Kiedy i jaki telefon kupić dziecku?

Żyjemy w świecie nowoczesnych technologii, więc widok dwulatka bawiącego się telefonem nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Już wśród przedszkolaków zdarzają się przypadki uzależnień od telefonów, a w szkole uczeń bez smartfona to rzadki widok. Pytanie kiedy podarować dziecku pierwszy telefon z pewnością nurtuje wielu rodziców. Warto zastanowić się nad tym, który moment jest najbardziej odpowiedni i jakie urządzenie dla malucha wybrać - smartfona czy komórkę.

Zakup telefonu przed pójściem do szkoły

telefon i plecak

Najczęstszym terminem, jaki rodzice biorą pod uwagę jeśli chodzi o zakup telefonu jest pierwszy rok szkoły podstawowej. Okres ten oznacza dla wielu dzieci pierwszą, tak długą rozłąkę z rodzicami i stres związany ze zmianą otoczenia oraz nowymi obowiązkami. Możliwość szybkiego kontaktu z mamą czy tatą daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga przetrwać trudne chwile. Kupno telefonu pierwszoklasiście jest zatem rozsądną decyzją.

Smartfon na Komunię

smartfon prezent na komunie

Niektórzy rodzice wolą podarować dziecku pierwszy telefon nieco później. Ważnym momentem w życiu malucha jest z pewnością Komunia, która dla wielu osób jest wyznacznikiem “dorosłości”. Jest też pewnego rodzaju pretekstem do kupowania kosztownych prezentów. Można więc rozważyć podarowanie smartfona dziecku z tej okazji.

Co dla dziecka - smartfon czy komórka?

telefon komórkowy i smartfon

Powierzając dziecku telefon powinniśmy zwracać uwagę na to w jaki sposób maluch z niego korzysta. Z obawy przed niebezpieczeństwem czyhającym na podopiecznych w internecie, wielu rodziców decyduje się na kupno zwykłych telefonów komórkowych bez dotykowego ekranu. Urządzenia te nie posiadają łączności z internetem. Są także bardziej odporne na uszkodzenia, a o wypadki w szkole nietrudno.

Niestety musimy mieć świadomość tego, że nasze dziecko z pewnością będzie porównywać swoje urządzenie z telefonami kolegów i koleżanek. Może się więc szybko okazać, że maluch zażąda od nas bardziej zaawansowanego telefonu.

Dobrym rozwiązaniem jest więc kupno dziecku smartfona i zainstalowanie na nim oprogramowania do kontroli rodzicielskiej. Na rynku dostępnych jest mnóstwo aplikacji, takich jak np. Kids Zone Parental Control, które umożliwiają zdalne wprowadzenie blokad na smartfonie malucha. Dzięki programowi Kids Zone możemy ograniczyć dziecku dostęp do systemowych ustawień telefonu, a także niebezpiecznych gier i aplikacji.

Program posiada również funkcję blokującą reklamy oraz pozwala całkowicie wyłączyć dostęp do internetu w telefonie. Oczywiście należy pamiętać, że żadna aplikacja nie zastąpi edukacji i szczerej rozmowy z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z internetu.

Rodzice, którzy obawiają się o uszkodzenie smartfona przez malucha, mogą zaopatrzyć urządzenie dziecka w pancerne etui oraz szkło hartowane na ekran (zob. także jakie etui na telefon dla dziecka?). Taka ochrona z pewnością zapobiegnie ewentualnemu nieszczęściu.

etui pancerne sprawdźszkła i folie ochronne sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 5.00 / 5.0 (14)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.