Pierwszy bezramkowy smartfon bez wcięcia. Vivo zawstydziło Apple?

Chińska marka Vivo zaprezentowała innowacyjnego smartfona, który wyróżnia się spośród urządzeń konkurencji. Nowy telefon Vivo NEX zyskał to, czego nie udało się wprowadzić producentowi iPhone’a X - prawdziwie bezramkowy design. W jaki sposób Chińczycy stworzyli prawdziwego bezramkowca bez wcięcia?

Wszechobecny notch

notch w smartfonach różnych marek

Od momentu prezentacji iPhone’a X, producenci smartfonów zaczęli masowo kopiować design nowego flagowca Apple. Po premierze jubileuszowego iPhone’a, niemal każdy nowy smartfon zyskał charakterystyczne wcięcie - notch. Co więcej, niektórzy producenci nie ograniczyli się jedynie do wzorowania się na wyglądzie ”iksa” i kopiują wszystko co się da. Najlepszym tego przykładem jest Xiaomi Mi 8, który jest chyba najwierniejszą kopią nowego iPhone’a.

Podczas gdy producentów smartfonów ogarnęło szaleństwo upodobniania swoich urządzeń do produktu marki Apple, pracownicy Vivo skupili się na stworzeniu czegoś zupełnie innowacyjnego.

Pomysłowy Vivo NEX

wysuwany aparat w Vivo NEX

Dzięki zastosowaniu pomysłowych rozwiązań, Chińczykom udało się stworzyć telefon, którego ekran zajmuje aż 91,24% przedniego panelu. To absolutny rekord w świecie smartfonów. Zarówno głośnik, jak i czytnik linii papilarnych zostały zintegrowane z ekranem. Największe wrażenie robi jednak wysuwający się niczym peryskop przedni aparat, dzięki któremu konieczność umieszczenia wcięcia w ekranie okazała się zbędna.

Chiński producent nie oszczędzał również na podzespołach. Vivo NEX wyposażony został w potężnego Snapdragona 845 oraz maksymalną ilość pamięci operacyjnej, jaką obecnie spotykamy w smartfonach.

Smartfon oczywiście nie jest pozbawiony wad. W nowym modelu zabrakło slotu na kartę microSD i funkcji bezprzewodowego ładowania. Podwójny aparat również mógł zostać lepiej dopieszczony.

Z racji tego, że produkt Vivo jest nowatorski i jeszcze nie wiadomo jak sprawdzą się zastosowane w nim rozwiązania, trudno stwierdzić czy urządzenie jest warte zakupu. Najbardziej ryzykownym pomysłem wydaje się być wysuwany aparat. Choć ruchoma kamerka wygląda imponująco, element ten może okazać się awaryjny.

Trzeba przyznać, że inżynierowie Vivo wykonali kawał dobrej roboty i udowodnili, że stworzenie prawdziwego bezramkowca bez ”bródki” jest możliwe. Ciekawe jak do projektu Chińczyków odniesie się samo Apple. Czy amerykański gigant będzie bronił swojego notcha, czy może zajmie się tym co robi najlepiej, czyli udoskonalaniem do perfekcji nowatorskich pomysłów konkurencji.

akcesoria gsm sprawdź

*Okładka: Digital Trends

*Zdjęcie Vivo NEX: Pandaily

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.00 / 5.0 (7)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.