Nokia 2.2 i Nokia 2.3 – porównanie

W drugim kwartale 2019 roku swoją premierę miał smartfon Nokia 2.2. Zwrócił uwagę zarówno niską ceną, jak i stosunkowo wysoką wydajnością. Jego cecha charakterystyczna, którą posiada coraz mniej innych telefonów, to bateria do samodzielnej wymiany. Chociaż urządzenie ma prosty, minimalistyczny design, nie można odmówić mu estetyki. Pozytywny odbiór Nokii 2.2 dość szybko skutkował wprowadzeniem na rynek jej udoskonalonej wersji. Dlatego też w grudniu 2019 odbyła się premiera smartfona Nokia 2.3. Podobnie reprezentuje on niską półkę cenową, posiada jednak większą przestrzeń ekranową i nieco lepsze parametry. Czym dokładnie różni się Nokia 2.3 od Nokii 2.2?

Nokia 2.2 i Nokia 2.3 – różnice

Nokia 2.2 i Nokia 2.3 – różnice

Aby poznać szczegółowe rozbieżności pomiędzy obojgiem telefonów, przyjrzyjmy się ich specyfikacjom technicznym. Dzięki temu łatwiej będzie nam dokonać wyboru urządzenia spełniającego nasze oczekiwania.

• Nokia 2.3 jest nieco wyższa, szersza oraz grubsza od swojego poprzednika Nokii 2.2. Skutkuje to jednocześnie wyższą o 30 g wagą smartfona. Zyskał na tym rozmiar wyświetlacza nowszej wersji telefonu, który w Nokii 2.3 ma przekątną równą 6.20”, a w Nokii 2.2 5,71”.

• Za większym rozmiarem i wagą kryje się także większa pojemność baterii w Nokii 2.3. Wynosi ona imponujące 4000 mAh, względem 3000 mAh w Nokii 2.2. Co ciekawe jednak, Nokia 2.3 nie wspiera technologii szybkiego ładowania. Możliwość taką oferował model Nokia 2.2.

• Podczas gdy Nokia 2.2 jest dostępna w dwóch wariantach pamięci wbudowanej: 16 i 32 GB, Nokia 2.3 oferuje już wyłącznie konfigurację sprzętową z 32 GB pamięci wewnętrznej.

• Oba urządzenia mają ten sam procesor z identyczną mocą obliczeniową i występują w takich samych wariantach pamięci RAM.

• Producent zwiększył w Nokii 2.3 odczyt maksymalnej pojemności zewnętrznych kart pamięci. Nokia 2.2 obsługuje karty pamięci do 400 GB pojemności, a w Nokii 2.3 jest to już maksymalnie 512 GB.

• W nowszym smartfonie pojawił się drugi obiektyw tylnego aparatu fotograficznego. Posiada on matrycę o wielkości 2 Mpx i odpowiada za wyższą głębię kadrów.

Nokia 2.2 i Nokia 2.3 – podsumowanie

Choć oba smartfony już na pierwszy rzut oka różnią się między sobą wyglądem, w ich specyfikacji technicznej nie zmieniło się aż tak wiele. Nokia 2.3 posiada nowocześniejszy design, który bardziej odpowiada współczesnym trendom projektowania telefonów komórkowych. Zwiększono powierzchnię wyświetlacza HD+ do 6,20”, choć nie prezentuje on wyższej rozdzielczości obrazu. Korzystając z Nokii 2.3, możemy liczyć na pojemniejszą baterię, ale z kolei pozbawiono nas możliwości szybkiego ładowania.

Nokia 2.3 nie jest jednak wydajniejsza od Nokii 2.2 i pracuje w tym samym systemie operacyjnym Android 9.0 Pie. W przypadku Nokii 2.3 możemy używać kart pamięci o większej pojemności do 512 GB. Do telefonu został dodany także drugi tylny obiektyw 2 Mpx. Różnica cenowa między dwoma smartfonami jest jednak stosunkowo niewielka i wynosi około 200 zł. Dlatego, jeżeli zależy nam na większym wyświetlaczu, lepszym aparacie fotograficznym lub po prostu ładniejszym wyglądzie telefonu, warto zakupić Nokię 2.3.

Szeroki wybór etui na telefon Nokia 2.2Szeroki wybór etui na telefon Nokia 2.3

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.30 / 5.0 (5)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.