Które etui na telefon nie żółkną?
Po dłuższym czasie użytkowania niektórych pokrowców na telefon, na ich powierzchni powstają żółte przebarwienia. Problem ten dotyczy przede wszystkim jasnych i transparentnych case’ów. Jakie są przyczyny zmiany barwy futerałów i które etui są odporne na żółknięcie?
Przyczyny żółknięcia etui
Problem powstawania żółtych przebarwień dotyczy gumowych case’ów o jasnej barwie. Zjawisko spowodowane jest kontaktem silikonu z zanieczyszczonymi powierzchniami, powietrzem oraz dłońmi (brudnymi np. od tłuszczu). Największy wpływ na żółknięcie futerałów ma jednak oddziaływanie promieni UV.
Zmiana barwy silikonu wynika z naturalnych procesów i nie wpływa na pogorszenie skuteczności futerałów w kwestii ochrony urządzeń przed uszkodzeniami. Dla niektórych osób stanowi to jednak znaczący defekt wizualny. Niestety nie istnieją w pełni efektywne sposoby na odbarwienie pożółkłych case’ów. Metody, które można znaleźć w internecie mogą jedynie zaszkodzić fakturze pokrowców.
Futerały, które nie ulegają żółknięciu
Osoby, którym przeszkadzają żółte przebarwienia na case’ach, powinny wystrzegać się silikonowych, przezroczystych pokrowców w jasnych barwach i wybrać inny rodzaj nakładki. Użytkownikom, którzy spośród dostępnych futerałów preferują tylko te wykonane z silikonu, rekomendujemy plecki w ciemniejszych barwach, jak czerń czy granat. W serii Flexmat Case, Mercury Goospery czy Forcell Carbon znajduje się mnóstwo case’ów dostępnych w głębszych kolorach, na których nie będzie widać żółtych przebarwień.
Żółknięciu z pewnością nie ulegną case’y drewniane, skórzane, z ekoskóry oraz aluminiowe. Futerały drewniane to pokrowce zakładane na tył urządzeń, a wśród etui skórzanych odnaleźć można wsuwki, kabury i case’y książkowe. Etui aluminiowe to w większości pancerne bumpery o bardzo wytrzymałej konstrukcji.
Osoby, którym zależy na pokrowcu typu clear, mogą zdecydować się na transparentne, pancerne etui wykonane z odpornego poliwęglanu. Futerały z tworzywa PC, na przykład z serii Spigen Ultra Hybrid, nie są podatne na żółknięcie, a dzięki temu, że są przezroczyste, nie zasłaniają obudowy smartfona.
W związku z tym, że żółknięcie jest typowe dla silikonu, decydując się na pokrowiec z innego materiału automatycznie pozbywamy się problemu powstawania przebarwień. Nie oznacza to jednak, że silikonowe pokrowce są gorsze od innych rodzajów etui, gdyż każdy typ futerału posiada zarówno swoje zalety jak i pewne wady. Obudowę telefonu z pewnością warto zabezpieczyć za pomocą wybranego akcesorium, ponieważ smartfony są narażone na liczne uszkodzenia.