Magnetometr w telefonie – co to jest, jak działa i do czego służy?

Twój smartfon zawiera wiele czujników, które wzbogacają jego funkcje i właściwości. Wśród nich wymienić można między innymi żyroskop, barometr, czytnik linii papilarnych, czujnik światła i czujnik zbliżeniowy. Na liście tej obowiązkowo powinien pojawić się magnetometr, bez którego trudno wyobrazić sobie normalne użytkowanie współczesnego telefonu. Czym dokładnie jest ten czujnik i do czego służy?

Magnetometr w telefonie – co to takiego?

1. Magnetometr w telefonie – co to jest, jak działa i do czego służy?

Magnetometr to przyrząd odpowiadający za pomiar wielkości, kierunku oraz zmian pola magnetycznego. Został wynaleziony w 1833 roku przez Carla Friedricha Gaussa, który postanowił zmierzyć bezwzględną intensywność magnetyczną. Dziś wyróżniamy rozmaite magnetometry: laboratoryjne oraz pomiarowe, a wśród pomiarowych skalarne i wektorowe. Mają inną konstrukcję i budowę, a zatem także różne właściwości. Ze względu na to umożliwiają niezawodne działanie wielu urządzeń badawczych, wojskowych i komercyjnych. Magnetometr jest wykorzystywany na przykład w łodziach podwodnych, wykrywaczach metali i w każdym kompasie. Miniaturowa wersja magnetometru znalazła zastosowanie także w telefonie. Chociaż ma ograniczone możliwości, jego dokładność wystarcza jednak do nawigacji i kilku innych funkcji w smartfonie.

Jak działa magnetometr w telefonie?

Magnetometr w telefonie działa podobnie do kompasu, badając w czasie rzeczywistym zmiany wartości magnetyzmu. Ponieważ mierzy kierunek i wielkość ziemskiego pola magnetycznego, wielu nazywa go po prostu elektronicznym kompasem. Aktualnie w smartfonach wykorzystywane są magnetometry działające w 3 osiach, dzięki którym smartfon określa kierunki świata i swoje położenie względem płaszczyzny Ziemi. Bez magnetometru Twój telefon nie byłby w stanie precyzyjnie nawigować Cię zarówno w terenie, jak i w miejskiej zabudowie. Jako że magnetometr w smartfonie badania odchylenie od pola magnetycznego Ziemi, na bieżąco wskazuje północ na przykład w Mapach Google. To właśnie dzięki niemu mapa automatycznie obraca się, ułatwiając Ci korzystanie z GPS. Jeśli zatem uruchomisz nawigację w telefonie, wyznaczysz swój cel i usłyszysz znajome „kieruj się na południe, następnie skręć w prawo”, teraz już wiesz, że to zasługa magnetometru.

Czy każdy smartfon ma magnetometr?

Aktualnie magnetometr jest powszechnie stosowany z smartfonach najpopularniejszych marek, takich jak iPhone, Samsung, Xiaomi, Huawei, OnePlus i wiele innych. Ponieważ jest niezbędny dla nawigacji, która stanowi jedną z podstawowych funkcji każdego smartfona, trudno wyobrazić sobie dobry telefon bez magnetometru. Na ogół stanowi on nierozerwalny duet z akcelerometrem, który mierzy przyspieszenie. Czy można jednak z góry założyć, że zawsze znajdzie się magnetometr w telefonie Samsung czy Xiaomi? Niekoniecznie, szczególnie w przypadku starszych i tańszych modeli smartfonów. Co więcej, nawet stosunkowo młode smartfony o dobrej specyfikacji technicznej mogą nie mieć magnetometru – przykład stanowi Motorola One Fusion. Ze względu na to przed zakupem nowego telefonu zawsze jednak warto upewnić się, czy pożądane czujniki znajdują się w specyfikacji technicznej urządzenia. Najlepiej weryfikować w ten sposób wszystkie czujniki, o których wiemy, że będą nam potrzebne w smartfonie na co dzień.

Jak możesz wykorzystać magnetometr w telefonie?

1. Podstawowa funkcja, do jakiej wykorzystywany jest magnetometr w telefonie, to oczywiście nawigacja GPS. W Mapach Google możesz stuknąć ikonkę kompasu, aktywując zmianę napięcia wyjściowego smartfona, które umożliwia wskazywanie na wyświetlaczu kierunku północy. Także dzięki magnetometrowi różnego rodzaju aplikacje w telefonie wyświetlają dokładną orientację smartfona względem kierunków świata, co ułatwia na przykład jego automatyczną lokalizację.

2. Magnetometr w telefonie możesz wykorzystać, pobierając prostą aplikację kompasu. To prawdziwa gratka dla osób, których pasję stanowią wędrówki z fizyczną mapą. Kompas w telefonie świetnie sprawdzi się również w rozmaitych grach terenowych.

3. Ciekawy przykład zastosowania magnetometru w telefonie stanowią także aplikacje do wykrywania metali. Chociaż nie służą do profesjonalnej pracy, bo nie gwarantują takiej mocy i precyzji co prawdziwe wykrywacze, je również można wykorzystać do zabawy. Sprawdź działanie magnetometru, pobierając wykrywacz metali ze Sklepu Play lub App Store i rozpocznij wędrówkę po swoim mieszkaniu. Zbliżaj telefon do różnych przedmiotów i obserwuj, co wyświetla ekran smartfona.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (16)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.