Jakie słuchawki do biegania?

Słuchanie ulubionych utworów podczas biegania sprawia, że trening staje się dużo przyjemniejszy. Ponadto energiczna muzyka motywuje i stymuluje koordynację ruchową. Wybór odpowiednich słuchawek do biegania to niełatwa sprawa, gdyż większość tradycyjnych modeli nie nadaje się do tego typu aktywności. Podpowiadamy jak wybrać słuchawki, by móc cieszyć się dobrą jakością dźwięku i komfortem podczas treningu.

Rodzaje słuchawek

rodzaje słuchawek do biegania

Słuchawki można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: słuchawki douszne i nauszne. Modele douszne dzielą się na dwie podgrupy: douszne i dokanałowe.

Słuchawki douszne zwane inaczej pchełkami mają spłaszczony kształt i płytko spoczywają w małżowinie usznej. W związku z tym są rzadziej wybieranym akcesorium do biegania, gdyż mogą wypadać podczas wykonywania aktywności. Słuchając muzyki w słuchawkach dousznych słyszymy także dźwięki płynące z otoczenia. Jeśli w urządzeniu odtwarzającym muzykę nastawimy wysoki poziom głośności, otoczenie także usłyszy czego słuchamy.

Słuchawki dokanałowe są zwykle mniejsze od dousznych i mają inny kształt. Słuchawki douszne wkładane są głęboko do kanału usznego, dzięki czemu dźwięki z otoczenia są dobrze tłumione. Przetworniki stosowane w dobrych słuchawkach dokanałowych gwarantują doskonałą jakość dźwięku i słyszalność detali w utworach, nawet przy niskim poziomie głośności.

Słuchawki nauszne to zupełnie odmienny rodzaj słuchawek od wyżej opisanych akcesoriów. Są to słuchawki nagłowne, rzadko wybierane jako akcesorium do biegania. Główną zaletą słuchawek nausznych jest to, że są bezprzewodowe, muzyka z nich płynąca jest bardziej przestrzenna, a dźwięk naturalny.

Jakie słuchawki wybrać – dokanałowe, douszne czy nauszne?

słuchawki dokanałowe sprawdź

Wybór słuchawek do biegania powinniśmy uzależnić przede wszystkim od własnych preferencji. Jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości dźwięku, stłumieniu odgłosów z zewnątrz i wygodzie, powinniśmy wybrać słuchawki dokanałowe. Chyba że należymy do osób szczególnie wrażliwych. Niektórym gumowe korki w uszach przeszkadzają do tego stopnia, że nie są w stanie użytkować tego rodzaju słuchawek. Wtedy dobrym wyborem mogą okazać się słuchawki nauszne.

Słuchawki nauszne, są wybierane rzadziej ze względu na swój rozmiar i większą wagę niż dokanałowe i dedykowane są głównie osobom wyjątkowo wrażliwym na jakość dźwięku. Ogromnym plusem tych słuchawek jest to, że są bezprzewodowe, co dla wielu ma również kluczowe znaczenie.

Dobre, nauszne słuchawki dla aktywnych powinny być jak najlżejsze, by nie przeszkadzać podczas wykonywania aktywności. Ponadto powinny mieć możliwość regulacji i indywidualnego dopasowania do kształtu głowy.

słuchawki nauszne sprawdź

Wybór słuchawek dousznych, tzw. pchełek, do biegania jest ryzykowne, ponieważ podczas wykonywania aktywności słuchawki mogą wypadać z uszu. Niektórym osobom takie słuchawki jednak służą. Zależy to od indywidualnej budowy anatomicznej uszu – wielkości i kształtu małżowiny.

Niezależnie od tego na jaki typ słuchawek się zdecydujemy, istotne jest, by wybrać akcesorium od sprawdzonego producenta. Słuchawki kiepskich marek mogą okazać się niewygodne i emitować dźwięki kiepskiej jakości.

Spośród słuchawek dousznych polecić możemy Słuchawki AM115 od wiodącego producenta Huawei, a w przypadku słuchawek dokanałowych Słuchawki EP-660 uznanej marki Creative, dostępne w kolorze czarnym, białym lub niebieskim.

W przypadku słuchawek nausznych, zdecydowanie najlepsza opcja to model BHS-200 firmy Forever. Słuchawki są bardzo lekkie i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Komunikacja z odtwarzaczem odbywa się za pomocą bluetooth w wersji 3.0.

słuchawki do telefonu sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.30 / 5.0 (19)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.