Migający ekran w telefonie – co robić?

Rozwój technologii zaowocował powstaniem wielu nowoczesnych smartfonów. Dzięki nim można nie tylko wykonywać i odbierać połączenia, ale również sprawdzać pocztę elektroniczną, wysyłać wiadomości tekstowe i MMS-y, robić efektowne zdjęcia, a nawet zarządzać kontami społecznościowymi.

Niestety – smartfon, jak każde urządzenie elektroniczne, może ulegać różnym awariom. Jednym z częściej zgłaszanych przez użytkowników problemów jest miganie ekranu. Problem ten może dotyczyć modeli różnych marek. W dzisiejszym wpisie skupiliśmy się na smartfonach Samsung, Huawei i Xiaomi. Jeśli więc posiadasz telefon jednej z tych firm, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Miganie ekranu w telefonie – przyczyny

Rozwiązanie problemu migania ekranu w telefonie zależy przede wszystkim od jego przyczyny. Bardzo często migający ekran jest wynikiem upadku smartfona. Dochodzi wtedy do przeróżnych uszkodzeń mechanicznych, powodujących nieprawidłowe działanie wyświetlacza.

Niekiedy powody są mniej poważne i wynikają z chwilowych błędów oprogramowania. Często dzieje się tak świeżo po aktualizacji systemu do nowszej wersji. Czasami wręcz przeciwnie – miganie wyświetlacza jest konsekwencją niewykonywania regularnych aktualizacji.

Problem denerwującego migania ekranu nierzadko pojawia się też wtedy, gdy jest on mocno zanieczyszczony. Bywa też, że na złe wyświetlanie obrazu mają wpływ niedopasowane akcesoria telefoniczne, takie jak etui czy szkło zabezpieczające ekran.

Migający ekran w telefonie Samsung – co robić?

Migający ekran w telefonie Samsung

Migający ekran w telefonach Samsung zazwyczaj jest wynikiem błędów oprogramowania lub usterek spowodowanych przez niektóre aplikacje.

Rzadziej, przyczyną problemu są uszkodzenia mechaniczne, np. wynikające z upadku smartfona.

Aby rozwiązać problem, w pierwszej kolejności należy rozróżnić, czy dotyczy on oprogramowania, czy samego sprzętu. W tym celu warto dokładnie obejrzeć urządzenie i sprawdzić, czy jego komponenty nie są uszkodzone.

Jeśli telefon nosi wyraźne ślady uszkodzeń, np. ma rozbity lub pęknięty ekran i głębokie rysy, prawdopodobnie uległ wypadkowi, który spowodował występowanie problemu w postaci migającego ekranu.

Jeśli podejrzewamy, że winowajcą migającego ekranu w telefonie Samsung jest któraś z zainstalowanych aplikacji, warto uruchomić urządzenie w trybie bezpiecznym. Tryb safe mode pozwala włączyć urządzenie w podstawowym interfejsie bez dodatkowych aplikacji.

Aby uruchomić tryb bezpieczny w telefonie Samsung, należy wykonać poniższe kroki:

1. Nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania,

2. kliknąć i przytrzymać ikonę „Wyłącz zasilanie”, aż do momentu gdy pojawi się opcja „Tryb bezpieczny”,

3. kliknąć opcję Tryb bezpieczny.

Jeśli w trybie bezpiecznym miganie ekranu w telefonie Samsung ustaje, najprawdopodobniej przyczyną problemu jest błąd jednej z aplikacji. Warto przeanalizować, jakie aplikacje instalowaliśmy przed wystąpieniem usterki i usunąć te, które mogły ją spowodować.

Jeżeli jednak w trybie awaryjnym wyświetlacz smartfona w dalszym ciągu miga, najlepiej skontaktować się z producentem i oddać sprzęt do centrum serwisowego.Być może przyczyną usterki jest uszkodzenie mechaniczne.

W celu rozwiązania problemu migającego ekranu w telefonie Samsung można również wypróbować jeszcze inne rozwiązanie, a mianowicie usunąć pamięć podręczną. Zdarza się, że uszkodzone dane w systemie urządzenia mogą powodować miganie ekranu.

Migający ekran w telefonie Huawei – jak rozwiązać problem?

Migający ekran w telefonie Huawei

Miganie ekranu w telefonach Huawei najczęściej wynika z drobnych błędów oprogramowania. Problem ten często pojawia się podczas korzystania z bardziej wymagających aplikacji. W jego rozwiązaniu pomaga zazwyczaj zwykły restart telefonu. Jeśli więc ekran w Twoim smartfonie Huawei miga, przytrzymaj przycisk zasilania przez co najmniej 30 sekund i wybierz opcję ponownego uruchomienia urządzenia. Możesz też po prostu wyłączyć i ponownie włączyć telefon.

Jeżeli podejrzewasz, że do wystąpienia problemu przyczyniła się konkretna aplikacja, najlepiej ją odinstaluj. W przypadku, gdy bardzo zależy Ci na jej używaniu i nie chcesz z niej rezygnować, odinstaluj ją chociaż tymczasowo i po jakimś czasie zainstaluj ponownie. Dzięki temu pobierzesz program w najnowszej i pozbawionej błędów wersji, co być może pozwoli Ci trwale wyeliminować problem migającego ekranu. Pamiętaj też o regularnym aktualizowaniu wszystkim zainstalowanych aplikacji.

Nierzadko miganie ekranu w telefonach Huawei spowodowane jest przegrzaniem sprzętu. Urządzenia te bywają wrażliwe na intensywną, całodobową eksploatację. Daj swojemu urządzeniu trochę „odpocząć” i po jakimś sprawdź, czy problem ustąpił samoistnie.

Jeśli miganie ekranu wystąpiło po upadku smartfona, możliwe, że doszło do poważniejszych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli więc podejrzewasz usterkę samego sprzętu, najlepiej udaj się do autoryzowanego serwisu. Doświadczeni specjaliści najlepiej ocenią, jakie komponenty mogły ulec uszkodzeniu i co należy naprawić.

Jak rozwiązać problem migającego ekranu w telefonie Xiaomi?

Migający ekran w telefonie Xiaomi

Rozwiązanie problemu migającego ekranu w telefonie Xiaomi zależy oczywiście od jego przyczyny. Powodem migania ekranu w smartfonach tej marki mogą być zarówno błędy oprogramowania, jak i usterki mechaniczne. Remedium na te pierwsze stanowi zazwyczaj zwykły reset telefonu.

Często za miganie ekranu w telefonach Xiaomi odpowiada też funkcja „automatyczna jasność”. Sprawdź, czy jej dezaktywacja pomoże Ci w rozwiązaniu problemu. W tym celu otwórz Ustawienia i kliknij pozycję Wyświetlacz. Następnie przejdź do funkcji automatyczna jasność i wyłącz ją.

Kolejnymi działaniami, które mogą rozwiązać problem migającego ekranu w przypadku gdy spowodowany jest on błędami oprogramowania, jest uruchomienie aktualizacji smartfona. Warto też zaktualizować wszystkie zainstalowane aplikacje oraz usunąć te, których nie używamy.

Zdarza się, że migający ekran w telefonie Xiaomi to wina włączonych aktualizacji warstwy sprzętowej. Opcja ta znajduje się w ustawieniach i może powodować błąd w prawidłowym funkcjonowaniu ekranu smartfona. Aby sprawdzić, czy telefon ma włączone aktualizacje warstwy sprzętowej, konieczne jest wejście w opcje programisty. Użytkownicy, którzy dysponują jedynie podstawową wiedzą na temat obsługi smartfona, nie powinni sami podejmować się zmian tak zaawansowanych ustawień.

Miganie ekranu w telefonach Xiaomi może być też spowodowane usterkami mechanicznymi powstałymi np. po upadku smartfona. Jeśli podejrzewamy, że przyczyna problemu leży w samym sprzęcie, powinniśmy oddać go do serwisu.

Migający ekran w telefonie a niedopasowane akcesoria GSM

Kwestią, którą warto omówić osobno, jest wpływ akcesoriów GSM na działanie smartfona. Często zdarza się, że niedopasowane etui czy szkło ochronne utrudnia swobodną obsługę telefonu i zakłóca prawidłowe działanie ekranu. Element ten wyposażony jest w czujniki reagujące na dotyk.

Kiepskiej jakości akcesoria, które zalewają nas na wszelkich na portalach aukcyjnych, zwykle zamiast chronić smartfona powodują jego szybsze zużycie. Tanie kable i ładowarki często powodują miganie ekranu podczas ładowania.

Dlatego tak ważne jest, by w akcesoria do telefonu zaopatrywać się w sprawdzonych sklepach, takich jak etuo, które sprzedają produkty dobrej jakości.

Podsumowując, próby naprawy migającego ekranu w telefonie powinny być poprzedzone ustaleniem przyczyny awarii. Nim podejmiemy jakiekolwiek kroki spróbujmy ustalić, czy smartfon uległ uszkodzeniom mechanicznym czy też problem wynika z błędów oprogramowania. To co warto zrobić od razu to zaprzestanie korzystania z kiepskich akcesoriów, takich jak niedopasowane etui i osłony ekranu czy słabej jakości ładowarki i kable.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.