Nokia 6.1 i Nokia 6.2 – porównanie

Nokia 6.1 miała swoją premierę na początku 2018 roku. Producent postawił na nowoczesny design smartfonu, zapewniając jednocześnie wysoką wytrzymałość urządzenia. Udoskonalona wersja, czyli Nokia 6.2, pojawiła się na rynku w trzecim kwartale 2019 roku, wyróżniając się ekranem o jeszcze węższych ramkach, a także większą mocą obliczeniową. Jakie jeszcze różnice dostrzeżemy pomiędzy smartfonami? Który z nich bardziej opłaca się kupić? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Nokia 6.1 i Nokia 6.2 – różnice

Nokia 6.1 i Nokia 6.2 – porównanie

Pierwsza różnica, jaką zauważymy podczas porównywania Nokii 6.1 z Nokią 6.2, to większa powierzchnia ekranowa w nowszym smartfonie. Na wyświetlacz Nokii 6.2 zachodzi wyłącznie obiektyw przedniego aparatu, umieszczony na tak zwanej „kropli wody”. Sporą metamorfozę zaobserwujemy także z tyłu telefonu – Nokia 6.1 posiada pojedynczy obiektyw, a Nokia 6.2 aż trzy obiektywy, które umieszczono w specjalnym, okrągłym panelu. Choć w obudowie zachowano podobny kształt o miękkich, gładko zakończonych narożnikach, nowszy model smartfonu posiada dodatkowo wyrazistą, metalową obwódkę.

Czy poza wyglądem różnice pomiędzy starszą i nowszą wersją smartfona znajdziemy także w specyfikacji technicznej? Sprawdźmy:

• Nokia 6.2 jest ponad 1 cm wyższa, niecały 1 mm węższa i 0,10 mm grubsza od Nokii 6.1. Przekłada się to na zaledwie o 8 g wyższą wagę smartfona, mimo wyraźnie większej powierzchni ekranu (6.30 zamiast 5.50”).

• Większe wymiary nowszej wersji Nokii pozwoliły na zmieszczenie w niej o 500 mAh większej baterii, dodatkowo wzbogaconej w funkcję szybkiego ładowania Quick Charge.

• W przypadku Nokii 6.1 dostępna pamięć wbudowana wynosi 32 GB, a w Nokii 6.2 do wyboru mamy pamięć wbudowaną zarówno 32, jak i 64 oraz 128 GB.

• W nowym smartfonie większa jest także pamięć zewnętrzna, możemy włożyć do niego kartę pamięci do 512 GB, w porównaniu do 128 GB w Nokii 6.1.

• Telefony różnią się systemami operacyjnymi: Nokia 6.1 pracuje w Android 8.0 Oreo, a Nokia 6.2 w Android 9.0 Pie.

• W urządzeniach zastosowano odmienne procesory: w przypadku Nokii 6.1 Qualcomm Snapdragon 630, a w Nokii 6.2 Qualcomm Snapdragon 636, który posiada jednak o 400 MHz niższe taktowanie. Smartfony mają także różne procesory graficzne.

• W przeciwieństwie do Nokii 6.1, Nokia 6.2 nie ma hybrydowego DualSIM-u.

• Tylny aparat fotograficzny Nokii 6.1 zawiera podwójną lampę błyskową, niedostępną w nowszej wersji. Nokia 6.2 posiada za to w sumie trzy tylne obiektywy o matrycy 16, 8 i 5 Mpx.

• W Nokii 6.2 zastosowano czujnik grawitacyjny, dyktafon, technologię Wi-Fi Direct oraz HD Voice.

Nokia 6.1 i Nokia 6.2 – podsumowanie

Istnieje kilka istotnych różnic pomiędzy Nokią 6.1 i Nokią 6.2. Nowszy telefon posiada design, który bardziej odpowiada współczesnym standardom projektowania smartfonów, przede wszystkim ze względu na dużą powierzchnię ekranową. Wyraźną różnicą są także znacznie większe możliwości fotograficzne Nokii 6.2 wyposażonej w potrójny tylny aparat. Mniej oczywiste są jednak rozbieżności we wnętrzu smartfonów.

Nokia 6.2 posiada co prawda większą baterię, nowszy system operacyjny i możliwość wyboru większej pamięci wbudowanej, jednak zastosowano w niej procesor niższej jakości. Biorąc pod uwagę różnicę cenową pomiędzy smartfonami, która wynosi ok. 600 zł mniej na korzyść starszego modelu telefonu, można mieć dylemat co do wyboru urządzenia. Jeśli zależy nam na sprawniejszym funkcjonowaniu smartfona, lepiej pozostać przy Nokii 6.1, jednak należy mieć na uwadze, że w Nokii 6.2 użyto nowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Szeroki wybór etui na telefon Nokia 6.2Szeroki wybór etui na telefon Nokia 6.1

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.