Jaki smartfon do zdjęć? (2019 r.)

Serwis DxOmark regularnie aktualizuje ranking telefonów z najlepszymi aparatami. Jak eksperci z serwisu oceniają bieżącą sytuację na rynku smartfonów? Które urządzenia robią najlepsze zdjęcia? Sprawdziliśmy!

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro

Na szczycie rankingu znalazł się flagowy smartfon chińskiego producenta, Huawei Mate 20 Pro, którego aparat główny zdobył w teście łącznie 109 punktów. Premiera urządzenia odbyła się w październiku 2018 r. Smartfon otrzymał potrójny aparat o łącznym zakresie ogniskowych 16 - 80 mm.

Główny aparat wyposażony został w 40-megapikselową matrycę. Drugi, szerokątny obiektyw telefonu otrzymał  matrycę o rozdzielczości 20 megapikseli, a trzeci moduł, z teleobiektywem - matrycę 8 Mpx.

Aparat szerokokątny smartfona posiada dodatkowo funkcję makro i pozwala fotografować z odległości 2,5 cm. Aparat wspierany jest przez sztuczną inteligencję, rozpoznającą ponad 1500 scenerii i 25 kategorii.

Na przednim panelu urządzenia znajduje się z kolei 24-megapikselowy aparat, wykonujący wyraźne i szczegółowe autoportrety, nawet w trudnych warunkach.

Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro

Drugie miejsce w rankingu DxOmark także zajął telefon marki Huawei - model P20 Pro, którego aparat główny również otrzymał w teście 109 punktów. Aparat przedni smartfona ustąpił jednak w rankingu kamerce do selfie modelu Mate 20 Pro.

Telefon wyposażony został w trzy osobne moduły fotograficzne: kolorowy, 40-megapikselowy o ogniskowej 27 mm i jasności f/1.8 z AIS, monochochromatyczny, 20-megapikselowy o jasności f/1.6 z AIS, a także 8-megapikselowy moduł z OIS i teleobiektywem o ogniskowej 80 mm i jasności f/2.4.

Huawei P20 Pro pobiera dane z modułów szerokokątnych, dzięki czemu robi zdjęcia o wysokiej jakości i rozdzielczości. Aparat wspierany jest przez zaawansowany system sztucznej inteligencji.

Samsung Galaxy S10 Plus

Samsung Galaxy S10 Plus

Trzecie miejsce w rankingu należy do najnowszego flagowca Samsunga, modelu Galaxy S10 Plus. Aparat główny telefonu otrzymał 109 punktów w rankingu, czyli tyle samo, co kamerki wyżej opisywanych telefonów Huawei. Gorzej jednak wypadł tu aparat do selfie.

Smartfon otrzymał potrójny układ obiektywów z tyłu: Główny o rozdzielczości 12 Mpix i zmiennej przysłonie f/1.5 lub f/2.4 Ultraszerokokątny o rozdzielczości 16 Mpix i optyce f/2.2 Tele o rozdzielczości 12 Mpix i jasności f/2.4

Aparat główny szybko się włącza, a po uruchomieniu natychmiast łapie ostrość, dzięki czemu umożliwia uwiecznianie ulotnych momentów.

Z przodu producent zastosował podwójny zestaw obiektywów: 10 Mpx, f/1.9 i 8 Mpx, f/2.2, choć w aparacie do selfie tylko pierwszy sensor wykonuje zdjęcia. Drugi pobiera jedynie informację o głębi.

Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9 zdobył w teście DxOmark aż 107 punktów, dzięki czemu uplasował się na czwartym miejscu rankingu. Xiaomi Mi 9 miał swoją premierę w lutym 2018 roku.

Telefon otrzymał z tyłu trzy obiektywy:

Główny o rozdzielczości 48 Mpx i jasności f/1,75

Tele o rozdzielczości 12 Mpx z przysłoną f/2.2

Szerokokątny o rozdzielczości 16 Mpx  i przysłonie f/2.2.

Xiaomi Mi 9 doceniony został za niski poziom szumów w jasnym świetle i pomieszczeniach, a także precyzyjny autofocus, balans bieli i pracę teleobiektywu oraz trybu portretowego.

Apple iPhone XS Max

Apple iPhone XS Max

Kolejne miejsce w rankingu należy do przedstawiciela Apple - modelu iPhone XS Max, który miał swoją premierę we wrześniu 2018 roku.  Smartfon otrzymał w teście DxoMark aż 105 punktów. Wyniki te odnoszą się również do jego brata, iPhone’a XS, który ma identyczny aparat.

Nowe iPhone’y wyposażone zostały w podwójny aparat. Główny sensor to szerokątny obiektyw o matrycy 12 Mpx, z przysłoną f/1.8 i sześcioelementową soczewką. Aparat dodatkowy to 12-megapikselowy obiektyw o jasności f/2.4, z optyczną stabilizacją obrazu oraz teleobiektywem i podwójnym zoomem optycznym.

Aparat do selfie iPhone’a XS i XS Max wyposażony został w 7-megapikselową matrycę z optyką f/2.2.

Plusem aparatu nowych iPhone’ów jest z pewnością oprogramowanie, które poprawia jakość wykonywanych zdjęć. Warto wspomnieć choćby o funkcji Smart HDR polegającej na tym, że urządzenie robi jednocześnie 9 zdjęć a następnie oprogramowanie wybiera z nich 4 najlepsze i łączy je w jedno, by zachować najwyższą jakość.

HTC U12+

HTC U12+

HTC U12+ uplasował się na szóstym miejscu w rankingu zdobywając 103 punkty. Smartfon zaprezentowany został w maju 2018 roku. Telefon wyposażony został w dwa podwójne aparaty. Na tylnym panelu znajdują się: aparat główny o rozdzielczości 12 Mpx z optyką f/1,75 i optyczną stabilizacją obrazu, a także dodatkowy 16-megapikselowy moduł z teleobiektywem i przysłoną f/2,6. Dodatkowe “oczko” odpowiedzialne jest za ładny efekt bookeh.

Połączenie to umożliwiło uzyskanie dwukrotnego przybliżenia optycznego, a także dziesięciokrotnego zoomu cyfrowego.

Aparat w HTC U12 + wsparty został technologią UltraSpeed 2. Jest to autofokus łączący detekcję fazy, która wykorzystuje całą matrycę i laser o szerszym i dłuższym promieniu.

Dzięki temu aparat smartfona szybko ustawia odpowiednią ostrość, nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Dodatkowymi zaletami aparatu smartfona są odpowiednie dopasowywanie balansu bieli, a także wykonywanie szczegółowych zdjęć w nasyconych barwach.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.