Nowe smartfony Microsoftu: Lumia 950 i 950 XL

Opadły już emocje po ostatniej konferencji Apple, wiemy bowiem jak prezentują się najnowsze iPhony 6s i 6s Plus (u nas znajdziecie już etui na te telefony: pokrowce na iPhone 6s). Teraz przyszła kolej na Microsoft, który próbuje „ratować” swoje Lumie nowym Windowsem 10. Dość długo musieliśmy czekać na flagowy model giganta z Redmont, ponieważ od początku roku Microsoft prezentował głównie modele budżetowe (Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 532).

 nowa Lumia 950

Nowe flagowe Lumie to model 950 i 950 XL (dla miłośników większych ekranów). Pierwsza wersja wyposażona została w 6-rdzeniowy procesor Snapdragon 810, 5,2-calowy wyświetlacz, 3B pamięci RAM, 32 GB pamięci wewnętrznej (z możliwością rozszerzenia do max. 2TB), 20Mpix-elowy aparat z technologią PureView (do tego z potrójną diodą LED i mechanizmem stabilizacji obrazu – te rozwiązania mają ponoć ułatwić robienie ostrych i wyraźnych zdjęć nawet w trudnych warunkach oświetleniowych). W Lumii 950 nie mogło zabraknąć przedniej kamery (5Mpix). Nowością są dwie anteny dla lepszej jakości połączeń sieciowych oraz system Windows 10. Bateria o pojemności 3000mAh posiada możliwość szybkiego ładowania (podobno w 30 minut można ją naładować do 50%), a inteligentny system Glance Screen pozwoli na zredukowanie do 0 energii pobieranej np. przez zegar czy podgląd powiadomień. Nowe Lumie chłodzone będą cieczą (sic!) zatem wykluczyć można obawy o nadmierne nagrzewanie się telefonów. Kolejną nowością jest funkcja Continuum, czyli możliwość zamiany smartfona w komputer dzięki specjalnym akcesoriom. Zapowiada się interesująco. Ciekawie i praktycznie wygląda także funkcja odblokowywania biometrycznego, dzięki aplikacji Windows Hello.

Microsoft Lumia 950 

Wersja 950 XL to zdecydowanie propozycja dla fanów phabletów. 5,7 cali o rozdzielczości 2560 x 1440 (515 ppi) robi bowiem wrażenie. Wersja XL nie różni się zbyt wiele jeśli chodzi o parametry. W tym modelu dochodzi jedynie możliwość nagrywania filmów w 4K i trochę większa bateria (3340 mAh).

 Całość zatem prezentuje się obiecująco. Nowe Lumie 950 mogą pochwalić się całkiem przyzwoitymi parametrami, eleganckim wyglądem i stosunkowo przystępną ceną (zwłaszcza jeśli porównamy je sobie z cenami nowych Xperii Z5 czy iPhonów 6s). Jak podają źródła „950-tki” mają kosztować ok. 2080 zł i 2460 (950 XL) plus podatek oczywiście.

Lumia 950

Jedyną rysą na szkle pozostaje kwestia aplikacji. Nie od dziś wiadomo bowiem, że jest to głównym problem Microsoftu. W porównaniu z Androiem czy iOS-em mnogość (a raczej jej brak;) aplikacji w systemie Windows nadal wypada dość blado. Ten czynnik może zniechęcić wielu potencjalnych klientów. A szkoda. Bowiem w mojej opinii sam system Windows 10 oraz flagowe Lumie prezentują się obiecująco.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.40 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.