NFC - co to jest i jak włączyć?

NFC to technologia komunikacyjna, która stała się standardem dla telefonów z wyższej półki. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest i do czego służy popularny moduł.

Czym jest NFC?

NFC czyli Near Field Communication to technologia, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami mobilnymi. NFC udostępnia i wysyła cyfrowe informacje na odległość ok. 20 centymetrów i wykorzystuje do tego celu fale radiowe. Moduł opiera się na systemie Android 2.3.

Wykorzystanie technologii NFC w praktyce

telefony łączące się przez NFC

W związku z tym, że NFC współpracuje z wieloma aplikacjami bankowymi, dzięki technologii możliwe jest płacenie telefonem za zakupy. Poza tym NFC umożliwia wymianę plików pomiędzy urządzeniami oraz odbieranie informacji od tagów NFC.

Podsumowując, dzięki modułowi nasza komórka może błyskawicznie przekazywać dane, pełnić funkcję czytnika informacji czy karty płatniczej. Technologia NFC dostępna jest między innymi w takich smartfonach jak Samsung Galaxy S8, Huawei P10, Huawei P Smart czy LG Q6.

Zalety technologii NFC

TAG NFC

NFC ma dwie główne zalety. Jest przede wszystkim bezpieczna i jak wcześniej wspomniano, wykorzystuje tagi NFC.

Technologia błyskawicznie łączy ze sobą urządzenia, lecz tylko w niewielkiej odległości oraz w sytuacji, gdy smartfony są odblokowane. Dzięki temu nie ma możliwości, by ktoś z ukrycia nawiązał kontakt z telefonem bez naszej zgody. Ponadto NFC posiada dodatkową formę zabezpieczenia Secure Element SE.

Tagi NFC to niewielkie chipy mające formę breloczka lub naklejki. Po zbliżeniu z telefonem chip przekazuje mu garść zapisanych informacji. Tag można dowolnie zaprogramować i nakleić w którymś z pomieszczeń. Na przykład w kuchni można ustawić tag ze stoperem przy gotowaniu. Z kolei pod biurkiem w pracy dobrym pomysłem jest naklejenie chipa z zaprogramowanym ustawieniem profilu smartfona na wibracje.

Jak włączyć NFC w telefonie?

Aby włączyć NFC w smartfonie, należy zsunąć z góry pasek powiadomień i rozwinąć jego kolejne funkcje. Jeśli nie znajdziemy tam szukanej pozycji, powinniśmy wejść w "Ustawienia" i w polu "Łączność"/ "Połączenia"/ "Udostępnianie" odszukać opcję "połączenia NFC". Niestety należy liczyć się z faktem, że nie każdy smartfon wyposażony jest w moduł NFC.

Zagrożenia dla użytkowników płacących telefonem

etui z klapką i silikonowe

Osoby, które płacą za zakupy smartfonami powinny liczyć się z tym, że ich urządzenia są szczególnie narażone na liczne uszkodzenia mechaniczne i upadki. Niestety korzystanie z telefonu jak z karty płatniczej wiąże się z wielokrotnym wyjmowaniem smartfona w zatłoczonych miejscach, gdzie nietrudno o wytrącenie lub wyślizgnięcie urządzenia z dłoni.

W związku z tym użytkownikom smartfonów korzystającym z NFC szczególnie rekomendujemy zaopatrzenie swoich urządzeń w ochronne etui oraz szkła lub folie na LCD. Wybór case’ów jest ogromny.

W ofercie sklepu etuo nie brakuje stylowych pokrowców skórzanych, silikonowych, pancernych, książkowych czy z klapką. Zachęcamy również do zapoznania się z kolekcjami okazjonalnych etui z tematycznymi nadrukami.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.10 / 5.0 (6)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.