Paszport covidowy na telefon – jak pobrać?

Unijny Certyfikat COVID (UCC), umownie nazywany paszportem covidowym, pozwala na podróżowanie w Unii Europejskiej bez ograniczeń epidemiologicznych. Posiadając go, można ominąć konieczność odbywania kwarantanny czy wykonywania testów na obecność wirusa. Co szczególnie wygodne, oficjalny paszport covidowy można mieć na swoim telefonie. Poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję, jak go pobrać.

Komu przysługuje paszport covidowy na telefon?

1. Paszport covidowy na telefon – jak pobrać?

Paszport covidowy na telefon mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, czyli przyjęły obydwie dawki szczepienia lub przyjęły szczepionkę jednodawkową. Ważność paszportu covidowego to 365 dni po podaniu ostatniej dawki szczepionki. Paszport covidowy o krótszym terminie ważności otrzymują także osoby, które nie zaszczepiły się, jednak otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Wówczas termin obowiązywania certyfikatu wynosi jedynie 48 godzin. Certyfikat UCC przysługuje także ozdrowieńcom – obowiązuje od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Aplikacja niezbędna do paszportu covidowego na telefonie

Respektowany w całej Unii Europejskiej, a także na terenie Islandii, Liechtensteinu i Norwegii paszport covidowy jest dostępny w formie elektronicznej do pobrania na telefon. Wyświetla się w formie specjalnego kodu QR, a także udostępnia inne informacje w polskiej oraz angielskiej wersji językowej. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie, ponieważ większość z nas ma telefon zawsze przy sobie. Co istotne, paszport covidowy na telefonie jest dostępny także offline. Nie musisz być w zasięgu sieci Wi-Fi lub mieć włączonych danych komórkowych. Możesz zatem w dowolnej sytuacji posłużyć się paszportem covidowym, nie musząc pamiętać o zabieraniu dodatkowych dokumentów. Warto przy tym nadmienić, że paszport covidowy nie służy do potwierdzania obywatelstwa – nadal wymagany jest do tego dowód osobisty albo paszport. W celu pobrania paszportu konieczne jest jednak posiadanie na smartfonie rządowej, bezpłatnej aplikacji mObywatel. Warto mieć ją na swoim telefonie nie tylko ze względu na paszport covidowy, ale także dostęp do innych dokumentów elektronicznych, takich jak mPrawo Jazdy, dane z dowodu osobistego, dowód rejestracyjny pojazdu czy e-recepty, z których możesz korzystać na co dzień.

Logowanie poprzez profil zaufany

Jest jeszcze jedna formalność, której należy dopełnić przed korzystaniem z aplikacji mObywatel. Konieczne jest posiadanie tak zwanego profilu zaufanego, czyli bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej w Polsce. Za jego pomocą można na przykład podpisywać dokumenty online. Profil zaufany potwierdza tożsamość użytkownika i zapobiega dostępowi do jego prywatnych informacji przez osoby nieupoważnione. Jeżeli jeszcze nie masz profilu zaufanego, najprostszy sposób na jego założenie dotyczy osób mających konto internetowe w jednym z banków, takich jak Santander, PKO Bank, mBank, Alior Bank czy BNP Paribas. Założenie profilu zaufanego jest jednak możliwe także podczas rozmowy wideo z urzędnikiem, za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC oraz osobiście w placówce ePUAP.

Jak pobrać paszport covidowy na telefon?

Jeżeli masz już profil zaufany, pobranie paszportu covidowego na telefon nie zajmie Ci wiele czasu. Wystarczy, że poświęcisz na to około 5 minut i masz dostęp do internetu. W celu bezpiecznego pobrania oficjalnego Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) na swój smartfon, stosuj się do poniższej instrukcji:

1. Pobierz aplikację mObywatel ze sklepu Google Play na telefon z Androidem lub AppStore na iPhone’a.

2. Poczekaj, aż aplikacja zostanie zainstalowana na telefonie, a następnie ją uruchom, stukając jej ikonkę.

3. Rejestracja do mObywatel wymaga ustalenia przez Ciebie hasła. Musi składać się ono z co najmniej 8 znaków, w tym co najmniej z jednej cyfry, małej i dużej litery, a także ze znaku specjalnego. Warto zapamiętać ustalone hasło, ponieważ ze względu na bezpieczeństwo danych zresetowanie hasła w przyszłości nie jest niemożliwe. W takiej sytuacji konieczne jest odinstalowanie i ponowne zainstalowanie aplikacji. Jedynie przy pierwszym uruchomieniu aplikacji można ustawić nowe hasło.

4. Po zalogowaniu do mObywatel wyświetli Ci się główny ekran aplikacji. Odszukaj na nim przycisk „Dodaj dokument” i dotknij go.

5. Aplikacja wyświetli różnego rodzaju dokumenty możliwe do dodania. To między innymi prawo jazdy, e-recepty czy nawet bilety kolejowe. Z listy wybierz Unijny Certyfikat COVID.

6. Teraz, żeby dodać paszport covidowy na stałe do mObywatel, musisz potwierdzić swoje dane poprzez logowanie do profilu zaufanego.

7. Po zalogowaniu poprzez profil zaufany aplikacja wyświetli dla Ciebie regulamin usługi, który musisz zaakceptować i stuknąć ikonkę „Dalej”.

8. Gotowe! Od teraz Twój certyfikat jest cały czas dostępny w aplikacji. Wystarczy, że wybierzesz go z panelu głównego mObywatel.

9. Poglądowo aplikacja wyświetla Twoje zdjęcie, obywatelstwo oraz kod QR do paszportu covidowego.

10. W razie potrzeby możesz stuknąć napis „Kliknij, aby odsłonić dane”. Wyświetlisz w ten sposób dodatkowo swoje imię i nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikatu.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Wybierz jedną z powyższych ocen.