Kiedy żyjesz w świecie dźwięków… jaki smartfon dla melomana?

Idziesz do salonu przedłużyć umowę z operatorem i wybrać sobie nowy telefon. Dobre głośniki, czuły mikrofon, głębia dźwięku, odtwarzacz koniecznie z equalizerem, selektywne odtwarzanie muzyki, czyste basy, fonia bez trzasków i szumów, w zestawie w pełni kompatybilne i dobrej jakości słuchawki… Czy też zwracasz uwagę właśnie na takie parametry? Jesteś więc typem smartfonowego melomana!  

Telefony już dawno przestały służyć wyłącznie do komunikacji i nikogo już to nie dziwi. Aktualnie pełnią jednocześnie funkcję komórki, MP3, przenośnego odtwarzacza wideo, czytnika książek i dokumentów, a najlepiej całego komputera. Osoby, dla których ważna jest jakość dźwięku, mogą obecnie zaopatrzyć się w smartfon, który choć w niewielkim stopniu zaspokoi ich wygórowane oczekiwania pod tym względem.

Jaki model telefonu będzie zatem najlepszym wyborem?

  1. HTC 7 Mozart – jedna z prawdziwych perełek dla wrażliwych na dźwięki, mimo iz telefon pochodzi z I kwartału 2010r:) Wykorzystuje technologię Dolby Digital i SRS WOW HD, które to pomagają otrzymać najwyższej jakości dźwięk. Integracja systemu z Microsoft Zune pozwala na swobodną synchronizację zawartości telefonu i komputera. Muzyczne biblioteki na wyciągnięcie ręki! Poza tym telefon posiada pamięć wbudowaną 8 GB, procesor 1 GHz i system operacyjny Windows Phone 7.

    htc 7 mozart 

  1. Acer Liquid Z500 – jeśli godzinami słuchasz muzyki, to ten telefon spełni Twoje oczekiwania. Zewnętrzne głośniki stereofoniczne korzystają z technologii DTS Studio Sound. Telefon posiada również 5-calowy wyświetlacz IPS LCD oraz czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,3 GHz.
    Acer Liquid Z500
     

  1. Vivo X5L – procesor dźwięku Yamaha YSS205X-CXE2 i wzmacniacz Maxim MAX97220 z Cirrus CS4398 DAC gwarantują nienaganną wręcz jakość odtwarzania dźwięku. Smartfon posiada również ośmiordzeniowy procesor MediaTek o taktowaniu 1,3 GHz oraz pamięć RAM o wysokości 2 GB.

  1. HTC One 8M – wznowiony przez producenta w limitowanej audiofilskiej edycji, w Polsce niełatwo go dostać. Model jest owocem współpracy HTC, firm Harman Kardon (znana z produkcji audiofilskich urządzeń) i Sprint (amerykański operator komórkowy). Specjalną edycję ma wyróżniać technologia Clari-Fi. Dzięki niej możliwe jest przywrócenie częstotliwości utraconych w wyniku kompresji plików MP3. W pakiecie fenomenalne słuchawki za 250$.

Warto też wspomieć o najnowszym systemie operacyjnym Androida w wersji 5. Lollipop posiada kilka udogodnień dla audiofilów: zmniejszone opóźnienia dla dźwięku wejściowego i wyjściowego, zwiększone próbkowanie, lepsze działanie resamplingu. Najnowsza wersja Androida powoli acz sukcesywnie wypiera wysłużonego już KitaKat`a, bowiem większość najnowych telefonów działa juzna tym systemie. 

telefon dla melomana

Powyżej przedstawione modele to jedynie przykłady, w dodatku wybrane przeze mnie subiektywnie. Na rynku jest o wiele więcej telefonów "audiofilskich". Przed zakupem warto pomyśleć o tym, jakiej muzyki najczęściej słuchasz i jakie technologie najlepiej się sprawdzą w danym kolorycie brzmieniowym.

Warto też pamiętać, że dla prawdziwego melomana telefon nie będzie najlepszym sprzętem do rozkoszowania się muzyką. Jedynie profesjonalny odtwarzacz muzyczny i bardzo dobre słuchawki mogą zapewnić Ci prawdziwie audiofilską rozkosz.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.50 / 5.0 (24)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.