Pomocy! Mój telefon sam robi zdjęcia – co robić?

Sytuacja, w której Twój telefon sam robi zdjęcia, jest wysoce niepokojąca. Może bowiem oznaczać, że smartfon uległ atakowi hackerskiemu. Przechwycone zdjęcie, na przykład Twojej twarzy, może posłużyć do odblokowania urządzenia przez niepożądaną osobę. Takiej sytuacji nie należy bagatelizować. Powinniśmy reagować szybko, a także wiedzieć, jak zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości.

Dlaczego warto dbać o swoją prywatność?

1. Pomocy! Mój telefon sam robi zdjęcia – co robić?

Coraz więcej osób zakrywa naklejkami kamerki w swoich laptopach. Trend ten stał się na tyle silny, że producenci wyposażają nowe modele urządzeń w dedykowane osłonki. Skoro więc tak dbamy o naszą prywatność w przypadku laptopów, dlaczego mielibyśmy bagatelizować możliwość przechwytywania naszego wizerunku przez telefony komórkowe? Tym bardziej, że to właśnie z nich korzystamy o wiele częściej w ciągu dnia.

FBI już dawno poinformowało opinię publiczną, że jest w posiadaniu technologii mogących aktywować rejestratory obrazu urządzeń elektronicznych bez świadomości ich posiadaczy. Można łatwo się zatem domyślić, że podobne technologie są już dostępne także dla tych osób, które chcą wykorzystywać je w złych celach. Wszystko za sprawą złośliwego oprogramowania, które ludzie bezwiednie pobierają na swoje smartfony. Zdjęcia przez nie wykonane mogą być wykorzystywane do szantażowania, przeglądania wrażliwych danych lub nawet do uzyskiwania dostępu do poufnych aplikacji, na przykład bankowych.

Co robić, gdy telefon sam robi zdjęcia?

2. Pomocy! Mój telefon sam robi zdjęcia – co robić?

Jeżeli tylko zauważymy, że nasz smartfon wykonuje fotografie bez naszej woli, powinniśmy przejść do radykalnych kroków. Najlepiej jak najszybciej przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych (zob. jak zresetować telefon?) Wiąże się to z utratą wszelkich danych zapisanych w pamięci smartfona. Jeśli więc zależy nam na zachowaniu na przykład pamiątkowych zdjęć, wiadomości tekstowych czy kontaktów, musimy najpierw wykonać ich kopie zapasowe (zob. jak zrobić kopię zapasową telefonu? - Android oraz jak zrobić kopię zapasową iPhone'a?)

Po przywróceniu telefonu do ustawień fabrycznych zwróćmy szczególną uwagę na aplikacje, które instalujemy. Przede wszystkim, aplikacje pobierajmy wyłącznie z zaufanych źródeł, takich jak sklep Google Play czy App Store. Sprawdzajmy także opinie dotyczące pobieranego oprogramowania oraz weryfikujmy przyznawane mu uprawnienia. Jeśli nie jest to konieczne, nie zezwalajmy aplikacji na używanie naszego aparatu czy mikrofonu. Uprawnienia każdej aplikacji możemy zweryfikować przechodząc do ustawień aplikacji, a następnie wyświetlając listę wszystkich, które są zainstalowane na naszym smartfonie. Po kliknięciu w wybraną aplikację wyświetlą się nam jej uprawnienia.

Jak jeszcze zabezpieczać się przed atakiem hackerskim?

Oprócz pobierania aplikacji wyłącznie z zaufanych źródeł, powinniśmy mieć zainstalowaną w pamięci naszego smartfona aplikację pełniącą rolę antywirusową, na przykład Avast, AVG czy Kaspersky. Takie oprogramowania pomagają chronić nasze urządzenie, ostrzegając przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Na tym jednak nie koniec środków zapobiegawczych. Jeśli tylko to możliwe:

• nie korzystajmy z hotspotów i nie łączmy się z nieznanymi sieciami Wi-Fi,

• wyłączajmy Bluetooth i NFC, gdy nie są w użyciu,

• nie ładujmy telefonu za pomocą publicznych urządzeń, takich jak komputery w kafejkach internetowych,

• nie wpisujmy naszych danych na niezaufanych stronach, na przykład takich, które wymagają zalogowania się przez Facebooka, aby mieć dostęp do określonych treści,

• nie klikajmy w podejrzane linki, nawet jeśli przesłał je nam ktoś znajomy, ponieważ on też mógł ulec atakowi hackerskiemu.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.