Linijka i miarka w telefonie - jak włączyć?

Z pewnością każdemu z nas nieraz zdarzyła się sytuacja, kiedy potrzebowaliśmy miarki lub linijki do zmierzenia jakiegoś przedmiotu lub odległości, a nie mieliśmy ich przy sobie. Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach możemy skorzystać z naszego smartfona. Jak zamienić telefon w praktyczną linijkę lub miarkę? Podpowiadamy!

Linijka w telefonie

Aby zamienić telefon w linijkę, wystarczy pobrać jedną z darmowych aplikacji, na przykład program “Linijka (Ruler App)”, “Linijka (Ruler)”, czy “Linijka 3w1”. Programy wyświetlają na ekranie linijkę, której długość zależy od naszego wyświetlacza. Dzięki aplikacjom tym jesteśmy więc w stanie zmierzyć niewielkie przedmioty o długości kilku centymetrów.

Linijka online

Istnieje jeszcze inne rozwiązanie, aby móc korzystać z linijki w telefonie bez pobierania aplikacji. Wystarczy skorzystać z linijki online, na przykład na stronie piliapp.com Plusem tego narzędzia jest to, że automatycznie wykrywa rozmiar ekranu telefonu. Linijka online jest bardzo praktyczna – możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do internetu.

Miarka w telefonie

aplikacja miarka i linijka w telefonie

Na rynku dostępne są również programy, które pozwalają mierzyć przedmioty większe niż ekran telefonu. Aplikacje te działają jednak tylko na smartfonach obsługujących rozszerzoną rzeczywistość. Programy funkcjonujące jako praktyczna miarka to między innymi “CamToPlan”, "Measure Tools - AR Ruler", czy "AR Ruler App". Wykorzystują one do swojego działania aparat fotograficzny smartfona oraz AR. Rysowanie linii pomiarowych odbywa się bezpośrednio na ekranie telefonu, a aplikacja pomiarowa AR przenosi pomiary z kamery telefonu na plan.

miarka w telefonie

Warto mieć na uwadze, że twórcy powyższych aplikacji nie dają stuprocentowej gwarancji dokładności pomiarów. Programy te należy więc traktować jako narzędzia pomocnicze, a uzyskane pomiary jako orientacyjne. Jeśli zależy nam na bardzo precyzyjnych i dokładnych wynikach, lepiej skorzystać z tradycyjnych narzędzi.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.10 / 5.0 (1)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.