Który mobilny system operacyjny jest najlepszy?

Android

fot. yac.mx

Jeśli weźmiemy pod uwagę popularność, to zdecydowanym faworytem jest Android. Zarówno jeśli chodzi o smartfony, jak i tablety. Wynika to z kilku prostych faktów. Po pierwsze, system ma niewielkie wymagania sprzętowe, może więc być instalowany zarówno we flagowcach, jak i w znacznie tańszych modelach. Jeśli więc ktoś szuka sprzętu z niższej półki cenowej, to praktycznie za każdym razem natrafi na urządzenie działające właśnie pod Androidem. Kolejną zaletą systemu jest też daleko idąca możliwość personalizacji i wprowadzania zmian. Każdy producent sprzętu elektronicznego może wprowadzać różnorodne nakładki, które z jednej strony nadają charakterystycznego dla danej marki wyglądu, a z drugiej nie zmieniają podstawowych funkcji, a osoby użytkujące Androida na innym sprzęcie nie będą miały problemów z poruszaniem się w systemie. Dodatkową zaletą jest fakt, iż najwięcej (darmowych) aplikacji powstaje właśnie na Androida. Wydawcy przygotowujący programy na urządzenia mobilne najczęściej zaczynają właśnie od wersji obsługiwanej przez zielonego robota.

Niestety, system nie jest pozbawiony wad. Jego „otwartość” można i należy liczyć jako zaletę, jednak jest też jego największa wadą. To bowiem na Androida powstaje najwięcej wirusów, czy programów szpiegujących. Ponadto, system miewa problemy z dużą liczbą aplikacji działających w tle, oraz z pozostałościami po odinstalowanych programach. W praktyce oznacza to, że system w relatywnie krótkim czasie zalicza znaczące spadki wydajności. Na szczęście z tym problemem można sobie poradzić regularnie stosując programy do porządkowania pamięci i zarządzania aplikacjami działającymi w tle.

iOS

fot. 9to5mac.com

Być może to właśnie te wady sprawiają, że istnieje spory odsetek użytkowników, którzy preferują bardziej wymagające systemy. Warto też zaznaczyć, że iOS zdecydowanie rozwija się na rynku tabletów – tutaj widać wyraźny trend zwyżkowy. Może to wynikać z faktu, iż produkty Apple charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością. Z uwagi na fakt, iż firma z Cupertino kieruje się polityką bardzo ograniczonej linii produktów, system operacyjny może być ściśle dostosowany do określonej konfiguracji sprzętowej. W efekcie system iOS działa niezwykle płynnie, nawet pod dużymi obciążeniami, pracując na bardzo wymagających programach. Jednocześnie jest to system zamknięty – olbrzymia część aplikacji dostępnych w Apple Store jest płatna, a możliwości personalizacji systemu są bardzo ograniczone, jednak w efekcie system jest bezpieczny. Ponadto, dzięki takim rozwiązaniom nie ma problemów z „junk files”, a po długim czasie użytkowania urządzenie działa równie sprawnie i szybko, jak w momencie kupna. Najpoważniejszą wadą związaną z iOS jest koszt poszczególnych urządzeń. Dla przeciętnego polskiego użytkownika ceny gadżetów z jabłkiem są trudno osiągalne.

Windows Phone

fot. microsoft.com

Z kolei Microsoft stanowi swoisty „języczek u wagi” – mobilna wersja Windows to funkcjonalny, zamknięty i bezpieczny system. Wymaga znacznie potężniejszych podzespołów niż Android, a jednocześnie bez trudu znajdziemy urządzenia, na które przeciętny użytkownik może sobie finansowo pozwolić.

W potyczce wielkich producentów nie ma jednak jednej odpowiedzi, ani ostatecznego rozstrzygnięcia. Firmy prześcigają się w prezentowaniu nam, klientom, możliwe najlepszych, najbardziej wygodnych rozwiązań, zaś każdy może sobie wybrać dokładnie to, co mu najbardziej pasuje.

 

ZDJĘCIE NAGŁÓWKA POCHODZI ZE STRONY APPLYNKS.COM. 

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.70 / 5.0 (24)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.