Mobile World Congress 2016

Początek roku to zawsze czas, w którym różnego rodzaju firmy chcą pochwalić się swoimi najnowszymi zdobyczami technologicznymi przed jak najszerszym gronem odbiorców. W dniach 22-25 lutego w Barcelonie miało miejsce jedno z takich wydarzeń - prestiżowy Mobile World Congress, czyli wielkie technologiczne święto, podczas którego swoje nowości przedstawiali producenci urządzeń mobilnych, przede wszystkim smartfonów.

mobile world congress
www.gospelherald.com

Długo oczekiwane premiery

Ponieważ w skład GSM Association, międzynarodowej organizacji handlowej zrzeszającej operatorów telefonii komórkowej, organizatora imprezy, wchodzi blisko 800 operatorów i 250 firm produkujących telefony i inne urządzenia telekomunikacyjne, podczas 4 dni Kongresu, a nawet jeszcze przed nim, było na co popatrzeć. Harmonogram podany był dawno do wiadomości publicznej, tak samo jak szumnie zapowiadane nowości poszczególnych firm. By dobrze się wypromować, najbardziej znane firmy - Samsung, LG, Huawei i ZTE zdecydowały się zwołać osobne konferencje, niezależnie od Kongresu i zrobić to dzień przed nim, czyli 21 lutego, by mieć pewność, że ich nowinki zostaną dobrze zauważone. Miłośnicy nowoczesnych smartfonów mogli podziwiać na przykład innowacyjny i wysoko zaawansowany LG G5 oraz kolejną odsłonę Samsunga Galaxy S7.

Nie tylko telefony

mobile world congress
www.pointrlabs.com

Smartfony i inne urządzenia mobilne robią wrażenie swoim zaawansowaniem i mnogością funkcji, ale wszystkie one nie mogą działać bez internetu. Ten zaś jest często spowalniany przez wiele aplikacji i dodatków, więc wszyscy, którzy marzą o równie nowoczesnym i wydajnym interneie jak prezentowane smartfony, mogli by zachwyceni tym, co w tym zakresie przedstawiły firmy Samsung i Deutsche Telekom. Co to było? Zebranym na Kongresie zostały przedstawione wyjątkowe możliwości tzw. sieci piątej generacji. Obecnie najszybszy i najlepszy jest internet LTE 4G, który ma bardzo szeroki zasięg i dzięki temu cieszy się ogromną popularnością, ale na Kongresie zostały przedstawione konkretne postępy w pracy nad siecią 5G, czyli jeszcze lepszą, szybszą, nowocześniejszą i dającą więcej możliwości. Internet taki ma być dostępny dla wszystkich użytkowników pod koniec 2017 roku albo na początku 2018, ale widzowie już mogli zobaczyć próbkę jego możliwości. Przedstawiciele Samsunga i Deutsche Telekom zaprezentowali transmisję filmu wideo, którego szybkość przesyłu rzeczywiście była imponująca, ale trzeba mieć świadomość, że odbywała się na specjalnie do tego przystosowanych smartfonach, posiadających istotne różnice w budowie niż te obecnie dostępne na rynku.

Podsumowując, wydarzenie, jakim jest Kongres Mobile, to impreza pozwalająca rozeznać się na rynku nowości i poznać propozycje, jakie mają dla swych użytkowników dostawcy usług mobilnych. Była to także bez wątpienia bardzo ciekawa i inspirująca podróż w przyszłość, w czas internetu 5G i supernowoczesnych telefonów.  

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.90 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.