Nokia 7.1 i Nokia 7.2 – porównanie

Nokia 7.1 miała swoją premierę pod koniec 2018 roku, wzbogacając wybór wśród smartfonów ze średniej półki cenowej. Wyróżniała się zarówno swoim estetycznym, minimalistycznym wyglądem, jak i stosunkowo dużą mocą obliczeniową oraz przydatnymi funkcjami. Jej udoskonalona wersja, Nokia 7.2 ujrzała światło dzienne w trzecim kwartale 2019 roku. Producent zastosował w nowym smartfonie wyższej jakości podzespoły oraz lepszej klasy aparat fotograficzny. Jakie są dokładniejsze różnie pomiędzy tymi dwoma urządzeniami i które z nich bardziej opłaca się kupić?

Nokia 7.1 i Nokia 7.2 – różnice

Nokia 7.1 i Nokia 7.2 – różnice

Smartfony różnią się między sobą już na pierwszy rzut oka – Nokia 7.2 posiada wyraźnie nowocześniejszy design, którego główną cechę stanowi zmaksymalizowana powierzchnia ekranowa. Inaczej zaprojektowano także tył urządzeń. W przypadku Nokii 7.1 dysponujemy podwójnym tylnym aparatem fotograficznym, umieszczonym centralnie na podłużnym panelu razem z lampą błyskową. Z kolei Nokia 7.2 posiada trzy obiektywy osadzone w okrągłym panelu. Oba urządzenia mają bardzo podobny kształt oraz identyczny czytnik linii papilarnych.

Jakie zatem różnice możemy znaleźć w specyfikacji technicznej smartfonów?

• Nowsza Nokia 7.2 jest o 1 cm wyższa, 14 mm szersza i nieco ponad 1 mm cieńsza od Nokii 7.1. Przekłada się to na nieco większą powierzchnię ekranu udoskonalonej wersji smartfona (6.30 zamiast 5.84”) oraz o 21 g wyższą wagę.

• Nokia 7.2 posiada pojemniejszą baterię 3500 mAh wraz z funkcją szybkiego ładowania Quick Charge.

• W przypadku Nokii 7.1 dysponujemy dwoma wariantami pamięci wewnętrznej do wyboru: 32 i 64 GB. Z kolei w Nokii 7.2 pamięć wewnętrzna wynosi albo 64, albo 128 GB.

• Różni się także pamięć RAM, którą mogą wybrać użytkownicy obu urządzeń. W Nokii 7.1 dostępne warianty to 3 i 4 GB, a w Nokii 7.2 4 lub 6 GB.

• Zarówno Nokia 7.1, jak i Nokia 7.2 obsługują te same typy kart pamięci, jednak w przypadku nowszego smartfona zwiększono obsługiwaną pamięć zewnętrzną do 512 GB.

• W Nokii 7.2 zastosowano nowszy system operacyjny Android 9.0 Pie, podczas gdy Nokia 7.1 dysponuje Androidem 8.1 Oreo One.

• Nokia 7.2 zawiera wydajniejszy procesor Qualcomm Snapdragon 660. Smartfony różnią się także procesorami graficznymi.

• W przeciwieństwie do Nokii 7.1 Nokia 7.2 nie posiada hybrydowego DualSIM.

• Nokia 7.1 ma tylny aparat fotograficzny o wyraźnie mniejszej matrycy (12 zamiast 48 Mpx), zawiera za to podwójną lampę błyskową.

• W przypadku Nokii 7.2 udoskonalono także drugi tylny aparat (8 zamiast 5 Mpx). Nowszy smartfon posiada również trzeci obiektyw o matrycy 5 Mpx.

• Matrycą różnią się przednie aparaty fotograficzne obu telefonów. Nokia 7.1 posiada matrycę 8 Mpx, a Nokia 7.2 20 Mpx.

• W Nokii 7.2 zastosowano dodatkowo czujnik grawitacyjny, radio, technologię HD Voice oraz dyktafon.

Nokia 7.1 i Nokia 7.2 – podsumowanie

Stosunkowo niewielka różnica cenowa pomiędzy Nokią 7.1 a Nokią 7.2, która wynosi ok. 200-300 zł, wskazuje na opłacalność zakupu nowszej wersji smartfona. Posiada on nie tylko nowocześniejszy, bardziej estetyczny wygląd, ale również wydajniejszy procesor i znacznie wyższej jakości aparat fotograficzny. Wybierając Nokię 7.1, korzystamy zarówno z mniejszej pamięci wewnętrznej urządzenia, jak i mniejszej pamięci RAM. Oprócz tego w przypadku Nokii 7.2 do naszej dyspozycji pozostają przydatne funkcje, takie jak radio oraz dyktafon.

Szeroki wybór etui na telefon Nokia 7.2Szeroki wybór etui na telefon Nokia 7.1

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.