Karta pamięci bazą Twoich danych

W dzisiejszych czasach musimy przechowywać sporo danych. Często niespodziewanie potrzebujemy do nich dostępu. Warto więc posiadać bazę danych, którą mamy zawsze pod ręką i której możemy łatwo i szybko użyć.

karty pamięci

W dobie miniaturyzacji, najpopularniejszym sposobem przechowywania danych, są przenośne dyski typu pendrive. Są one relatywnie niewielkie i łatwe do przenoszenia. Działają na podstawie bardzo popularnego łącza USB. Okazuje się jednak, że karty pamięci są znacznie bardziej praktycznymi rozwiązaniami. Karta pamięci, nawet jeśli wyposażymy ją w adapter USB, jest mniejsza niż większość pendrive'ów. Dodatkowo, dzięki temu, że jest cienka i płaska, bez problemu zmieści się wszędzie tam, gdzie chcemy ją przechować – będziemy ją mieli zawsze przy sobie.
Kolejną zaletą karty pamięci jest fakt, że możemy przeglądać jej zawartość bezpośrednio z poziomu telefonu, czy tabletu. Obecnie praktycznie każdy posiada przy sobie smartfon, a w przypadku karty jest to narzędzie w zupełności wystarczające. W przypadku pendrive'a potrzebujemy komputera, a przynajmniej przewodu do transmisji danych, by móc podłączyć się do telefonu, czy większości tabletów. Z kolei duża część komputerów posiada wejścia przeznaczone do kart pamięci. Adapter jest zwykle na tyle mały, że spokojnie możemy nosić go razem z kartą w portfelu.

nośniki danych

Innym wygodnym sposobem na przechowywanie danych są wirtualne dyski. Podstawową ich zaletą jest fakt, że wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do internetu – będziemy mieli dostęp do zapisanych tam plików i dokumentów. Niestety, jest to też największa ich wada. Nie zawsze bowiem mamy swobodny dostęp do internetu. Wprawdzie dzisiaj większość telefonów może się łączyć z siecią niemalże w każdym miejscu gdzie tylko jest zasięg telefoniczny, jednak przesyłanie dużego pliku zabierze nie tylko sporo czasu, ale też transferu. Może się więc okazać, że w konsekwencji będzie to dla nas bardzo kosztowne. W przypadku karty, wystarczy wpiąć ją do odpowiedniego portu – dzięki temu mamy szybki, nieograniczony dostęp do danych.
Jeśli więc planujemy stworzenie własnej bazy danych na koncie, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze zastanówmy się, jaka wielkość jest nam potrzebna. Oczywiście, możemy zdecydować się na jedne z największych dostępnych na rynku – 512 GB. Jednak tego typu karty to niemały wydatek rzędu nawet 2700 złotych! Szczególnie w porównaniu z kilkudziesięcioma złotymi wydanymi na kartę o pojemności 16 GB, czy 32 GB, które wystarczą w zupełności każdemu przeciętnemu użytkownikowi.
Szczególną uwagę zwróćmy na producenta. Ważnym jest, aby wybierać karty renomowanych firm. Charakteryzują się one znacznie większa trwałością i bezpieczeństwem. Nie ma bowiem chyba nic gorszego, niż utrata danych spowodowana słabej jakości materiałami. Podczas wybierania karty warto też zaopatrzyć się w dobrej jakości adapter. Im mniejszy i łatwiejszy do przechowywania przy sobie, tym lepiej.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.50 / 5.0 (2)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.