Jakie etui - z klapką czy bez?

Klienci często pytają nas, które pokrowce sprawdzają się lepiej - te z klapką czy bez. Poprzez etui z klapką użytkownicy rozumieją zarówno tradycyjne kabury, jak i futerały książkowe. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć pytanie, czy lepiej wybrać zamykany pokrowiec, czy może zdecydować się na plecki osłaniające jedynie tył telefonu.

Który futerał jest lepszy, z klapką czy bez?

Każdy typ pokrowca ma swoje zalety i wady. Dobór odpowiedniego etui powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb. Dany rodzaj pokrowca może okazać się świetnym rozwiązaniem dla jednego użytkownika, a zupełnie nietrafionym pomysłem dla innego posiadacza smartfona.

Wybór etui uzależnić powinniśmy przede wszystkim od naszej aktywności, wykonywanego zawodu i częstotliwości korzystania z telefonu. Poniżej przedstawiamy główne zalety i wady omawianych rodzajów etui oraz podpowiadamy jak dobrać pokrowiec do swoich potrzeb.

Kabura z klapką

Kabura to elegancki pokrowiec wykonany z grubej skóry, stanowiący pełne zabezpieczenie dla smartfona. Wewnątrz futerału znajduje się silikonowa osłonka, dodatkowo chroniąca i utrzymująca telefon w stabilnej pozycji.

Kabura z klapką posiada otwory na złącza i komponenty telefonu. Dzięki temu podczas chęci skorzystania z aparatu, głośnika, czy wejścia audio, nie trzeba wyciągać urządzenia z etui. Pokrowiec z klapką wyposażony został także w praktyczny magnes, dzięki któremu futerał nie otwiera się samowolnie.

W związku z tym, że skóra, z którego wykonano pokrowiec jest gruba, smartfon w kaburze zyskuje większe rozmiary. Dlatego też osoby, którym zależy na zachowaniu oryginalnych gabarytów smartfona, powinny unikać tego typu pokrowców. Z kolei dla użytkowników, którzy często korzystają z funkcji smartfona, konieczność każdorazowego otwierania klapki może być uciążliwa.

Ze względu na elegancki design, futerały z klapką cieszą się popularnością wśród klientów biznesowych. Kabury przeznaczone są także dla osób, które nie korzystają ze smartfona “na okrągło” i cenią bezpieczeństwo smartfona.

Futerał książkowy

książkowe etui flexbook

Kolejnym rodzajem zamykanego pokrowca, który chroni nie tylko tył, ale także ekran smartfona jest etui książkowe. Charakterystyczną cechą tego futerału jest okładka osłaniająca wyświetlacz. Zewnętrzna powierzchnia ma fakturę imitującą skórę, na której nie widać tłustych odcisków palców i plam.

Wewnątrz futerału znajduje się silikonowa osłonka z wycięciami na komponenty, zapewniająca dodatkową ochronę. Etui składa się w praktyczną podstawkę, która przydaje się podczas oglądania filmów i korzystania z aplikacji.

Minusem futerału jest przede wszystkim konieczność otwierania okładki za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z funkcji telefonu. Pokrowiec nie stanowi też aż tak skutecznej ochrony jak gruba kabura z magnesem, ale za to nie powiększa znacząco smartfona.

Futerał książkowy jest jednym z najładniejszych case’ów, którego dodatkowo można ozdobić oryginalnym nadrukiem. Jest bardzo popularnych typem futerału wśród kobiet i świetnie chroni urządzenie w torebce.

Silikonowe plecki

jednokolorowe silikonowe etui flexmat case

Etui z TPU okrywające jedynie tył smartfona to najczęściej wybierany typ pokrowca. Jest bardzo wygodne, ponieważ pozostawia ekran cały czas na widoku. Dodatkowo świetnie dopasowuje się do smartfona i posiada wycięcia na złącza i komponenty urządzenia.

Kolejnym atutem pokrowca jest możliwość wyboru dowolnego wzoru. Silikonowy case doskonale chroni telefon przed zarysowaniami, otarciami i zabrudzeniami,a dodatkowo nie sprawia trudności podczas czyszczenia.

Niestety plecki nie chronią frontu smartfona, więc by nie zniszczyć ekranu konieczny jest zakup folii lub szkła hartowanego. Kolejnym minusem jest również to, że po pewnym czasie silikon utlenia się i twardnieje, tracąc swoje właściwości ochronne i estetyczne.

Silikonowe plecki to propozycja dla osób, które często korzystają ze smartfona i potrzebują stałego dostępu do ekranu dotykowego. Ze względu na różnorodność wzorów silikonowe etui to dobre rozwiązanie zarówno dla starszych, jak i młodszych użytkowników.

Dla smartfona szczególnie narażonego na mocne uszkodzenia mechaniczne, silikonowe etui może okazać się niewystarczającą ochroną. W takim przypadku z pewnością lepiej sprawdzi się sztywna kabura.

sprawdź etui na telefon

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.80 / 5.0 (15)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.