Jaki telefon z dobrą anteną?

Za słaby zasięg naszego telefonu często obwiniamy daną sieć komórkową, jednak często to nie po jej stronie leży problem. Zwykle łatwo urywający się zasięg i wolno działający Internet to bezpośredni wynik niskiej jakości anteny znajdującej się w urządzeniu. Jak zatem wybrać telefon z dobrą anteną? Czy warto w tym przypadku postawić na popularne, najnowsze modele wiodących marek, takie jak Apple iPhone 11 lub Samsung Galaxy 10? A może lepiej dać szansę mniej znanym smartfonom?

Kiedy może okazać się, że Twój telefon ma słaby zasięg?

Producenci telefonów komórkowych często rezygnują z wydajnej anteny w telefonie na rzecz jak najbardziej atrakcyjnego, minimalistycznego designu sprzętu. Zwykle w specyfikacji danego modelu informacje o jakości anteny są całkowicie pomijane, a przecież to właśnie łączność naszego urządzenia z siecią komórkową powinna być dla nas priorytetem. Telefon z dobrą anteną jest szczególnie ważny dla osób mieszkających w małych miejscowościach lub często podróżujących, gdy zasięg jest znacznie słabszy.

Sprawdź współczynnik SAR

Jaki telefon z dobrą anteną? współczynnik SAR

Podczas wyboru nowego smartfonu zwróćmy uwagę na jego współczynnik SAR (ang. Specific Absorption Rate), czyli jednostkę ilości energii fal energii radiowych pochłanianej przez ciało użytkownika telefonu komórkowego. Udowodniono, że im wyższy SAR, tym niższa jakość anteny telefonu. Co więcej, wysoki współczynnik SAR może być także niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Telefony z najlepszą anteną

Jaki telefon z dobrą anteną? Samsung Galaxy S10 Note

Anteny wysokiej jakości posiadają nowe telefony marki Samsung z serii Galaxy Note. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na model Samsung Galaxy Note 10 Plus 256 lub Samsung Galaxy Note 9. Bardzo dobry zasięg posiada także wiodący model producenta Samsung Galaxy S10 Plus.

Smartfony oferujący optymalny zasięg

Jaki telefon z dobrą anteną? Huawei P30 Pro

Stosunkowo dobry zasięg uzyskamy, wybierając Huawei P30 Pro oraz Huawei Mate 20 Pro. Gorzej wypadają smartfony Apple, szczególnie starsze modele Apple iPhone 7 i Apple iPhone 6S. W średniej jakości anteny wyposażono smartfony Sony z serii Xperia.

Dobry zasięg z niższej półki cenowej

Jaki telefon z dobrą anteną? telefon OnePlus

Przyzwoity zasięg mają za to telefony znacznie mniej popularnej marki OnePlus. Najnowszy smartfon z 2019 roku OnePlus 7 Pro posiada znacznie lepszej jakości antenę od popularnych Samsunga Galaxy A5 czy iPhone'a X. Dobrze wypadają również nowe modele Motoroli: One Zoom i Moto G7.

Tych modeli lepiej unikać

Zwróćmy uwagę na jakość anteny zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na zakup telefonu starszej generacji, który nie jest smartfonem. Urządzenia posiadające najsłabszy zasięg to m.in. Doro 5517, Emporia Classic, Emporia Select czy Nokia 3310. Lepiej nie kupować ich dla naszej babci, która mieszka na wsi.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.