Kiedy najlepiej kupić flagowy telefon?

Nowe modele smartfonów wydawane są przez cały rok, co utrudnia wyłapanie najlepszego momentu na zakup wymarzonego flagowca. Dlatego też w dzisiejszym poradniku podpowiadamy, kiedy najkorzystniej będzie można nabyć topowe smartfony popularnych marek.

Apple iPhone

apple iPhone X

Apple wydaje nowe flagowce co roku we wrześniu. Biorąc pod uwagę trendy z poprzednich sezonów, na znaczącą obniżkę cen nowych modeli będzie trzeba długo poczekać. Pierwsze zniżki będą najprawdopodobniej niewielkie i wyniosą od 3 do 5%. Użytkownicy, którzy zdecydują się poczekać na upragnionego iPhone'a do lata, z pewnością bedą mogli nabyć telefon w dużo korzystniejszej cenie.

Tendencje te można było zaobserwować w przypadku poprzednich modeli iPhone’ów. Na przykład iPhone 7 po 9 miesiącach od premiery był tańszy o około 45%, a po 10 miesiącach od prezentacji kosztował aż o 54% mniej. Oczywiście ceny iPhone’ów spadają jeszcze bardziej po kilku dniach od premiery kolejnych flagowców.

Samsung Galaxy

Samsung Galaxy S9

Obserwując poczynania Samsunga można zauważyć, że gigant wprowadza swoje flagowce w okresie od lutego do kwietnia. W poprzednich sezonach flagowe modele opłacało się kupić już po dwóch miesiącach od premiery. Na przykład cena kultowego Galaxy S8 po ośmiu tygodniach spadła o około 20%.

Najnowszym flagowcem południowokoreańskiego giganta jest Samsung Galaxy S9. Od czasu jego premiery minęło pół roku, a cena smartfona u oficjalnych partnerów jest taka sama jak w dniu prezentacji. Obniżek będziemy mogli się spodziewać zapewne dopiero po wakacjach, kiedy to gigant będzie musiał konkurować z pojawiającymi się jesienią nowościami konkurencji. Największe oszczędności zapewnimy sobie wstrzymując się z zakupem dziewiątki do Czarnego Piątku.

Google Pixel

smartfony Google Pixel

Pixele Google’a ukazywały się dotąd w październiku, więc to samo najprawdopodobniej nastąpi w przypadku kolejnych flagowców. Po około 6 miesiącach od premiery Pixela i Pixela 2, cena modeli spadła o ok. 10%. Po 8 miesiącach pojawiły się kolejne korzystne oferty. Co prawda wymagały zapłaty pełnej kwoty początkowej, jednak w zamian producent oferował atrakcyjne dodatki.

Na przykład Google Pixel XL dostępny był w zestawie z inteligentnym głośnikiem Google Home. Oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem, więc gigant z Mountain View z pewnością zaoferuje podobny bonus dla nadchodzącego Pixela 3. Dlatego też osobom, które planują zakup nowego smartfona Google Pixel 3, rekomendujemy wstrzymać się zakupem do maja.

Huawei P

Huawei P20

Modele z serii P Huawei ukazują się w okresie od marca do maja. Ceny flagowców tego chińskiego producenta z reguły dość szybko spadają od dnia premiery (po pół roku o ok 20%, a po 8 miesiącach o ok. 40%) choć zaskakującym wyjątkiem jest najnowszy Huawei P20. Od wprowadzenia smartfona na rynek minęło już 5 miesięcy, a cena telefonu dalej utrzymuje się na poziomie początkowym.

Świadczy to o dużym sukcesie flagowca, który odnotowuje świetną sprzedaż. Obniżek ceny modelu P20 możemy zatem spodziewać się najwcześniej po wakacjach, kiedy to producent będzie szykował się do premiery smartfonów Mate 20.

etui na telefon sprawdź

Okładka: apple.pl

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.50 / 5.0 (29)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.