Porównanie kart pamięci: microSD, microSDHC, microSDXC

Karta pamięci umożliwia zwiększenie pojemności posiadanego smartfona niedużym kosztem. Nośniki pamięci różnią się pomiędzy sobą parametrami, więc warto przed zakupem zwrócić uwagę na oznaczenia widniejące na opakowaniach. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jaka rozbieżność występuje pomiędzy kartami microSD, microSDHC i microSDXC.

Karty microSD

Klasyczne  karty microSD pomieścić mogły maksymalnie 2 GB danych. Szybko okazało się, że pojemność ta jest niewystarczające na potrzeby prężnie rozwijającego się rynku GSM. Karty microSD szybko zostały zastąpione kartami o większej pojemności.

Karty microSDHC

karty microSDHC sprawdź

Na miejsce kart microSD wprowadzono nośniki oznaczone jako microSDHC, które mają zdolność przechowywania do 32 GB danych lub w wyjątkowych przypadkach, nawet do 64 GB plików. Karty te nie do końca były zgodne z pierwotną specyfikacją microSD i wymagały zastosowania systemu plików FAT32. Pracowały poprawnie jedynie w urządzeniach, których gniazda były zgodne ze specyfikacją SD 2.0.

Dla dzisiejszych smartfonów, których używamy do robienia zdjęć w rozdzielczości 20 Mpx, filmowania w trybie 2160/30p i słuchania bezstratnie skompresowanej muzyki w plikach FLAC, nawet taka ilość miejsca okazała się niewystarczająca. Konieczne było wprowadzenie modułu o jeszcze większej pojemności.

Karty microSDXC

W związku z tym, na rynku pojawiły się karty microSDXC, których pojemność zaczyna się od 64 GB i dochodzi nawet do 2 TB. Jest to rozwiązanie dla użytkowników wymagających dużej przestrzeni. Niestety wiele starszych, a także słabszych smartfonów nie obsługuje kart microSDXC.

Ponadto urządzenia mają często nałożone ograniczenia dotyczące maksymalnej pojemności kart pamięci. Na przykład w modelu Honor 6 można zamontować kartę SDXC o maksymalnej pamięci 64 GB. Dlatego też przed zakupem nośnika warto zweryfikować, jaki standard wspiera nasz smartfon.

W sklepie internetowym etuo posiadamy szeroki wybór kart pamięci o różnych pojemnościach: 32 GB, 64 GB i 128 GB, do smartfonów, tabletów, iPadów, laptopów, aparatów oraz kamer. Zachęcamy do zapoznania się ofertą.

karty pamięci sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 5.00 / 5.0 (15)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.