Moja aktywność w telefonie – jak sprawdzić krok po kroku

Twój smartfon zbiera szereg informacji dotyczących sposobu, w jaki go używasz. W założeniu ma to ułatwiać obsługę telefonu, lepiej dopasowywać wyświetlane treści i służyć do tworzenia interesujących statystyk. Nie każdemu jednak opowiada fakt, że smartfon zapisuje tak wiele osobistych informacji. Na szczęście swoją aktywność w telefonie możesz sprawdzić, a także usunąć.

Moja aktywność w Google – co to takiego?

1. Moja aktywność w telefonie – jak sprawdzić krok po kroku

Nadal nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co to Moja aktywność w telefonie. Sam do niedawna nie interesowałem się tym tematem. Okazuje się jednak, że to naprawdę potężne narzędzie, które wie o nas bardzo wiele. Moja aktywność to funkcja Google, dlatego dotyczy wyłącznie użytkowników zalogowanych na swoje konto Google. W praktyce jednak korzysta z niej niemal każdy, ponieważ większość z nas używa Gmaila, sklepu Google Play czy przeglądarki Chrome. Moją aktywność można porównać właśnie z rozbudowaną historią przeglądarki. Dotyczy jednak nie tylko wyszukiwanych w sieci informacji, ale również korzystania z aplikacji i usług Google, na przykład YouTube. Moja aktywność przechowuje wszystkie informacje na temat historii Chrome, aktywności na stronach, urządzeniach i aplikacjach Google, także aktywności z głosem i dźwiękiem. Wszystko to dzieje się, jeśli jej na to pozwalasz.

Dlaczego warto korzystać z Mojej aktywności w telefonie?

Oczywiście nikt z nas nie chce być inwigilowany, jednak zanim przystąpisz od odznaczania zapisywania informacji w Mojej aktywności, pozwolę sobie napisać kilka słów na jej obronę. Zapisywane dane na temat tego, jak korzystasz ze swojego telefonu, mogą Ci się przysłużyć. Przykładowo na podstawie listy lokalizacji, w których loguje się Twój smartfon, Google Maps Timeline tworzy dla Ciebie zestawienia podróżnicze.

Jeżeli dużo podróżujesz i stanowi to Twoją pasję, możesz na koniec każdego miesiąca albo roku przeglądać mapę z pinezkami oznaczającymi odwiedzone przez Ciebie miejsca. Podobnie na podstawie historii wyszukiwania i obsługiwanych przez Ciebie aplikacji Google dopasowuje treści, które najbardziej Cię interesują. Dzięki temu przykładowo na YouTube wyświetlają Ci się propozycje filmów z preferowanych przez Ciebie kategorii tematycznych.

Sprawdź swoją aktywność w telefonie – instrukcja krok po kroku

1. Otwórz aplikację Ustawienia na swoim smartfonie.

2. Wybierz z listy kategorię Google.

3. Stuknij niebieski przycisk Zarządzaj kontem Google.

4. Pod nazwą swojego konta wybierz Dane i prywatność.

5. Przejedź na dół do sekcji Ustawienia historii.

6. Stuknij przycisk Moja aktywność.

7. Wyświetli Ci się Twoja aktywność w internecie i aplikacjach, historia lokalizacji oraz historia w YouTube. Możesz rozwinąć każdą z nich, stukając strzałki po prawej.

8. Zjedź na dół, by wybrać opcję Zarządzanie historią. W ten sposób sprawdzisz szczegóły swojej aktywności w obrębie wybranej kategorii. To nie tylko wyświetlane treści, ale także szczegółowe daty i godziny aktywności.

Jak usunąć aktywność Google z telefonu?

2. Moja aktywność w telefonie – jak sprawdzić krok po kroku

Jako użytkownik lub użytkowniczka Google masz możliwość usuwania informacji zapisanych w Twojej aktywności Google. Gdy znajdujesz się na punkcie 8. Instrukcji z poprzedniego akapitu, wystarczy, że wybierzesz krzyżyk po prawej stronie, by usunąć preferowany przez siebie element. W ten sposób możesz usuwać wcześniejsze wyszukiwania, historię przeglądania i inne aktywności w Moja aktywność.

Możesz również ustawić automatyczne usuwanie starszych aktywności:

1. Wybierz jedną kategorii z Moja aktywność w telefonie, na przykład Aktywność w internecie i aplikacjach.

2. Stuknij opcję Automatyczne usuwanie.

3. Zaznacz Automatycznie usuwaj aktywność starszą niż. Do wyboru masz 3 warianty: 3, 18 lub 36 miesięcy.

Pamiętaj, że podczas korzystania z trybu incognito w przeglądarce Moja aktywność nie działa. Jeśli jednak zalogujesz się na swoje konto Google w trybie incognito, dane zostaną zapisane.

Ustawienia prywatności w Moja aktywność w telefonie

3. Moja aktywność w telefonie – jak sprawdzić krok po kroku

Chcesz korzystać z Moja aktywność w telefonie, jednak obawiasz się dostępu do niej przez osoby niepożądane? I na to Google ma sposób:

1. Otwórz przeglądarkę Chrome na telefonie.

2. W pasku adresowym wpisz myactivity.google.com.

3. Odszukaj opcję Zarządzaj weryfikacją na stronie Moja aktywność.

4. Zaznacz Wymagaj dodatkowej weryfikacji.

Jak wyłączyć Moja aktywność w telefonie?

Oczywiście do wyboru pozostaje także najprostsza, radykalna opcja całkowitego wyłączenia aktywności w telefonie.

1. Otwórz ustawienia smartfona.

2. Wybierz kategorię Google.

3. Przejdź do sekcji Zarządzaj kontem Google.

4. Stuknij zakładkę Dane i prywatność.

5. Przejdź do ustawień historii Moja aktywność: w internecie i aplikacjach, lokalizacji lub YouTube.

6. Stuknij przycisk wyłącz, a następnie zatwierdź Wstrzymaj.

7. Dla każdej z kategorii musisz wykonać tę samą czynność. Możesz również wyłączyć przykładowo zapisywanie lokalizacji, ale zostawić aktywność w internecie i aplikacjach.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.