Jaki telefon do zdjęć? (2020)

Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że 2020 rok należy do fotografii mobilnej. Aktualnie dostępne flagowce wszelakich producentów smartfonów wprost prześcigają się w swoich możliwościach fotograficznych. Który smartfon jednak najlepiej nadaje się do wykonywania zdjęć i czy idzie to w parze z jego jak najwyższą ceną? Odpowiedź postaramy się przedstawić w poniższym zestawieniu.

Oppo Reno 3 Pro

1. Jaki telefon do zdjęć? (2020)

Jeden z droższych smartfonów reprezentujących tzw. średnią półkę cenową dysponuje bardzo dobrymi możliwościami fotograficznymi. Z tyłu obudowy Oppo Reno 3 Pro posiada poczwórny aparat fotograficzny, który składa się z głównego obiektywu 45 Mpx, teleobiektywu 13 Mpx, obiektywu szerokokątnego 8 Mpx oraz obiektywu monochromatycznego 2 Mpx. Z przodu mieści się natomiast jego aparat do selfie o matrycy 32 Mpx.

Oppo Reno 3 Pro zapewnia pięciokrotny zoom hybrydowy, dzięki któremu można wykonywać efektowne zbliżenia bez utraty jakości zdjęć. Algorytmy sztucznej inteligencji poprawiają wygląd fotografii nocnych, nasycając ich kolorystykę oraz zapobiegając szumom. Dzięki technologii Hybrid Image Stabilization smartfon oferuje bardzo dobrą stabilizację wideo. Poprzez dostęp do dedykowanej aplikacji Soloop można szybko i łatwo edytować nagrania, dopasowując je na przykład do rytmu muzyki.

OnePlus 8 Pro

2. Jaki telefon do zdjęć? (2020)

Niezwykle wydajny OnePlus 8 Pro robi wrażenie także pod kątem wykonywanych zdjęć oraz nagrywanych filmów. Poczwórny, tylny aparat fotograficzny korzysta z matryc renomowanej marki Sony. Główny obiektyw oraz obiektyw szerokokątny posiadają matryce o wielkości 48 Mpx, teleobiektyw 8 Mpx, a czujnik pomiaru głębi ostrości 5 Mpx. Przedni aparat do selfie także korzysta z matrycy Sony – ta ma już jednak wielkość 16 Mpx.

Korzystając z OnePlus 8 Pro, zyskujemy możliwość trzydziestokrotnego zoomu OIS, fotografowania obrazu z 120-stopniowym polem widzenia i aż 3-centymetrowych zbliżeń macro. Smartfon pozwala również na nagrywanie filmów w jakości 4K.

Honor 20 Pro

3. Jaki telefon do zdjęć? (2020)

Smartfon Honor 20 Pro to kolejna ciekawa propozycja dla osób poszukujących dobrego telefonu do fotografii mobilnej, którego cena nie jest uwarunkowana popularnością marki. Z tyłu obudowy znajduje się panel z czterema obiektywami: głównym z matrycą Sony 48 Mpx, szerokokątnym 117 stopni 16 Mpx, teleobiektywem 8 Mpx i do fotografii macro 2 Mpx. Do dyspozycji użytkownika pozostaje potrójny zoom optyczny, dzięki czemu można fotografować zarówno odległe obiekty, jak i bardzo bliskie z odległości do 4 cm.

Czteroosiowy stabilizator obrazu w Honor 20 Pro gwarantuje ostrość i bogatą szczegółowość każdej fotografii oraz nagrania nawet przy słabym oświetleniu. Filmy mogą być nagrywane także w zwolnionym tempie 960 fps. Aparat do selfie korzysta z zaawansowanych trybów upiększania.

iPhone 11 Pro

4. Jaki telefon do zdjęć? (2020)

Choć w porównaniu do pozostałych smartfonów w naszym zestawieniu iPhone 11 Pro nie dysponuje wcale szczególnie dużymi matrycami, finalnie robi on bardzo dobre zdjęcia oraz nagrywa filmy w jakości 4K. W jakości fotografii iPhone’a 11 Pro może utwierdzić nas w tym choćby fakt, że jego kampanii promocyjnej towarzyszyły klipy światowych gwiazd pop, które nagrano w 100% tylko tym urządzeniem.

Tylny aparat fotograficzny w iPhone 11 Pro korzysta z trzech obiektywów o takich samych matrycach 12 Mpx. Do dyspozycji mamy zatem obiektyw ultraszerokokątny o polu widzenia 120 stopni, szerokokątny z przesłoną f/1,8 oraz teleobiektyw z dwukrotnym zoomem optycznym i dziesięciokrotnym zoomem cyfrowym. Pracę tych komponentów wspiera sztuczna inteligencja. Do naszej dyspozycji pozostaje zatem m.in. zaawansowany tryb portretowy z sześcioma różnymi efektami, optyczna stabilizacja obrazu czy tryb nocny.

Xiaomi Mi 10 Pro

5. Jaki telefon do zdjęć? (2020)

Telefon Xiaomi Mi 10 Pro to zdecydowanie jeden z najlepszych smartfonów fotograficznych w 2020 roku. Posiada poczwórny tylny aparat fotograficzny, w skład którego wchodzi główny obiektyw o matrycy 108 Mpx, obiektyw portretowy 12 Mpx, szerokokątny 20 Mpx i teleobiektyw 8 Mpx z dziesięciokrotnym zoomem hybrydowym. Na froncie mieści się przedni aparat do selfie o matrycy 20 Mpx.

Oprócz wysokiej jakości komponentów fotograficznych wykonywanie zdjęć w Xiaomi Mi 10 Pro wspiera przede wszystkim zaawansowana sztuczna inteligencja. Smartfon doskonale skupia światło, optymalizuje obraz na poziomie każdego piksela i bardzo dobrze kompresuje wagę zdjęć. Dzięki tak dużej matrycy telefon może nagrywać filmy także w jakości 8K Ultra HD. Można nagrywać wideo w kinowym formacie – do dyspozycji pozostaje nawet osiem wbudowanych filtrów kinowych.

Samsung Galaxy S20 Ultra

6. Jaki telefon do zdjęć? (2020)

Flagowiec z wysokiej półki cenowej Samsung Galaxy S20 Ultra to aktualnie jeden z najlepszych telefonów do fotografii mobilnej na rynku. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jego wysoka cena wynika niekoniecznie z oferowanych możliwości fotograficznych i w takiej kwocie można mieć lepszy lub porównywalny telefon do zdjęć. Jeżeli jednak planujesz zakup Galaxy S20 Ultra także z innych przyczyn – przedstawiamy jego osiągnięcia w fotografii.

Samsung Galaxy S20 Ultra posiada poczwórny tylny aparat fotograficzny oraz pojedynczy aparat do selfie. Z tyłu obudowy znajduje się główny obiektyw o imponującej matrycy 108 Mpx (prawie trzykrotnie większej niż w przypadku poprzednich flagowców tej marki), teleobiektyw 48 Mpx, obiektyw szerokokątny 12 Mpx oraz czujnik głębi ostrości. Przedni aparat portretowy korzysta z kolei z matrycy o wielkości 40 Mpx. Duże matryce pozwalają na uzyskanie bardzo ostrych, bogatych w detale fotografii. Galaxy S20 Ultra prezentuje swoim użytkownikom tzw. Space Zoom, czyli po prostu stukrotny zoom na zdjęciach.

Dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji Galaxy S20 Ultra dobrze radzi sobie także w przypadku fotografii nocnej. Nawet przy słabym oświetleniu wykonuje zdjęcia z mniejszym rozmyciem oraz szumem. Nie sposób pominąć również faktu, że telefon ten jest w stanie nagrywać filmy w jakości 8K – szesnastokrotnie lepszej od Full HD. Jakość zwiększa dodatkowo zaawansowana stabilizacja obrazu. W praktyce można więc nagrywać nim filmy, których emisji nie powstydziłyby się sale kinowe. Dodatkowo Samsung udostępnia profesjonalne aplikacje do edycji zdjęć oraz filmów na telefonie.

Huawei P40 Pro

7. Jaki telefon do zdjęć? (2020)

Smartfony marki Huawei z serii „P” już od lat wiodą prym w fotografii mobilnej. Ich aparaty od renomowanego producenta Leica w połączeniu z zaawansowanymi algorytmami sztucznej inteligencji dają spektakularne efekty zarówno w przypadku wykonywania zdjęć, jak i kręcenia filmów. W niniejszym zestawieniu bardzo dobrych telefonów do zdjęć w 2020 roku spokojnie mógłby znaleźć się poprzednik Huawei P40 Pro, czyli Huawei P30 Pro. Jednak najnowszy flagowiec chińskiego producenta elektroniki to aktualnie najlepszy smartfon do zdjęć.

Huawei P40 Pro stanowi smartfon z wysokiej półki cenowej, jednak biorąc pod uwagę jego możliwości fotograficzne – telefon ten jest wart swojej ceny. Jego tylny aparat dysponuje czterema obiektywami Leica Ultra Vision: standardowym o matrycy 50 Mpx, szerokokątnym 40 Mpx, teleobiektywem 12 Mpx oraz czujnikiem do pomiaru głębi ostrości w czasie rzeczywistym.

Główny obiektyw Huawei P40 Pro korzysta z szybkiego i precyzyjnego autofocusa, teleobiektyw gwarantuje pięciokrotny zoom optyczny, dziesięciokrotny zoom hybrydowy i pięćdziesięciokrotny zoom maksymalny. Dzięki zaawansowanemu czujnikowi głębi zdjęcia zyskują estetyczny bokeh. Smartfon nagrywa filmy w jakości 4K nawet przy słabym oświetleniu, a także filmy poklatkowe i w ultrazwolnionym tempie. Dzięki filtrom RYYB telefon rejestruje znacznie więcej światła, ma wysoki zakres tonalny i niemal nie tworzy szumów.

Przedni aparat do selfie bazuje z kolei na dwóch obiektywach: głównym 32 Mpx i rejestratorze głębi ostrości. Oprócz wykonywania pięknych zdjęć portretowych on również nadaje się do nagrywania filmów w jakości 4K Dzięki wielopunktowemu autofocusowi i korekcie zniekształceń smartfon robi perfekcyjne selfie grupowe.

*zdjęcia do artykuł pochodzą ze zdjęć producentów.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.