Powiadomienie głosowe "kto dzwoni" - jak włączyć?

Gdy jesteśmy zmęczeni lub zajęci odbieranie niechcianych telefonów staje się jeszcze bardziej uciążliwe. Na szczęście istnieje sposób, by telefon odczytywał na głos nazwę nadawcy, który próbuje się z nami skontaktować. Nie musimy więc przerywać czynności wymagających skupienia, takich jak na przykład prowadzenie auta, czytanie czy nauka, tylko po to, by odbierać nieistotne dla nas połączenia. 

Co zrobić, by telefon “mówił” kto dzwoni? (Android, iOS)

silikonowe etui na telefon z nadrukiem Design Case baner

silikonowe matowe etui Soft Flex baner

Jeśli chcemy, by nasz telefon z Androidem odczytywał na głos nazwy nadawców połączeń przychodzących, wystarczy ściągnąć z Google Play jedną z następujących aplikacji: “Powiedz, kto dzwoni”, “Powiedz, kto dzwoni po polsku” lub “Who’s calling?"

aplikacja kto mówi android

Programy te działają w oparciu o wbudowany w telefonie system syntezy mowy TTS i odczytują numery (w przypadku kontaktów niezapisanych) lub nazwy kontaktów z telefonu. Aplikacje nie tylko powiadamiają o tym kto dzwoni, ale również umożliwiają odczytywanie nadawców SMS, a nawet (na życzenie) czytanie na głos treści całych wiadomości. 

iPhone ogłaszaj połączenia

W telefonach Apple funkcję “kto dzwoni” producent zaimplementował w Ustawieniach telefonu. Wystarczy otworzyć Ustawienia, przejść do sekcji  “Telefon” i aktywować usługę: “Ogłaszaj połączenia” (możemy wybrać, czy iPhone ma ogłaszać połączenia zawsze czy tylko podczas używania słuchawek lub zestawu głośnomówiącego w samochodzie). 

Powiadomienia głosowe “kto dzwoni” - dla kogo?

powiadomienia głosowe kto dzwoni

Programy do powiadamiania głosowego o połączeniach przychodzących to idealne rozwiązanie dla zapracowanych, którzy nie mogą pozwolić sobie na marnotrawienie ich cennego czasu. Aplikacje te nie przydadzą się jednak jedynie tym, którzy starają się unikać rozmów z telemarketerami, pracownikami banków czy sieci telekomórkowych. To również doskonała pomoc dla osób niewidomych, słabowidzących i niedowidzących.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.