Przelew na numer telefonu – instrukcja krok po kroku

System płatności mobilnych BLIK pozwala na natychmiastowy przelew środków z telefonu na telefon. Dzięki niemu możesz szybko przesłać komuś pieniądze, nawet jeśli nie znasz jego numeru konta bankowego. To duże udogodnienie, ponieważ w znacznym stopniu skraca czas przelewu. Nie potrzebujesz mieć przy sobie karty płatniczej ani portfela. Wystarczy smartfon z aplikacją bankową i dostęp do internetu.

Na czym dokładnie polega przelew BLIK na telefon?

przelew na numer telefonu, przelew BLIK

System płatności mobilnych BLIK działa w Polsce od lutego 2015 roku i stale zyskuje na popularności. Przelewy BLIK na telefon są obsługiwane przez Krajową Izbę Rozliczeniową w systemie Express Elixir. Dzięki temu transakcje charakteryzują się bezpieczeństwem i szybką realizacją. Przelew w kilkanaście sekund pojawia się na rachunku odbiorcy, mimo że sama usługa jest w pełni bezpłatna. Co ważne, w przypadku przelewu na telefon nie trzeba być również klientami tego samego banku. Dzięki temu można oszczędzić czas, ponieważ przelew jest realizowany natychmiast, niezależnie od dnia i godziny. Płacąc BLIKIEM na telefon, trudniej o pomyłkę – zamiast wpisywania długiego numeru bankowego wystarczy jedynie wprowadzić numer telefonu odbiorcy. Warto wykorzystać to na przykład do opłacenia wspólnego rachunku w restauracji lub oddania środków osobie, która pożyczyła Ci gotówkę.

BLIK na telefon – konfiguracja usługi w aplikacji

Żeby wysyłać i otrzymywać przelewy na telefon poprzez BLIK, należy najpierw skonfigurować taką usługę w swojej aplikacji bankowej. Oferuje ją większość banków w Polsce, takich jak Alior Bank, Santander, Getin Bank, ING Bank Śląski czy Bank Millenium. Banki te jednocześnie mają swoje aplikacje mobilne do pobrania na telefony z systemem Android oraz iOS. Pamiętaj, że w przypadku przelewu BLIK na telefon jeden numer telefonu zostaje przypisany dla jednego rachunku.

1. Zaloguj się do swojej aplikacji bankowej zainstalowanej na telefonie.

2. Z głównego menu wybierz opcję BLIK.

3. Przejdź do ustawień BLIK.

4. Wybierz „Przelew na telefon BLIK”.

5. Stuknij opcję „Rejestruj numer”.

6. Wprowadź swój numer telefonu, na jaki chcesz otrzymywać przelewy. Może być taki sam jak do kodów SMS, które otrzymujesz z banku.

7. Wskaż rachunek, na jaki chcesz otrzymywać środki.

8. Stuknij przycisk „Rejestruj”.

9. Wprowadź otrzymany na telefon kod SMS dla zatwierdzenia rejestracji.

Gotowe! Teraz możesz wysyłać i odbierać przelewy BLIK poprzez swój numer telefonu.

Jak zapłacić BLIKIEM na numer telefonu?

Masz już skonfigurowaną usługę przelewu na telefon BLIKIEM i chcesz przesłać komuś środki? Postępuj według poniższych kroków:

1. Zaloguj się do swojej aplikacji bankowej.

2. Wybierz zakładkę BLIK.

3. Stuknij opcję „Przelew na telefon”.

4. Wybierz numer ze swojej listy kontaktów w telefonie lub wprowadź inny numer.

5. Wpisz kwotę i tytuł przelewu.

6. Zatwierdź przyciskiem „Wykonaj”.

Przelew na telefon jak odebrać?

Przed wysłaniem komuś środków poprzez usługę BLIK na telefon warto upewnić się, czy dana osoba zarejestrowała swój numer telefonu w tym systemie płatności. Niekiedy jednak może się zdarzyć, że przelew na telefon zostanie wysłany do osoby, która nie ma skonfigurowanej usługi BLIK, nie posiada aplikacji bankowej lub wcale nie ma smartfona. Na szczęście w takiej sytuacji środki nadal można bezpiecznie odebrać. Na numer odbiorcy zostanie wysłany SMS z informacją, że czeka na niego przelew BLIK. W treści SMS-a jest podany link do strony internetowej, na której należy wpisać swój numer konta bankowego do przelewu środków. Jeżeli odbiorca nie zrobi tego w określonym czasie, pieniądze wrócą na konto nadawcy.

Odbiór przelewu na telefon – uwaga na oszustów

Chociaż transakcje BLIKIEM są w pełni bezpieczne, nie brakuje osób, które próbują wykorzystać ten system płatności do wyłudzania pieniędzy. Jeśli przyszedł do Ciebie SMS z informacją o środkach, upewnij się, od kogo pochodzi przelew. Oszuści mogą podawać linki do fałszywych stron bankowych, wymagać logowania lub wprowadzania innych, poufnych danych. Jeżeli nie masz pewności, czy ktoś znajomy wysyłał Ci środki BLIKIEM, lepiej nie odbierać takich przelewów.

Przelew na telefon do jakiej kwoty?

W kwestii takiej jak przelew na telefon, limit środków możliwych do przesłania BLIKIEM zależy od banku. Z reguły jednak limity nie są wysokie, ponieważ usługa szybkich przelewów BLIK na telefon powstała z myślą o drobnych transakcjach wymienianych pomiędzy osobami, które się znają. Niektóre banki umożliwiają przesłanie w ten sposób na przykład jednorazowo 200, a inne 500 zł. Co więcej, w przypadku wielu banków limit przelewu na telefon BLIK jest dzienny, a transakcje się sumują. Oznacza to, że po przekroczeniu określonej kwoty do końca dnia nie można wykonywać kolejnych przelewów BLIKIEM.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.20 / 5.0 (16)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.