Nawigacja w telefonie czy osobny GPS - co lepsze?

Wiele osób, które planują wakacyjny lub służbowy wyjazd, często zastanawia się co lepiej sprawdzi się w podróży - aplikacja GPS na smartfona czy może dedykowane urządzenie nawigacyjne. W dzisiejszym artykule porównujemy zalety i wady obu rozwiązań.

Nawigacja w telefonie

telefon z nawigacją

Ogromną zaletą smartfonów jest łatwy dostęp do wszelkich aplikacji GPS. Programy te są często darmowe lub dużo tańsze od urządzeń nawigacyjnych. Kolejnym plusem telefonów komórkowych jest to, że są lekkie i można je zabrać ze sobą niemal wszędzie. Standardowe GPS-y są znacznie mniej poręczne, w związku z czym użytkownicy zazwyczaj zostawiają je w samochodzie. To z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kradzieży sprzętu.

Kolejną zaletą nawigacji w telefonie jest trwałe połączenie z internetem podczas jazdy. Umożliwia to śledzenie ruchu drogowego, pozyskiwanie informacji o korkach, a także korzystanie z wielu innych aplikacji. Twórcy programów przygotowali mnóstwo propozycji dla kierowców, dzięki czemu użytkownicy mają możliwość sprawdzania położenia fotoradarów, śledzenia tras czy prowadzenia własnego dziennika dokumentującego np. wizyty na stacjach benzynowych i zużycie paliwa.

Niektórzy użytkownicy preferują jednak dedykowany sprzęt przystosowany do konkretnej funkcji, którego nie trzeba samodzielnie konfigurować. Dla laików technologicznych oraz osób, które nie chcą przebierać w ofertach twórców aplikacji, lepszym wyborem może okazać się zatem wyspecjalizowane urządzenie do nawigacji.

Urządzenie GPS

urządzenie GPS w samochodzie

Największą zaletą urządzeń nawigacyjnych jest fakt, że sprzęt ten został wyspecjalizowany i skonstruowany do pełnienia jednej, konkretnej funkcji. Dzięki temu ekran urządzenia GPS jest idealnie przystosowany do korzystania z niego w samochodzie - jest duży i zapewnia czytelny odczyt nawet przy dziennym oświetleniu. Ponadto dzięki swoim rozmiarom jest w stanie wyświetlać większą ilość informacji naraz.

Niezaprzeczalną zaletą urządzenia GPS jest jego wytrzymała bateria, która wyczerpuje się znacznie wolniej niż akumulator w smartfonie. Ponadto plusem wyspecjalizowanego urządzenia nawigacyjnego jest dołączony do zestawu uchwyt. W przypadku smartfonów zakup dodatkowych akcesoriów GSM to kolejny wydatek.  

Oprogramowanie dedykowane sprzętowi do nawigacji jest z reguły lepiej dopracowane niż aplikacje mobilne. Ponadto jest dostosowane do konkretnego modelu urządzenia GPS. Dzięki temu nie sprawia problemów podczas użytkowania. Co więcej, z map w tradycyjnych GPS-ach można z powodzeniem korzystać w trybie offline, co nie jest tak oczywiste w przypadku oprogramowań na smartfony.

Z drugiej strony aktualizowanie map w wyspecjalizowanych urządzeniach GPS bywa problematyczne, a aktualność danych w ruchu miejskim jest dla kierowców bardzo istotna. Warto się zatem zastanowić czy zakup dodatkowego urządzenia, którego podstawowe funkcje odnajdziemy w zwykłym telefonie ma sens.

uchwyty na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.80 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.