Jakie słuchawki Bluetooth do telefonu?

Słuchawki Bluetooth to rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę. Eliminujemy zbędne przewody, a zatem nie musimy borykać się z ich plątaniem lub ewentualnym uszkodzeniem. Warto dobrać odpowiedni model, który będzie współgrać z prowadzonym przez nas trybem życia. Jakie słuchawki Bluetooth najbardziej nadają się do telefonu?

Dlaczego warto wybrać słuchawki bluetooth?

Jakie słuchawki Bluetooth do telefonu? słuchawki bluetooth

Bezprzewodowe słuchawki stanowią szczególny atut podczas wykonywania aktywności fizycznej, na przykład biegania, ćwiczeń na siłowni lub jazdy na rowerze. Słuchawki Bluetooth są także wygodniejsze od konwencjonalnych słuchawek przewodowych na zakupach, spacerze czy w trakcie gry na komputerze.

Choć z perspektywy audiofila jakość dźwięku płynącego ze słuchawek Bluetooth nie dorównuje w pełni słuchawkom przewodowym, większość słuchaczy nie odnotuje wyraźnej różnicy. Najlepszą jakość dźwięku zapewniają słuchawki Bluetooth obsługujące kodek aptX. Wówczas zyskujemy brzmienie porównywalne z odtwarzaniem muzyki bezpośrednio z płyty CD.

Jak działają słuchawki Bluetooth?

Jakie słuchawki Bluetooth do telefonu? słuchawki bluetooth dokanałowe

Słuchawki Bluetooth wykorzystują fale radiowe, które przesyła smartfon lub inne urządzenie elektroniczne obsługujące wskazany standard komunikacji. Mogą one łączyć się z dowolnym, kompatybilnym urządzeniem, a więc nie tylko smartfonem, ale też laptopem czy radioodtwarzaczem w samochodzie. Niektóre z nowych modeli słuchawek Bluetooth mogą parować się także poprzez komunikację bliskiego zasięgu NFC.

Standardowy zasięg słuchawek wynosi do 10 m. Oznacza to, że możemy znajdować się na przykład w osobnym pomieszczeniu i nie ma konieczności stałego noszenia ze sobą smartfona. Zasilanie dla słuchawek bezprzewodowych stanowią baterie lub wbudowany wewnątrz akumulator. Zwykle ładujemy słuchawki Bluetooth poprzez podłączenie przewodu zasilającego do innego urządzenia, na przykład laptopa.

Większość słuchawek Bluetooth nie jest całkowicie bezprzewodowa. Choć parują się one ze smartfonem poprzez wskazaną komunikację krótkiego zasięgu, zwykle przewód łączy ze sobą obie słuchawki douszne. Z kolei w przypadku większych słuchawek nausznych łącznikiem jest regulowany pałąk. Zarówno na przewodzie, jak i na pałąku znajdować mogą się przydatne elementy, takie jak mikrofon, regulacja głośności czy przyciski funkcyjne.

Na jakość dźwięku odtwarzanego przez słuchawki Bluetooth nie ma wpływu nasz smartfon. Może być to zarówno wada, jak i zaleta – w zależności od jakości posiadanego urządzenia. Korzystamy z komunikacji cyfrowej, dlatego słuchawki niezależnie przekształcają odbierany dźwięk. Telefon, który parujemy ze słuchawkami, powinien jednak posiadać ten sam standard komunikacji. Najczęściej oferowany przez słuchawki standard Bluetooth to 4.0, 4.1, 4.2 lub 5.0.

Rodzaje słuchawek Bluetooth

Na dany moment możemy wyróżnić 3 typy słuchawek Bluetooth. Każdy z nich posiada indywidualne cechy, które mogą być uznawane zarówno za wady, jak i zalety. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz planów co do używania słuchawek.

• Słuchawki Bluetooth nauszne – zasłaniają całą małżowinę uszną, są jednak większe i cięższe. Miękkie gąbki nauszników dopasowują się do kształtu uszu. Pałąk łączący słuchawki zawiera przyciski funkcyjne. Opcjonalnie w słuchawkach może znajdować się również mikrofon. Ze względu na swoje rozmiary nauszne słuchawki Bluetooth zapewniają najlepszą jakość brzmienia. Zwykle posiadają także dłuższy czas pracy, ponieważ można umieścić w nich pojemniejszy akumulator. Nie są jednak tak dyskretne, jak słuchawki douszne. Zajmują więcej miejsca w trakcie podróży i musimy uważać na to, by nie uszkodzić pałąka.

• Słuchawki Bluetooth dokanałowe – są mniejsze, lekkie i mogą być całkowicie pozbawione przewodów. Zasadnicza zaleta słuchawek dousznych to ich wysokie tłumienie dźwięku oraz wygodny transport. Małe słuchawki dokanałowe możemy zmieścić na przykład do kieszeni kurtki, co nie jest możliwe w przypadku słuchawek nausznych. Niewielki rozmiar akcesorium wiąże się jednak z krótszym czasem działania baterii. Wskazane słuchawki zdecydowanie łatwiej można zgubić.

• Słuchawki z przewodzeniem kostnym – stanowią wygodne rozwiązanie dla sportowców. Zapewniają dostęp do muzyki podczas treningu, jednak bez całkowitego wygłuszenia. Jest to bezpieczniejsze na przykład podczas jazdy rowerem, gdy chcemy słyszeć, co dzieje się na drodze. Ponieważ nie znajdują się wewnątrz małżowiny, oferują odmienne wrażenia słuchowe. Przewód łączący słuchawki zastąpiono niewielkim pałąkiem, który przylega do tyłu głowy.

Ile kosztują dobrej jakości słuchawki Bluetooth?

Aktualnie, decydując się na zakup słuchawek Bluetooth, nie musimy dysponować dużym zasobem gotówki. Dobrej jakości sprzęt możemy znaleźć już od kwoty 60-80 zł. Przykładem mogą być bezprzewodowe słuchawki Awei. W ofercie marki znajdują się zarówno słuchawki douszne, jak i nauszne. Są one wyposażone w system redukcji szumów CVC, dzięki czemu generują czysty, wyrazisty dźwięk. Poniżej krótko omawiamy dwa przykładowe modele oferowane przez producenta:

• Słuchawki nauszne 5.0 AWEI A780BL – zostały połączone regulowanym pałąkiem, który dopasowuje się do kształtu głowy. Nauszniki wyściełano wygłuszającymi poduszkami, dzięki czemu dobrze wytłumiają hałasy z zewnątrz, a jednocześnie są wygodne dla naszych uszu. Obsługują łączność Bluetooth w standardzie 5.0. Posiadają nowoczesny design, a na obudowie prawego nausznika znajdziemy wygodne przyciski funkcyjne. W obrębie obudowy umieszczono także wejście AUX oraz czytnik kart microSD.

• Słuchawki douszne AWEI B930BL– łączone poprzez cienki kabel. Posiadają pojemną baterię, która umożliwia pracę akcesorium od 4 do 6 godzin. Naładujemy akumulator ponownie poprzez kabel USB w ciągu 1,5 godziny. Są kompatybilne z Bluetooth 4.2 i mają zasięg do 10 m. Zawierają mikrofon HD, a także pilot sterujący, za pomocą którego możemy na przykład zmieniać odtwarzane utwory. Sparujemy słuchawki z dwoma urządzeniami w tym samym czasie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze słuchawek Bluetooth?

Jakie słuchawki Bluetooth do telefonu? słuchawki bluetooth nauszne

Trudno jednoznacznie wskazać, czy lepszy zakup stanowią słuchawki Bluetooth nauszne, douszne czy z przewodzeniem kostnym. Wybierając idealne słuchawki Bluetooth, powinniśmy kierować się naszymi indywidualnymi preferencjami. W głównej mierze to nasz styl życia oraz codzienne nawyki powinny przesądzić o wyborze konkretnego rozwiązania.

Osoby, które uprawiają sport z pewnością docenią swobodę użytkowania słuchawek z przewodzeniem kostnym. Nie każdemu mogą jednak odpowiadać oferowane przez nie wrażenia dźwiękowe. Warto wówczas sięgnąć po klasyczne słuchawki Bluetooth douszne. Musimy przy tym uwzględnić, że większość modeli całkowicie tłumi hałasy z zewnątrz. Do użytkowania w domu, na przykład podczas gry na komputerze lub relaksu z audiobookiem najlepiej sprawdzą się słuchawki nauszne. Nie stanowią one tak wygodnego rozwiązania w trakcie podróży, ponieważ zajmują więcej miejsca.

Nie zapominajmy również o kwestiach technicznych. Najważniejsze parametry słuchawek Bluetooth, które powinny nas interesować, to:

• standard komunikacji Bluetooth kompatybilny z naszym smartfonem,

• szerokie pasmo przenoszenia, najlepiej w zakresie słyszalnym dla naszych uszu, czyli 20-20000 Hz.

• jak największy zakres dynamiki, czyli różnica pomiędzy cichymi i głośnymi dźwiękami,

• dodatkowe udogodnienia w postaci przycisków funkcyjnych, możliwości parowania z kilkoma urządzeniami w tym samym czasie, obecność mikrofonu oraz redukcja szumów,

• czas działania słuchawek oraz czas potrzebny na ich ponowne naładowanie,

• jakość użytych materiałów, szczególnie w słuchawkach nausznych, które przylegają do małżowin usznych.

Jak widać, istnieje sporo aspektów, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem słuchawek Bluetooth. Z całą pewnością możemy jednak stwierdzić, że wybór na rynku jest na tyle szeroki, że każdy jest w stanie znaleźć preferowane akcesorium. Musimy jedynie określić, które parametry słuchawek są dla nas najistotniejsze.

słuchawki do telefonu sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.