Pamięć RAM w telefonie - co to jest?

Podczas wyboru nowego smartfona należy zwrócić uwagę na jego kilka kluczowych parametrów. Ważne są zatem nie tylko dobre możliwości fotograficzne czy rozdzielczość wyświetlacza, ale także wydajny obliczeniowo procesor i wielkość pamięci RAM. Co dokładnie oznacza pamięć RAM i dlaczego jej wielkość w wielu przypadkach ma większe znaczenie od standardowej pamięci wewnętrznej smartfona?

Co oznacza skrót RAM?

1. Pamięć RAM w telefonie - co to jest?

Za skrótem RAM kryje się anglojęzyczna nazwa Random Acces Memory, czyli szybka pamięć o swobodnym dostępie. Wykorzystuje się ją zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach, tabletach czy wreszcie w smartfonach. Odpowiada za szybkie przetwarzanie danych podczas wykonywania konkretnej operacji obliczeniowej. Może dotyczyć na przykład szybszej obsługi aplikacji w telefonie, wspierając pracę procesora. Wówczas nie musi on przeszukiwać całej pamięci masowej, ponieważ RAM udostępnia dane w tzw. pamięci podręcznej.

Co ważne, pamięć RAM to nie to samo co pamięć wewnętrzna. Nie służy więc do trwałego przechowywania jakichkolwiek plików. Magazynuje jedynie dane na temat aktualnych procesów zachodzących w obrębie systemu operacyjnego. Zatem na przykład po wyłączeniu wcześniej używanej aplikacji pamięć RAM zostaje automatycznie wyczyszczona z informacji na jej temat.

Jaka wielkość pamięci RAM w smartfonie?

2. Pamięć RAM w telefonie - co to jest?

Aktualnie na rynku dostępne są smartfony z pamięcią RAM o wielkości zarówno 1 jak i 6, 8 czy nawet 12 GB. Oczywiście wielkość RAM znacząco wpływa na cenę telefonu, ale w niektórych przypadkach wartość smartfona może być podobna. Jeżeli wahamy się nad wyborem konkretnego modelu urządzenia właśnie ze względu na jego RAM, warto wiedzieć, jakie są minimalne wielkości RAM do komfortowej obsługi urządzenia. W smartfonach o małym RAM-ie częściej trzeba usuwać niepotrzebne aplikacje lub wyłączać te, które działają w tle. Problem mogą sprawiać także animowane tapety lub wygaszacze ekranu.

Pamięć RAM o wielkości 1 GB to niewiele, ale w niektórych przypadkach może okazać się wystarczająca. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy smartfon ma służyć wyłącznie do dzwonienia czy wysyłania SMS-ów. Jednak wówczas telefon wymaga mimo wszystkiego lekkiej nakładki systemowej oraz ekranu o niższej rozdzielczości. Przy wyższych parametrach lub wielu zainstalowanych aplikacjach mały RAM może powodować powolną pracę smartfona i jego częste zacinanie się.

Jeżeli telefon ma ekran wyświetlający obraz w jakości Full HD, 2 GB RAM stanowi absolutne minimum. Jeśli planujemy wykorzystywać telefon do grania w jakiekolwiek gry, należy wybrać smartfon z RAM-em minimum 3 GB. To aktualnie także minimalna wielkość pamięci RAM w nowych telefonach z niskiej półki cenowej.

W przypadku smartfonów gamingowych lub mających korzystać z innych, wymagających aplikacji, na przykład do edycji wideo lub grafiki, im większy RAM, tym lepiej. Od 4-6 GB RAM zauważalnie szybciej i sprawniej uruchamiają się aplikacje lub otwierają nowe karty w przeglądarce. Możemy pozwolić sobie na więcej aplikacji działających w tle, do których bez problemu będzie można wrócić po przerwie od użytkowania. Największy RAM oferują telefony z wysokiej półki cenowej i wówczas możemy liczyć na 8 lub nawet 12 GB. Takie parametry bardzo często idą w parze z najlepszym procesorem, dużą baterią oraz wyświetlaczem Full HD+ z odświeżaniem na poziomie 90 lub 120 Hz.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.