Karty eSIM - czym są i kiedy trafią do smartfonów?

Karty eSIM już kilka lat temu zelektryzowały rynek nowych technologii jako potencjalne następczynie tradycyjnych kart SIM. Czym zatem jest chip nowej generacji i kiedy to rozwiązanie pojawi się w telefonach?

Nowa technologia wbudowanej karty SIM

Określenie eSIM pochodzi od zwrotu „embedded SIM” i oznacza wbudowaną kartę SIM. Tego rodzaju element jest wyposażony w chipy znajdujące się na płycie głównej urządzenia. To na nich przechowywane są dane. Warto dodać, że rejestracja i pobieranie danych następują tu w systemie over-the-air, przez co wielu użytkowników może mylić je z wirtualnymi kartami popularnymi od jakiegoś czasu w USA. Jednak to nie te same rozwiązania. Zasadnicza różnica polega na tym, że kartę wirtualną można przenosić z jednego sprzętu do innego, podczas gdy eSIM jest wbudowana na stałe w urządzenie. Trzeba jednak zaznaczyć, że umożliwia ona korzystanie z usług różnych operatorów.

Karta SIM, micoSIM, nanoSIM, eSIM

eSIM - większe bezpieczeństwo i nowe możliwości

Po nowe rozwiązanie sięgnęli między innymi tacy giganci jak Samsung czy Apple, jednak nie zaimplementowali go jeszcze w smartfonach. Jednak na rynek trafił już sprzęt, w którym zastosowano elektroniczną kartę SIM. Pierwszymi tego typu urządzeniami, w których pojawiły się e-SIMy są Google Pixel 2 i Pixel 2 XL. Te modele otrzymały również tradycyjny slot na fizyczny moduł identyfikacji abonenta - nanoSIM.

Nową technologię obsługują dotychczas tylko operatorzy w USA. Wprowadzenie wbudowanych kart SIM do masowej sprzedaży i stosowanie ich na większą skalę ma jednak przed sobą świetlaną przyszłość ze względu na bezpieczeństwo, bowiem po usunięciu karty nie będzie można korzystać z urządzenia. Ponadto zmiana operatora będzie trwała znacznie szybciej - wystarczy, iż użytkownik pobierze odpowiedni profil. Dodatkowo nie będzie musiał przejmować się żadnymi blokadami. Na nowoczesnych kartach SIM zyskają również sami producenci urządzeń - wyrzucając slot na kartę zyskają miejsce na inne komponenty.

Karta sim

Szacuje się, że w przeciągu kilku lat, coraz więcej smartfonów będzie wyposażonych w wbudowaną eSIM. Europejscy operatorzy (w tym Orange) wspierają nową technologię, choć samo jej wdrożenie nie nastąpi zbyt szybko. Samo stworzenie infrastruktury umożliwiającej zarządzanie profilami potrwa. jednak warto śledzić temat, gdyż wbudowana karta SIM wniesie wiele pozytywnych rozwiązań.

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.80 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.