niezbędne do tego, by w ogóle korzystać z akcesorium, a także by korzystanie to było bezpieczne.

• Typ podłączenia – prawidłowe podłączenie to absolutna podstawa do tego, by móc korzystać z ładowarki. Aktualnie dostępne są ładowarki kablem micro USB, USB typu C oraz lightning. Należy dobrać kabel pasujący do gniazda ładowania w smartfonie. Starsze modele posiadają zwykle micro USB, iPhony zasilamy przewodem lightning, a większość nowych telefonów pracujących w systemie operacyjnym Android ładujemy poprzez USB typu C.

• Napięcie oraz natężenie – o ile parametry ładowarek dołączanych przy zakupie smartfonu są idealnie dopasowane, to przy wymianie ładowarki na nową należy się im przyjrzeć. Większość baterii lepiej znosi niższe natężenie oraz napięcie, dzięki czemu ma dłuższą żywotność. Optymalne natężenie prądu dla smartfona wynosi 1-2,1 A, a napięcie 5 V. Jeśli nie mamy pewności co do właściwych parametrów, możemy wyposażyć się w ładowarkę z inteligentnym układem zarządzania. Samodzielnie dopasowuje on bezpieczne napięcie prądu – zarówno do modelu smartfona, jak i stanu naładowania baterii. Taka ładowarka to na przykład Baseus Bojure z 2xUSB 23W Quick Charge 3.0.

• Technologie szybkiego ładowania – korzystając z ładowarki kompatybilnej z technologiami szybkiego ładowania, możemy naładować telefon w dwukrotnie krótszym czasie. Zwykle takie ładowarki są również dostosowane do odnawiania energii w bateriach o dużej pojemności. Najpopularniejsza technologia szybkiego ładowania to QuickCharge, z której korzysta większość nowych smartfonów pracujących w systemie operacyjnym Andorid. Z osobnej technologii, Apple Fast Charge, korzystają nowe iPhony. Niektóre modele telefonów oferowanych przez producenta Huawei są kompatybilne z technologią SuperCharge.

Wbrew pozorom zakup odpowiedniej ładowarki do telefonu nie powinien opierać się wyłącznie na wyborze pasującego kabla ładującego. Powinniśmy zwrócić uwagę także na to, czy ładowarka posiada bezpieczne dla urządzenia natężenie oraz napięcie prądu. Zdecydowanie warto korzystać z ładowarek wyposażonych w inteligentny układ zarządzania napięciem. Jeśli posiadamy smartfon nowej generacji, docenimy również obsługę technologii szybkiego ładowania.

ładowarki do telefonów sprawdz

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.