Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego iPhone’a?

Kupując używanego iPhone’a często wierzymy, że dostaniemy świetny sprzęt w dobrej cenie. Niestety nieuczciwych sprzedawców nie brakuje, więc taki zakup wiąże się ze sporym ryzykiem. Dlatego też w dzisiejszym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego iPhone’a. 

IMEI

IMEI iPhone

Pierwszą rzecz, jaką należy sprawdzić przed zakupem iPhone’a jest jego numer IMEI. Znając numer IMEI urządzenia jesteśmy w stanie sprawdzić jego historię. Możemy się zatem dowiedzieć czy smartfon nie widnieje na liście urządzeń skradzionych, zgubionych, zgłoszonych do ubezpieczyciela czy zablokowanych z powodu niepłacenia rachunków.

Aby sprawdzić numer IMEI wystarczy wpisać kod *#06# lub wejść w Ustawienia >> Ogólne >> To urządzenie. W ustawieniach telefonu odnajdziemy także numer seryjny telefonu. Żeby otrzymać informacje na temat historii danego iPhone’a wystarczy skorzystać ze strony internetowej IMEI Pro. Warto jednak pamiętać, że serwis nie daje stuprocentowej gwarancji poprawności wyników. Następnie należy sprawdzić czy numer IMEI jest zgodny z tym, znajdującym się na pudełku i na obudowie smartfona.

Blokada iCloud

kradziony iPhone

Usługa “Znajdź mój iPhone” w witrynie iCloud to funkcja systemu iOS umożliwiająca znalezienie zaginionego telefonu oraz pozwalająca na zdalne zablokowanie smartfona w przypadku kradzieży. Aktywna blokada iCloud uniemożliwia wymazanie telefonu i aktywowanie go pod nowym ID bez podania danych logowania poprzedniego użytkownika.

Niestety na wielu aukcjach możemy znaleźć oferty tanich iPhone’ów z aktywną blokadą iCloud. 99% smartfonów z takich ofert to kradzione urządzenia, których nie da się uruchomić. Dlatego też przed zakupem iPhone’a należy sprawdzić czy telefon nie ma aktywnej blokady. Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę icloud.com/activationlock i podać numer IMEI (lub seryjny). Strona poinformuje nas, czy urządzenie ma aktywną blokadę, czy nie. 

Simlock

W przypadku gdy interesujący nas iPhone ma założonego simlocka w polskiej sieci, usunięcie go nie będzie stanowiło większego problemu. Operator powinien zdjąć go za darmo, ewentualnie będziemy musieli zapłacić za to niewielką sumę.

Gorzej, jeśli trafimy na simlocka z zagranicznej sieci. Wtedy koszt usunięcia blokady może sięgnąć nawet kilkuset złotych. Dlatego też przed zakupem warto włożyć do telefonu swoją kartę SIM, aby sprawdzić, czy urządzenie nie ma nałożonej blokady.  

Wymieniony wyświetlacz

iPhone pęknięty wyświetlacz

Jeśli iPhone uległ wypadkowi i miał wymieniany ekran można to w łatwy sposób sprawdzić. Chińskie zamienniki zdecydowanie różnią się jakością i barwą obrazu od oryginalnych części. Jeśli ekran LCD nie jest idealnie spasowany z kamerką i korpusem możemy mieć pewność, że nastąpiła ingerencja osób trzecich.

Zalany telefon

zalany iPhone

Aby sprawdzić, czy iPhone miał kontakt z płynem wystarczy wyjąć kartę SIM i zerknąć, jakiego koloru jest czujnik zalania. Jeśli jest czerwony oznacza to, że telefon uległ zalaniu. Biały kolor oznacza, że telefon nie miał kontaktu z płynem.

etui na telefony Apple iPhone Sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.40 / 5.0 (18)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.