Jaki power bank wybrać? Poradnik zakupowy

Coraz więcej osób posiada przynajmniej jedno urządzenie mobilne. Nie brakuje też ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez smartfona, tabletu czy przenośnej konsoli do gier. Długie i intensywne użytkowanie tego rodzaju sprzętu wymaga jego częstego ładowania, a nie zawsze mamy możliwość skorzystania ze standardowego źródła zasilania. W takiej sytuacji niezbędnym gadżetem jest powerbank.

Bankiem energii naładujemy telefony, tablety, a także odtwarzacze muzyczne, przenośne konsole do gier, smartwatche, aparaty fotograficzne, kamery i nawigacje samochodowe. Oferty producentów na przenośne akumulatory są niezwykle szerokie i podczas zakupu konkretnego modelu niejednokrotnie pada pytanie- jaki power bank wybrać?

Po pierwsze - pojemność!

Power bank Huawei AP-006L

Dla wielu osób optymalną pojemnością baterii będzie 5000 – 6000 mAh. Takie parametry ma wiele modeli  power banków, choćby standardowy Huawei AP-006L o nowoczesnym, minimalistycznym designie. Dla osób korzystających sporadycznie z przenośnych ładowarek, dobrym rozwiązaniem będzie Travel Battery 8800 mAh marki Setty. Podstawową zaletą produktu jest kompaktowy wymiar oraz natężenie 1,5 A.

Czasami jednak potrzebny jest pojemny akumulator, który posłuży do wielokrotnego ładowania urządzeń. Oczywiście na rynku są dostępne akcesoria o znacznie większych bateriach, a do takich produktów należy Huawei AP-007 lub zestawy PTB-02 oraz TB-019 marki Forever. Co ważne, trzeba zawsze uwzględnić fakt, że bank energii jest narażony na samoczynną utratę energii, która wynosi nawet 20 procent. Warto też pamiętać o dbaniu o jak najdłuższą żywotność naszej baterii. W tym celu najlepiej wykonywać pełne cykle ładowania i odpinać urządzenie zaraz po zasileniu.

Po drugie - cena!

Koszt zakupu przenośnego akumulatora jest zależny od wielu czynników. Najtańszy sprzęt tego typu znajdziemy już za kilka złotych, ale jego wydajność oraz żywotność pozostawia wiele do życzenia, nie wspominając o jakości samej konstrukcji. Ceny dobrych power banków zaczynają się przeważnie od kilkudziesięciu złotych. Za urządzenia o pojemnościach 10000 mAh zapłacimy średnio 50 - 70 zł. Z kolei, ceny za dwa razy większe baterie zaczynają się od 80 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że mowa tu o podstawowych power bankach bez dodatkowych funkcji. Przed zakupem konkretnego modelu warto przeczytać jego pełną specyfikację i porównać z innymi, podobnymi wersjami. Może okazać się, że lepiej wyposażony bank mocy będzie relatywnie tańszy, niż zwykła bateria przenośna.

Po trzecie - uniwersalne porty

Power banki 10000 mAh

Producenci oferują powerbanki z różnymi złączami, ale często wbudowane kable mają tylko jeden typ wtyku. Mając dwa smartfony o różnych gniazdach lepiej zakupić urządzenie z odczepianym kablem, dwoma wejściami ładującymi lub z przewodem o kilku złączach jednocześnie. Tu do wyboru jest naprawdę szeroka gama produktów jak Blue Star HW08 12000mAh, Quick Charge DP612 10000mAh lub wspomniane wcześniej akcesoria Forever.

Po czwarte - dodatki!

Jeśli znasz pojemność swojego akumulatora, możesz oszacować, ile energii do ładowania jeszcze zostało. Na szczęście, producenci coraz częściej zamieszczają wskaźniki poziomu mocy w postaci diod lub ikon na niewielkim wyświetlaczu LCD. Dzięki temu nie zaskoczy nas nagłe rozładowanie się sprzętu. Równie funkcjonalnymi dodatkami w power bankach są wbudowane lampki LEDowe. Sprzęt z latarką będzie pomocny szczególnie na biwakach i campingach, gdzie po zmroku niekoniecznie jest zapewnione oświetlenie z ulicznej latarni.

W trudnych warunkach przyda się również akcesorium, które ma wzmocnioną, wodo- i pyłoszczelną konstrukcję. Tu polecamy solarny power bank Forever PB-016. Ta opcja posiada nawet wkomponowany karabińczyk, co z pewnością przypadnie do gustu osobom poszukujących w pełni funkcjonalnych oraz ekologicznych rozwiązań.

Najciekawszym, wielofunkcyjnym urządzeniem ładującym jest model L-Style producenta Forever. Jest to typ samochodowej ładowarki z wbudowanym power bankiem i latarką. Pozwoli to nie tylko na zasilanie sprzętu podczas samej podróży, ale również zapewni energię w innych sytuacjach. Choć sama pojemność akumulatora jest niewielka, to jednak w sytuacjach awaryjnych sprzęt sprawdzi się doskonale.

Power bank solarny Forever PB-016 5000 mAh

Podsumowanie

Podczas zakupu power banku trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Szczególnie ważnym elementem jest jego przeznaczenie. Jeśli planujemy wycieczki po górach, to akumulatory o dużych pojemnościach mogą się nie sprawdzić, ze względu na swoją wielkość oraz wagę. Z kolei banki mocy o słabej konstrukcji mogą nie przetrwać ewentualnego upadku na ziemię. Kupując sprzęt najlepiej wcześniej przygotować listę z wypisanymi potrzebami, a następnie wybrać kilka modeli odpowiadających wymogom. Porównując poszczególne parametry techniczne dobierzemy najlepszą opcję.

Power Banki - sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.30 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.