Jakie telefony obsługują MHL?

Jeden ze sposobów na przesłanie obrazu oraz dźwięku z naszego telefonu na telewizor lub monitor to wykorzystanie Mobile High-Definition Link. Pod skrótową nazwą MHL kryje się standard interfejsu audio-video. Umożliwia on współpracę telewizora ze smartfonami, które mogą przesyłać na duży ekran dźwięk oraz obraz. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy smartfon obsługuje MHL. Poniżej znajdują się przykłady kompatybilnych urządzeń, a także informacja na temat lokalizacji ich kompletnej listy.

Na czym polega połączenie MHL?

Połączenie MHL bazuje na standardowym kablu HDMI. Mały i wygodny adapter MHL jest dostępny już w granicach 30 zł. Dzięki niemu możemy podłączyć do telewizora lub monitora telefon lub tablet. Do podłączenia dodatkowo będzie nam potrzebny kabel HDMI oraz kabel Micro-USB. Obraz przesłany z urządzenia mobilnego nie jest kompresowany i może być oglądany nawet w jakości Full HD. Podobnie kompresowaniu nie podlega dźwięk ośmiokanałowy. Szczególny atut to fakt, że przesyłany obraz jest automatyczne obracany na ekranie telewizora, w zależności od rotacji obrazu na telefonie. Unikamy zatem niewygodnego obracania się zdjęć, które zostały wykonane pionowo.

Jakie telefony obsługują MHL? Telefon i telewizor

Poprzez MHL możemy korzystać z telefonu na dużym ekranie monitora lub telewizora, między innymi odtwarzać filmy, oglądać zdjęcia oraz słuchać muzyki (zob. także Jak połączyć telefon z telewizorem?. Co istotne, do podłączenia MHL nie potrzebujemy żadnych dodatkowych sterowników. Istnieje możliwość jednoczesnego ładowania smartfona, dlatego nie musimy przejmować się stanem jego baterii. Dzięki mechanizmowi HDCP opracowanemu przez firmę Intel przesyłane treści są chronione przed tworzeniem nieautoryzowanych kopii.

Jakie telefony obsługują MHL?

Jakie telefony obsługują MHL? Telefon i komputer

Do połączenia MHL telewizor wymaga jedynie wyjścia HDMI. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa w przypadku smartfonów. To, czy dany telefon wspiera system MHL, możemy sprawdzić w ustawieniach lub danych telefonu. Jeśli jednak dopiero przymierzamy się do zakupu smartfona kompatybilnego ze wskazaną technologią, warto wcześniej sprawdzić czy MHL jest w nim w ogóle dostępne.

Mobile High-Definition Link powoli staje się przestarzałym systemem, więc nie każdy nawet nowy smartfon może go obsługiwać. Aktualnie producenci elektroniki stawiają przede wszystkim na komunikację bezprzewodową. Nowe smartfony częściej łączą się z telewizorami i monitorami przez inne technologie. Zwykle dotyczy to komunikacji Wi-Fi, Bluetooth lub dedykowanych aplikacji, takich jak Samsung Smart View czy AllConnect dostępnej w Apple Store.

Dostępność MHL w starszych modelach smartfonów poniekąd stanowi zaletę. Telefony te są aktualnie o wiele tańsze. W dalszym ciągu należą one do znanych i poważanych marek, takich jak Sony, HTC, Samsung, LG, Huawei czy Xiaomi. Zdecydowanie największy wachlarz modeli kompatybilnych z technologią należy do serii Xperia sygnowanej przez Sony. Jednak z MHL współpracuje również wiele Samsungów z linii Galaxy, a także mniej znanych marek telefonów.

Przed zakupem smartfona warto wnikliwie zaznajomić się z jego specyfikacją. Jeśli jednak nie znajdziemy w niej informacji na temat dostępności MHL, pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie. Konsorcjum MHL udostępnia oficjalną, na bieżąco aktualizowaną listę smartfonów zgodnych ze standardem: www.mhltech.org. Możemy odszukać na niej preferowane przez nas urządzenie lub wybrać alternatywny smartfon.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.