OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro – porównanie

W drugim kwartale 2020 roku odbyła się premiera smartfonów OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro. Chiński producent elektroniki i tym razem udowodnił, że nowoczesne smartfony bardzo dobrej jakości mogą prezentować znacznie niższą cenę od konkurencyjnych flagowców. Czy jednak atrakcyjniejszy zakup stanowi podstawowy OnePlus 8, czy może też jego wariant rozbudowany OnePlus 8 Pro?

OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro – specyfikacja techniczna

1. OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro – porównanie

Chociaż design smartfona OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro jest bardzo podobny, już na pierwszy rzut oka można odróżnić od siebie oba telefony ze względu na różnicę w wielkości ekranu i nieco inaczej skonstruowany tylny panel fotograficzny.

Aby znaleźć więcej różnic pomiędzy telefonami OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro, musimy przyjrzeć się ich specyfikacji technicznej:

• W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że OnePlus 8 Pro posiada wodo- i pyłoszczelność zgodną z normą IP68. Z kolei OnePlus 8 nie ma tego typu zabezpieczeń.

• Jak wcześniej wspomniano, OnePlus 8 Pro ma większy wyświetlacz o przekątnej 6,78 cala. Podstawowy OnePlus 8 dysponuje 6,55-calowym wyświetlaczem. Oba ekrany to Super AMOLEDY, ale smartfon w wariancie Pro ma zarówno wyższą rozdzielczość (1440 x 3168 zamiast 1080 x 2400 pikseli) i szybsze odświeżanie obrazu (120 zamiast 90 Hz).

• Adekwatnie do większego wyświetlacza OnePlus 8 Pro jest odrobinę cięższy i większy od smartfona w wariancie podstawowym.

• Kolejne różnice znajdziemy w bateriach telefonów. OnePlus 8 Pro dysponuje baterią o pojemności 4510 mAh, a OnePlus 8 4300 mAh. Obie baterie obsługują szybkie ładowanie, ale w przypadku smartfona w wariancie Pro możliwe jest dodatkowe ładowanie indukcyjne.

• OnePlus 8 Pro posiada dodatkowy, czwarty obiektyw tylnego aparatu fotograficznego o matrycy 5 Mpx.

OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro – podsumowanie

Biorąc pod uwagę dość dużą różnicę w cenie (około 800 zł), pomiędzy telefonami w wariancie z takim samym RAM-em i pamięcią wewnętrzną OnePlus 8 nie ustępuje znacząco smartfonowi OnePlus 8 Pro. Co może niektórych zaskoczyć, telefony oferują takie same warianty pamięci wbudowanej (128 i 256 GB) i pamięci RAM (8 i 12 GB). Posiadają również identyczny procesor Qualcomm Snapdragon 865 i procesor graficzny Adreno 650, dzięki czemu oba obsługują najnowszy standard sieci 5G. Zamiast różnicować te parametry, producent wzbogacił smartfon w wariancie Pro o dodatkowe udoskonalenia. To m.in. wodo- i pyłoszczelność, czwarty obiektyw aparatu czy większa bateria z funkcją ładowania indukcyjnego. Zasadniczy atut OnePlus 8 Pro to na pewno jego większy wyświetlacz o wyższej rozdzielczości i szybszym odświeżaniu obrazu.

Szeroki wybór etui na telefon OnePlus 8 proSzeroki wybór etui na telefon OnePlus 8

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.