Od komórki do smartfona - ewolucja, która zmieniła świat

Dziś każdy ma telefon i często nie wyobraża sobie bez niego życia. Niekiedy też trudno uwierzyć, że jeszcze dwadzieścia lat temu najprostsza komórka była luksusem, na który stać było nielicznych. Jak więc wygląda historia tego niepozornego urządzenia, które nosimy w kieszeni?

Za pierwszy telefon przenośny, który odniósł marketingowy sukces uznaje się model Mobira Senator firmy Nokia. Choć była olbrzymim skokiem technologicznym i szczytem myśli technicznej swoich czasów, raczej nie można jej było nazwać urządzeniem mobilnym. Ważyła bowiem dziewięć i pół kilograma i była montowana w luksusowych samochodach. Mimo to, szybko stała się marzeniem każdego szanującego się biznesmena.

Tryumf Nokii nie trwał jednak długo, bo już rok później Motorola wypuściła na rynek model DynaTAC 8000X. Choć ważył ponad kilogram, a bateria starczała tylko na kilkanaście minut rozmowy, nie tylko okazał się gigantycznym sukcesem, ale też można go uznać za pierwszy, w pełni przenośny telefon.

od komórki do smartfona 

Rok 1992 okazał się przełomowy w historii telefonii komórkowej, nie tylko pojawiła się wówczas Nokia 1011 – pierwszy masowo produkowany telefon GSM – ale też wysłano pierwszą wiadomość w systemie SMS. Warto też wspomnieć, iż w tym samym roku w Polsce ruszyła sieć PTK Centertel, czyli pierwsza sieć komórkowa w naszym kraju.

W tym okresie miała też miejsce prezentacja pierwszego na świecie smartfona – IBM Simon. Wprawdzie daleko mu było do urządzeń jakie znamy dzisiaj, jednak telefon z dotykowym ekranem, dostępem do poczty e-mail i opcją prowadzenia kalendarza, był wówczas prawdziwym przełomem!

Kolejnym punktem zwrotnym okazał się być rok 1999. Wówczas to Nokia – absolutny lider rynku telefonów komórkowych tamtych czasów – zaprezentowała technologię WAP (Wireless Application Protocol), umożliwiając użytkownikowi dostęp do internetu z poziomu telefonu. Warto też zaznaczyć, że rok 2000 to również narodziny absolutnie kultowego aparatu Nokia 3310.

Za przełomowy można też uznać rok 2007, kiedy to Apple wypuścił pierwszego iPhone'a. Wprawdzie nie był to pierwszy smartfon, czy telefon z odtwarzaczem muzycznym, jednak charakteryzował się bardzo przyjaznym systemem operacyjnym i dbałością o stylistykę. Dodatkowo posiadał niespotykaną dotychczas liczbę funkcji. Nie tylko dostęp do rożnego rodzaju multimediów, internetu, poczty e-mail, ale też serwisów takich jak Facebook, Twitter, czy YouTube, ustanawiając trend na praktycznie całą kolejną dekadę. 

Jednym z najnowszych technologicznych przełomów jest LTE – Long Term Evolution. Pozwala na znaczne zwiększanie prędkości przesyłu informacji i danych, oraz zmniejszanie kosztów z nią powiązanych. W praktyce umożliwia swobodne korzystanie z internetu właściwie z każdego miejsca.

Patrząc na błyskawiczny rozwój technologii i postęp miniaturyzacji, aż ciężko zgadywać jakie innowacje czekają nas w ciągu najbliższej dekady. Jedno jest jednak pewne, technologia zagościła na dobre w naszych życiach i obecnie ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfona.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.10 / 5.0 (9)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.