Kiedy telefon traci gwarancję?

Gwarancja jest umową dobrowolną udzielaną przez producenta, więc lista usterek, które wykluczają naprawę urządzenia w jej ramach jest dość długa. Co prawda nie istnieje jeden uniwersalny wzorzec gwarancji, ale w kwestii usterek powodujących jej utratę, producenci są dość zgodni.

Uszkodzenia mechaniczne

pęknięty ekran w telefonie

Niemal każda usterka, która powstała w wyniku upadku urządzenia, nie zostanie uwzględniona w ramach gwarancji. Rozbite szybki i uszkodzone wyświetlacze, które należą do najczęstszych usterek telefonów, będą więc wiązały się z naprawą na własny koszt. Serwisy gwarancyjne mogą też odmówić nam naprawy zepsutego podzespołu (na przykład baterii), jeśli na obudowie naszego telefonu znajdują się widoczne rysy lub pęknięcia. Za naprawę uszkodzonych z naszej winy portów - np. ładowania i słuchawkowych, również będziemy musieli zapłacić.

zalany telefon

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku kontaktu telefonu z cieczą. Warto wiedzieć, że do niebezpiecznej ingerencji cieczy może dojść nie tylko podczas zalania telefonu, ale również po wejściu z chłodnego dworu do ciepłego pomieszczenia czy podczas używania smartfona w zaparowanej łazience.

Uszkodzenia wynikające z niewłaściwego użytkowania

ładowarka i kabel do telefonu

Do coraz częstszych przyczyn utraty gwarancji należą usterki spowodowane korzystaniem z nieoryginalnych i niskiej jakości ładowarek i kabli, powodujących zwarcia i przepięcia. Odrzuceniem gwarancji często kończy się również przegrzanie telefonu, zazwyczaj powodowane pozostawieniem smartfona na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie.

Serwisy gwarancyjne często odmawiają naprawy, jeśli na telefon wgrano nieoryginalne oprogramowanie lub jeśli smartfona serwisowano w nieautoryzowanych punktach.

Jak zachować gwarancję?

szkło i folia do telefonu

Jedynym sposobem na zachowanie gwarancji jest zapoznanie się z jej warunkami, przestrzeganie ich oraz stosowanie akcesoriów ochronnych na telefon, takich jak etui oraz szkła i folie ochronne. Raczej nie ma możliwości, by “przechytrzyć” gwaranta, ponieważ serwisy gwarancyjne mają bardzo duże możliwości w zakresie weryfikacji typów usterek. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu pt. „co obejmuje gwarancja telefonu?”, gdzie zamieściliśmy więcej informacji na temat umów gwarancyjnych.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.20 / 5.0 (5)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.