Polacy kupują coraz więcej drogich smartfonów!

Sprzedaż sprzętu elektronicznego w Polsce wzrasta z roku na rok. Potwierdzają to między innymi badania przeprowadzone przez firmę Kantar Millward Brown, dla jednego z największych międzynarodowych portali aukcyjnych, eBay. Podobne wyniki ukazał research firmy GFK. Co to oznacza i jakie skutki niesie ze sobą zwiększone zainteresowanie technologią?

Sprzedaż smartfonów w Polsce - badania

smartfony i etui na telefon

Z badań Kantar Millward Brown wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku nasi rodacy zakupili aż o 30% więcej telefonów komórkowych, laptopów i akcesoriów GSM niż w roku poprzednim. Raport firmy GFK wykazał z kolei, że Polacy oraz inni mieszkańcy Europy Centralnej i Wschodniej, nie tylko kupują coraz więcej urządzeń mobilnych, ale także wydają na nie coraz więcej pieniędzy.

Producenci smartfonów wykorzystują rosnący potencjał rynku technologicznego

Rosnące zainteresowanie rynkiem technologicznym wykorzystują producenci smartfonów, którzy systematycznie wprowadzają do sprzedaży nowe i coraz droższe modele urządzeń. Każdej premierze nowego sprzętu towarzyszy szeroko rozwinięta strategia reklamowa, która ma na celu przekonanie potencjalnego klienta o tym, jak innowacyjny i wyjątkowy jest dany produkt. Prezentowanie nowego, flagowego telefonu co pół roku stało się praktycznie standardem dla największych marek, takich jak  Samsung, LG, Huawei czy Sony.

Negatywne aspekty gwałtownego rozwoju technologii

kobieta korzystająca ze smartfona

Niestety gwałtowny wysyp technologii i związany z tym konsumpcjonizm, może mieć również negatywne konsekwencje i to nie tylko dla objętości naszych portfeli. Użytkownicy powierzają swoim urządzeniom coraz więcej funkcji i przez to spędzają znacznie więcej czasu wpatrując się w ekrany smartfonów i laptopów.

Niestety prowadzi to często do problemów ze wzrokiem, koncentracją i snem. Co więcej, dynamiczny rozwój nowych technologii spowodował również powstanie i rozpowszechnienie zjawiska, jakich jest uzależnienie od smartfonów. Problem ten dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Niezwykle istotne jest, abyśmy jednocześnie starali się jak efektywnie wykorzystywać potencjał technologiczny naszych urządzeń oraz zachowywać umiar podczas ich użytkowania.

etui na telefon sprawdźakcesoria gsm sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.20 / 5.0 (28)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.