Podczas rozmowy telefonicznej nie słychać rozmówcy – co robić?

Dostęp do odbywania rozmów telefonicznych to wciąż podstawowa funkcja naszego smartfona. Zatem sytuacja, w której podczas połączenia głosowego nie słychać naszego rozmówcy, może stanowić sporą niedogodność. Czy świadczy to o zepsuciu się naszego telefonu? Niekoniecznie – najpierw warto sprawdzić kilka innych potencjalnych przyczyn.

Sprawdź potencjalne przyczyny

1. Podczas rozmowy telefonicznej nie słychać rozmówcy – co robić?

Próbując ustalić przyczynę, z powodu której podczas rozmowy telefonicznej nie słyszymy naszego rozmówcy, należy wykluczyć najbardziej oczywiste czynniki. Powinniśmy zatem upewnić się, że nasz telefon nie został fizycznie uszkodzony, a także, że problem nie leży po stronie dostawcy usług telekomunikacyjnych. Drugą kwestię najładniej będzie zweryfikować, wykonując połączenie z innego telefonu, który korzysta z tej samej sieci.

Sprawdźmy regulację głośności

Najczęstszy powód niesłyszenia rozmówcy podczas rozmowy telefonicznej, który nie dotyczy uszkodzenia smartfona, to po prostu ściszona głośność. Czasem możemy niechcący ściszyć głośnik w telefonie, przez co nasz rozmówca jest ledwie słyszalny. Dlatego zawsze podczas rozmowy, gdy nie słyszymy głosu drugiej osoby, warto spróbować użyć klawisza pogłaśniania dźwięku, który znajduje się na obudowie smartfona.

Zweryfikujmy, czy telefon nie jest połączony z bezprzewodowym głośnikiem lub słuchawkami

2. Podczas rozmowy telefonicznej nie słychać rozmówcy – co robić?

Jeżeli w danym momencie smartfon jest połączony z bezprzewodowym głośnikiem lub słuchawkami, których aktualnie nie używamy, nie będziemy mogli usłyszeć naszego rozmówcy poprzez głośnik telefonu. Należy w takiej sytuacji przerwać połączenie pomiędzy urządzeniami. Najłatwiej dokonamy tego po prostu wyłączając funkcję Bluetooth.

Sprawdźmy, czy telefon nie znajduje się w trybie słuchawkowym

3. Podczas rozmowy telefonicznej nie słychać rozmówcy – co robić?

Nawet jeśli do telefonu nie mamy podłączonych słuchawek, niekiedy smartfon może błędnie twierdzić, że są one podłączone. Wówczas telefon znajduje się w tak zwanym trybie słuchawkowym, w którym wyłączony jest jego głośnik. Niekiedy może być to spowodowane zatkaniem lub uszkodzeniem gniazda słuchawkowego. Należy je wtedy wyczyścić lub też naprawić.

Spróbujmy uruchomić ponownie telefon

4. Podczas rozmowy telefonicznej nie słychać rozmówcy – co robić?

Czasem brak dźwięku podczas rozmowy może być spowodowany zawieszeniem się systemu operacyjnego w smartfonie. Dlatego zawsze warto spróbować ponownego uruchomienia telefonu, a także dokonania aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji.

Przetestujmy głośnik telefonu

5. Podczas rozmowy telefonicznej nie słychać rozmówcy – co robić?

Znacznie poważniejsza przyczyna niesłyszenia rozmówcy podczas rozmowy telefonicznej to wadliwe działanie głośnika w telefonie. Aby wykluczyć ją lub potwierdzić, najlepiej użyć głośnika w innym celu – na przykład do słuchania muzyki. Jeżeli w dalszym ciągu głośnik nie wydaje żadnego dźwięku, prawdopodobnie uległ on uszkodzeniu lub wadliwie działa któryś z podzespołów urządzenia. Konieczna będzie w tym przypadku wizyta w serwisie gsm, gdzie fachowiec ustali konkretną przyczynę. Może jednak okazać się również, że głośnik jest przysłonięty źle dobranym etui ochronnym lub uległ zabrudzeniu – wówczas problem jest znacznie prostszy do rozwiązania.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.