Obraz w obrazie – co to za funkcja i jak z niej korzystać? (iOS)

Chcesz jednocześnie prowadzić rozmowę wideo poprzez FaceTime i robić zakupy w sieci? A może oglądasz swój ulubiony serial i nie chcesz przerywać seansu, aby szybko sprawdzić prognozę pogody? Teraz każdy wielozadaniowy posiadacz iPhone’a może odetchnąć z ulgą, ponieważ jego pragnienia spełniły się dzięki funkcji obraz w obrazie dostępnej od czasu premiery iOS 14. Jak prawidłowo z niej korzystać?

Na czym polega funkcja obraz w obrazie?

1. Obraz w obrazie – co to za funkcja i jak z niej korzystać? (iOS)

Funkcja obraz w obrazie (w języku angielskim Picture-in-Picture) to wbrew pozorom nie całkowita nowość dla miłośników sprzętu elektronicznego Apple. Tryb ten był dostępny do użytku już w 9. odsłonie systemu iOS, można było jednak korzystać z niego wyłącznie na iPadach. Na szczęście od czasu premiery iOS 14 we władanie Picture-in-Picture weszli także posiadacze iPhone’ów. Korzystając z funkcji obraz w obrazie, zyskujesz elastyczną wielozadaniowość. Możesz jednocześnie używać FaceTime’a albo oglądać filmy podczas używania innych aplikacji.

Jak korzystać z trybu Picture-in-Picture?

Aby włączyć funkcję obraz w obrazie, wystarczy stuknąć w ikonkę przedstawiającą podwójny ekran, która w większości przypadków wyświetla się obok krzyżyka zamykającego wideo lub połączenie. Wówczas okno zostaje zmniejszone, a resztę wyświetlacza wypełnia ekran początkowy, na którym można uruchamiać dowolne aplikacje. W ten sam sposób możesz również wrócić do wyświetlania okna wideo na pełnym ekranie.

Masz całkowitą kontrolę nad wielkością okna – możesz powiększać je lub zmniejszać, przesuwając palcami po ekranie. W sumie dostępne są trzy rozmiary okna: mały, średni oraz duży. Podobnie możesz zmienić położenie okna, przeciągając je na przykład do przeciwległego rogu wyświetlacza. Jeśli chcesz chwilowo zrezygnować z wyświetlania okna, przeciągnij je poza lewą lub prawą krawędź ekranu, a w celu jego całkowitego wyłączenia, stuknij w okno, a następnie w wyświetloną ikonkę krzyżyka.

Przydatne wskazówki podczas korzystania z funkcji PiP

Pamiętaj, że jeżeli chcesz korzystać z obrazu w obrazie, musisz najpierw włączyć odtwarzanie wideo lub nawiązać połączenie poprzez FaceTime. Dopiero wówczas tryb PiP stanie się aktywny, ponieważ nie da się włączyć go z wyprzedzeniem. Co ważne, funkcja działa zarówno przy pionowej, jak i poziomej orientacji ekranu. Ponieważ tryb obrazu w obrazie to stosunkowa nowość dla iPhone’ów, nie wszystkie aplikacje są z nim kompatybilne. Niestety, dotyczy to także popularnych platform wideo oraz streamingowych, takich jak YouTube (bez wykupienia wariantu premium), Netflix, HBO GO czy Apple TV. Nie ma również możliwości oglądania dwóch filmów jednocześnie lub jednoczesnego oglądania filmu i rozmowy wideo.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.