Lenovo Tab E7, Lenovo Tab E8 i Lenovo Tab E10 – porównanie

W trzecim kwartale 2018 roku producent elektroniki Lenovo wypuścił na rynek trzy warianty tabletów w atrakcyjnych cenach. Lenovo Tab E7, Lenovo Tab E8 i Lenovo Tab E10 mają odpowiednio 7-, 8- i 10-calową powierzchnię ekranu. Spełniają wszystkie podstawowe potrzeby użytkowników, takie jak korzystanie z aplikacji, surfowanie po sieci czy prowadzenie rozmów wideo.

Lenovo Tab E7, Lenovo Tab E8 i Lenovo Tab E10 – różnice

Lenovo Tab E7, Lenovo Tab E8 i Lenovo Tab E10 – roznice

Wybór konkretnego tabletu powinien być podyktowany naszymi wymaganiami co do sprzętu. Porównajmy ze sobą wszystkie trzy modele urządzeń, analizując ich specyfikacje techniczne:

• Jak wcześniej wspomniano, tablety posiadają 7-, 8- i 10-calowe ekrany. W Tab E7 rozdzielczość obrazu wynosi 1024 x 600 pikseli, w Tab E8 1280 x 800 pikseli – tyle samo co w Tab E10. Tablety różnią się także technologią wyświetlania obrazu. Najmniejszy tablet posiada najtańszą matrycę TN o słabszym kącie widzenia, kontraście i odwzorowaniu kolorów. W pozostałych dwóch tabletach zastosowano matryce IPS, które charakteryzują się wysoką jakością obrazu i bardzo dobrym odwzorowaniem barw.

• Różnice w wielkości wyświetlaczy wiążą się także z różną wagą tabletów. Najmniejszy waży 272 g, średni 320 g, a największy 530 g.

• W Lenovo Tab E7 zastosowano czterordzeniowy procesor MediaTek MT8321 o taktowaniu 1.3 GHz, taką samą moc obliczeniową gwarantuje MediaTek Cortex A53 MT8163 w Lenovo Tab E8 i Qualcomm APQ8009 w Lenovo Tab E10.

• Zarówno model Tab E7, jak i Tab E8 posiadają 1 GB pamięci RAM. W tablecie Tab E10 uległa ona podwojeniu. Podobnie prezentuje się kwestia pamięci wewnętrznej – dwa pierwsze tablety dysponują 16 GB, a największy matrycą gwarantuje 32 GB.

• Każdy model tabletu zawiera przedni i tylny aparat z funkcją nagrywania filmów. Różnią się one pod względem rozdzielczości. W Tab E7 rozdzielczość przedniego aparatu wynosi 0,3 Mpx, a tylnego 2 Mpx. W Tab E8 i Tab E10 jest to 2 i 5 Mpx.

• Najmniejszy Lenovo Tab E7 dysponuje akumulatorem litowo-polimerowym o pojemności 2750 mAh, w modelach Tab E8 i Tab E10 zwiększono ją do 4850 mAh.

• W przeciwieństwie do Tab E8 i Tab E10 Lenovo Tab E7 zawiera modem, do którego możemy podłączyć kartę SIM. Pozwala on na transmisję danych 3G. Oprócz tego tablety różnią się standardem łączności Bluetooth. W Tab E7 jest Bluetooth 4.0, a w pozostałych dwóch urządzeniach nowszy Bluetooth 4.2.

• Lenovo Tab E8 i E10 zawierają czytnik kart pamięci Micro SD, którego nie uwzględniono w modelu Tab E7. Czytnik w Lenovo Tab E10 obsługuje dodatkowo karty SDHC, dzięki czemu mamy dostęp do większych nośników danych: od 4 do 32 GB.

• Każdy tablet różni się system operacyjnym, w oparciu o który pracuje. W Tab E7 jest to Android 8.0 Oreo, w Tab E8 Android 7.0 Nougat, a w Tab E10 Android 8.1 Oreo.

Lenovo Tab E7, Lenovo Tab E8 i Lenovo Tab E10 – podsumowanie

Wszystkie trzy opisane wyżej tablety posiadają znikome różnice cenowe. W przypadku Lenovo Tab E7 i Tab E8 wynosi ona około 100 złotych, natomiast Tab E10 jest droższy od Tab E8 zaledwie o 50 złotych. Biorąc to pod uwagę, warto poświęcić dodatkowe środki na zakup największego tabletu. Gwarantuje on wyższą jakość obrazu, dużą baterię, większą pamięć wewnętrzną oraz RAM. Obsługuje również karty pamięci o większej pojemności. Tablet jest jednocześnie największy i najcięższy z całej trójki, więc jeśli zależy nam na zakupie małego i lekkiego urządzenia, lepszym rozwiązaniem będzie Lenovo Tab E7. Zaleta najtańszego tabletu to również fakt, iż zawiera on modem. Należy jednak wziąć pod uwagę ograniczoną przestrzeń na pliki i mniejszą pamięć RAM.

Tablety Lenovo Tab E8 oraz Lenovo Tab E10 nadają się także lepiej do rozmów wideo, ponieważ dysponują aparatami o większych rozdzielczościach.

etui na tablet Lenovo Tab E7etui na tablet Lenovo Tab E8etui na tablet Lenovo Tab E10

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.