Nie działa dotyk w telefonie - co robić?

W niektórych smartfonach dochodzi do usterki polegającej na tym, że ekran urządzenia przestaje reagować na dotyk lub że wprowadzanie danych odbywa się bardzo powoli. W dzisiejszym artykule opisujemy najczęstsze przyczyny, z powodu których dochodzi do takich problemów i podpowiadamy jak poradzić sobie z awarią.

Sytuacja 1. Brud na ekranie powoduje problemy z rozpoznawaniem dotyku.

1. Upewnij się, że na ekranie smartfona nie ma kurzu, brudu, oleju, wilgoci ani żadnych drobin.

2. Przetrzyj ekran telefonu wilgotną ściereczką do okularów lub suchą szmatką z mikrofibry.

3. Przed skorzystaniem z telefonu sprawdź, czy Twoja dłoń jest czysta i sucha.

Jeśli powyższe wskazówki nie rozwiązały problemu, postępuj zgodnie z dalszą instrukcją.

Sytuacja 2. Telefon nie reaguje, ponieważ jest pod wpływem działania prądu.

telefon i ładowarka

1. Jeśli Twój telefon jest podłączony do źródła zasilania, odłącz ładowarkę i sprawdź czy ekran zaczął reagować na dotyk. Jeśli ten punkt Cię nie dotyczy lub nie przyniósł zamierzonego efektu, przejdź dalej.

Sytuacja 3. Przyczyną problemu z telefonem jest awaria oprogramowania.

android logo

1. Spróbuj zrestartować urządzenie. Aby to zrobić przytrzymaj przycisk zasilania do momentu aż telefon się wyłączy. Następnie powtórz czynność i poczekaj aż urządzenie ponownie się uruchomi. Sprawdź czy funkcje dotykowe ekranu zaczęły działać.

2. Jeśli restart urządzenia nie przyniósł efektu, problem rozwiązać może przywrócenie danych fabrycznych telefonu. W tym celu uruchom telefon w trybie odzyskiwania:  naciśnij długo przycisk zasilania, aby wyłączyć telefon. Następnie naciśnij i przytrzymaj w tym samym czasie przycisk zasilania i klawisz zwiększania głośności (w niektórych modelach przycisk zmniejszania głośności). Po wyświetleniu ikony Androida na ekranie zwolnij oba klawisze. Użyj przycisków głośności, aby wybrać polecenie “wyczyść dane / przywróć ustawienia fabryczne”, a następnie przycisk zasilania, by potwierdzić. Wybierz “Tak - usuń wszystkie dane użytkownika" i potwierdź, a następnie za pomocą przycisku głośności wybierz opcję “Ponownie uruchom system teraz” i potwierdź przyciskiem zasilania. Miej na uwadze, że przywrócenie urządzenia do danych fabrycznych spowoduje utratę wszystkich danych z telefonu, w tym zdjęć, wiadomości i zainstalowanych aplikacji.

Jeżeli po wykonaniu powyższych czynności ekran nadal nie reaguje na dotyk lub występują dotychczasowe problemy, oznacza to, że wyświetlacz najprawdopodobniej uległ usterce mechanicznej. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w serwisie lub skontaktowanie się z obsługą posprzedażową w celu uzyskania dalszej pomocy.

etui na telefon sprawdźładowarki do telefonów sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.80 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.