„Ok Google” nie działa – co robić?

Google Assistant w smartfonach z systemem operacyjnym Android to przydatne narzędzie podczas codziennego użytkowania telefonu. Jego najczęściej wykorzystywana funkcja to z pewnością „Ok Google” czyli wydawanie poleceń głosowych, na przykład w celu sprawdzenia w Sieci informacji na dany temat. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy „Ok Google” nie działa?

Dlaczego „Ok Google” nie działa na telefonie?

1. „Ok Google” nie działa – co robić?

Za błędy w działaniu funkcji „Ok Google” zwykle odpowiada błędna konfiguracja telefonu. Bardzo rzadko zdarza się, że przyczyna nieprawidłowego działania Asystenta Google leży po stronie awarii mikrofonu. Jeśli jednak chcesz wykluczyć taką ewentualność, wykonaj połączenie głosowe do bliskiej osoby i zapytaj, czy Cię słyszy. W sytuacji, gdy rozmowy głosowe przebiegają normalnie, prawdopodobnie trzeba zmienić niektóre ustawienia w smartfonie, aby Google Assistant działał poprawnie. Poniżej prezentujemy najbardziej skuteczne sposoby, które pomogą przywrócić niezawodne działanie funkcji „Ok Google”.

Sprawdź połączenie z Internetem

Google Assistant potrzebuje do działania łączności z Internetem: poprzez Wi-Fi lub transmisję danych. Jeśli nie ma do niej dostępu, po wypowiedzeniu polecenia „Ok Google” najprawdopodobniej usłyszysz „Na telefonie jest wyłączona transmisja danych, więc nie mogę ci teraz pomóc”. Rozwiązaniem jest jedynie połączenie się na nowo z Internetem.

Upewnij się, czy Asystent Google jest aktywny

2. „Ok Google” nie działa – co robić?

Najczęstszą przyczyną niedziałania funkcji „Ok Google” jest nieświadome wyłączenie Asystenta Google. Aby upewnić się, czy Google Assistant jest aktywny, przytrzymaj dedykowany mu przycisk na telefonie, powiedz „Ok Google, otwórz ustawienia Asystenta” albo przejdź do ustawień Google Assistant poprzez główne ustawienia swojego telefonu.

W sekcji „Popularne ustawienia” znajduje się zakładka „Voice Match”, w której możesz nauczyć asystenta rozpoznawać swój głos. Wchodząc w tę funkcję, możesz aktywować „Ok Google” przesuwając wyświetlany obok funkcji suwak. Wówczas jego kolor zmieni się z szarego na niebieski.

Naucz Asystenta rozpoznawać swój głos

Aby funkcja „Ok Google” działała, Google Assistant musi w pierwszej kolejności nauczyć się rozpoznawać Twój głos. We wspomnianej wcześniej kategorii ustawień „Voice Match” masz dostępną funkcję „Model głosu” z ikonką mikrofonu. Jeśli przebywasz aktualnie w cichym miejscu, gdzie możesz swobodnie mówić, wybierz tę funkcję. Możesz usunąć poprzedni model głosu (jeśli był wcześniej nagrany) i ponownie nauczyć Asystenta rozpoznawania swojego głosu. Nauka polega na wypowiedzeniu trzykrotnie polecenia „Ok Google”, gdy telefon wyświetli komunikat z prośbą, która tego dotyczy.

Sprawdź język na swoim telefonie

Jeśli w ustawieniach Asystenta masz ustawiony język inny niż polski, Google Asystent nie będzie Cię rozumiał, gdy będziesz mówić po polsku. Aby zmienić język w Asystencie, wykonaj poniższe kroki:

1. Otwórz ustawienia telefonu.

2. W pasku wyszukiwania ustawień wpisz „język”.

3. Otwórz kategorię ustawień „Języki do rozmowy z Asystentem”.

4. Wyświetli Ci się lista języków obsługiwanych przez Asystenta Google. Możesz zmienić aktualnie obsługiwany język na polski lub dodać kolejne języki. W drugim przypadku Asystent będzie rozumiał polecenia głosowe wydawane w różnych językach.

Zaktualizuj swojego Androida

3. „Ok Google” nie działa – co robić?

Niekiedy błędne działanie Asystenta Google, w tym funkcji „Ok Google”, wynika z posiadania przestarzałej wersji systemu operacyjnego smartfona. W takiej sytuacji:

1. Otwórz główne ustawienia telefonu.

2. Przesuń ustawienia na sam dół, wybierając przedostatnią kategorię „System i aktualizacje”.

3. Otwórz zakładkę „Aktualizacja oprogramowania”.

4. Smartfon sprawdzi, czy masz bieżącą wersję Androida. Jeśli okaże się, że jest przestarzała, możesz wybrać opcję zaktualizowania.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.